Resebolag vänder sig till familjer – erbjuder gratis utlandsresor för barn

2024 05 27

Det är fortfarande många som inte har råd att åka på utlandssemester med familjen.

Hushållen lider än av det ekonomiska stålbad som många behövt genomlida efter höjd inflation, högre räntor och allmänt stigande levnadskostnader i vardagen.

Att åka på semester kan därför upplevas som någonting få förunnat i sommar.

Av just den anledningen går nu ett av de mer etablerade resebolagen i Sverige ut med ett generöst erbjudande till landets familjer – i sommar blir det nämligen gratis att ta med sig barnen.

Alla under 15 år

Bakom erbjudandet står det svenska rederiet Stena Line. Kampanjen kallas för “Barn reser gratis”.

– Att ta med sig hela familjen på semester behöver inte kosta en förmögenhet och vi vill göra det möjligt för alla våra kunder att få en utlandssemester i sommar, säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager på resebolaget, i en kommentar.

Sommarkampanjen gäller hela sommaren för alla bilburna resenärer som vill åka utomlands till danska Fredrikshamn och Grenå från Göteborg respektive Halmstad.

– Stena Line har nu valt att erbjuda gratis resor för barn under 15 år. Med oss ska hela familjen kunna resa till Danmark enkelt och smidigt och till ett rimligt pris, säger Ulf Staaff.

"Danmarks vackraste stränder"

Fredrikshamn, på den nordjylländska kusten i Danmarks hjärta, beskrivs ofta som en av Nordens främsta turistpärlor.

– Gatorna i centrum kantas av butiker och restauranger, och mitt i stan ligger till och med en av Danmarks vackraste sandstränder, framhåller reseguiden Mats Ivarsson på Fredrikshamn.nu.

Från Göteborg tar färjan tre och en halv timme och väl på plats är det få som blir besvikna.

– Staden är en pittoresk småstad som vackert ramar in alla aktiviteter som lockar turister att spendera en dag eller två i mysiga Fredrikshamn. Här finns något för hela familjen och gott om utflyktsmål i närområdet, förklarar Martin Ivarsson vidare.

Skatteåterbäringen hjälpte

Trots de ekonomiskt tuffa tiderna verkar de som kan ändå välja att prioritera utlandsresor i sommar. När skatteåterbäringen trillade in för många i våras valde många av dem att lägga pengarna på att boka in semestern.

– När helgen sedan kom skapade det rusning efter resor och många passade på att boka en resa till sydligare breddgrader, uttryckte Ving i april.

Läs mer om Stena Lines erbjudande genom att klicka här.

Foto: T. Salas resp X Mouton Photographie

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen