Resebyråer: Det har skett en kraftig förändring

2024 07 08

TUI och Apollo bekräftar nu en tydlig ökning.

I Sverige har det fina vädret lyst med sin frånvaro.

Det har lett till att många svenskar nu panikbokar sista minuten-resor till olika destinationer på varmare breddgrader.

Det bekräftar resebyråerna TUI och Apollo, rapporterar Göteborgs-Posten.

“På grund av vädret”

Hos Apollo tror man att det hela främst har att göra med det tråkiga sommarvädret som just nu råder på hemmaplan.

– De senaste veckorna har vi sett att det har varit mycket högre tryck på sista minuten-resor jämfört med samma tidpunkt förra året. Det är absolut en ökning, säger TUI:s kommunikationsansvarige Dian Martinez Valencia till GP.

Dit vill svenskarna

Apollos pressansvarige Martina Krantz menar att även hos dem har en kraftig ökning märkts av.

Hit tycks svenskarna vilja åka allra mest just nu:

- Malaga

- Split

- Cypern

- Berlin

- Alicante

Vädret sviker

Som bekant har vädret varit skakigt i Sverige på sistone.

I morgon tisdag väntas viss stabilisering.

– Under tisdagen stabiliseras vädret en aning tack vare en högtrycksrygg som tar sig in på tillfälligt besök, meddelar SMHI.

– I Svealand och Norrland väntas växlande molnighet och i främst Norrland kan en del lokala skurar bildas. I Götaland inleds dagen med sol, men under dagen ökar molnigheten söderifrån. I Götaland och Svealand blir det också lite varmare.

Blir lite varmare

Därefter kommer det fortsätta att regna, om än med viss värme.

– Under onsdagen börjar ett regnområde röra sig in från sydväst över Götaland och Svealand, fortsätter vädermyndigheten.

– Samtidigt förs också ännu varmare luft in och i östra Götaland kan temperaturen nå omkring 25 grader innan regnet. Senare under onsdagen och på torsdagen fortsätter regnet åt nordost över landet.

– Under veckoslutet ser det ostadiga vädret ut att fortsätta med regnområden söderifrån, men lite varmare luft täcker landet. Under helgen väntas ett högtryck stabilisera vädret i norra Sverige.

Foto: G. Cessati

Text: Redaktionen


15-åring hittad död i pulkabacke

2026 02 21

En pojke har förlorat livet i Norge på fredagen.

De tragiska uppgifterna kommer från Gjøvik som ligger 120 kilometer norr om Oslo.

Polis och ambulans ryckte ut på fredagseftermiddagen efter larm om vad som beskrevs som en livlös kropp i en pulkabacke.

Livräddande insatser påbörjades – men den 15-årige pojkens liv gick inte att rädda, rapporterar VG.

15-åring död

Pojkens anhöriga är underrättade, och arbete pågår med att ta hand om både dem och vittnen till olyckan.

– Polis och ambulanspersonal är på plats, och Gjøvik kommuns krisstöd har informerats, säger polisadvokat Hildegunn Tronsli.

– Det är för tidigt att säga något om händelseförloppet och vad som är orsaken till olyckan, men det ska ha funnits flera vittnen till händelsen. Vittnen kommer att förhöras löpande, och kriminaltekniker kommer att genomföra undersökningar på platsen.

I pulkabacke

Enligt initiala uppgifter till NRK ska det röra sig om en pulkaolycka.

Flera jämnåriga ungdomar, liksom lärare från skolan, ska ha bevittnat händelsen.

– Elever och anställda är nu samlade i skolans samlingssal och tas om hand av kommunens psykosociala krisstöd. Vårdnadshavare har informerats om att de kan komma till skolan för att vara tillsammans med sina barn där. Skolan håller öppet under eftermiddagen, skriver kommunen i ett pressmeddelande.

Läs mer: 21 procent dyrare på en månad – käftsmäll för hushållen

Oklart exakt vad som hänt

Om än det framgår att olyckan ska ha inträffat i en pulkabacke är det oklart exakt vad det är som har hänt.

– Vi befinner oss i ett helt inledande skede, och detta framstår som en mycket tragisk olycka. Våra tankar går först och främst till de anhöriga, framhåller polisen.

Ingen misstänkt

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person ska vara misstänkt för brott i samband med dödsfallet.

Ingen annan ska ha skadats i samband med olyckan.

Läs mer: Prisras på svenskarnas favoritgodis

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


20 februari 2026

Slipper elnätsavgiften – ”världsunik” satsning i Sverige

2026 02 20

Ett fastighetsbolag i Skåne gör en unik satsning.

Det är i ett bostadsområde i Lund som fastighetsbolaget LKF nu har tagit de första spadtagen för att upprätta en energigemenskap.

Tio fastigheter ska kopplas ihop i ett internt elnät.

– För oss på Kraftringen är detta ett bra tillfälle att utvärdera nyttan med fysiska energigemenskaper och dra lärdomar av projektet efterhand som det fortlöper, Henrik Esbjörnson, vd för Kraftringen Nät som är en del av projektet, i ett uttalande.

– Kan ett system som detta avlasta elnätet och bidra till att det används mer effektivt? Kan det också skapa nytta ur ett klimat- och kostnadsperspektiv?

Börjat gräva

Arbetet har precis startat för att påbörja konstruktionen av det interna elnätet.

Snart kommer solcellsproduktion och batterilagring installeras så att fastigheterna har möjlighet till egen solelproduktion.

– Det finns ett stort intresse för energigemenskaper, men få genomförda exempel i verkliga bostadsområden. Med detta projekt vill vi skapa konkreta erfarenheter som kan delas med andra aktörer, kommuner och beslutsfattare, säger Henrik Adamsson.

LÄS OCKSÅ: 21 procent dyrare på en månad - käftsmäll för hushållen

Slipper elnätsavgiften

För de boende i det aktuella kvarteret på Väster i Lund innebär satsningen att de framöver kommer slippa betala den fasta elnätsavgiften, då den slopas när systemet är på plats.

Men tanken är att inte klippa banden helt till det fasta nätet, utan kunna använda det vid behov.

– När det behövs kan vi ta hjälp av Kraftringens överliggande nät. Med detta projekt sparar vi kostnader och så tillför vi mycket grön el, säger Henrik Adamsson, till Sydsvenskan.

”Världsunikt”

Enligt Henrik Adamsson är projektet ensamt i sitt slag i hela världen.

Och förhoppningen är att det ska kunna inspirera fler satsningar.

– Det är världsunikt att vi kan dela energi genom att styra elektronerna med routrar och särskilda energiväxlar. Nu kan vi välja vart vi vill skicka överskottsströmmen: till ett batteri, till hyresgästen eller till Kraftringen, säger han till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Prisras på svenskarnas favoritgodis

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen