Rekordmånga skador – slår ut dator och tv

2024 06 27

Åskskadorna i Sverige når nya nivåer.

Det är Länsförsäkringar som går ut och meddelar att det har varit rekordmånga åskskador i april och maj.

Även i framtiden väntas allt fler sådana skador på grund av ett klimat i förändring.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Sticker ut”

Anders Lindhjelm, som är skadereglerare på Länsförsäkringar, menar att statistiken talar sitt tydliga språk.

– Vi når tillbaka till 2010 med tillförlitlig statistik, och när vi tittar så ser vi att april och maj i år sticker ut, säger han till SR.

Räknar med mer skador

Åskskadorna leder bland annat till utslagna datorer och tv-apparater, någonting som kan ske allt mer framöver.

Klimatförändringarna gör att åsksäsongen blir längre och kraftigare.

– Men undantag för förra året så ser vi en trend sedan 2019 som tyvärr är starkt kopplad till de förändringar i klimatet som vi ser. Det här är nog något vi får vänja oss vid.

Finns risk

Även Folksam understryker att åskskadorna kan ställa till med problem.

– När åskan går riskerar din hemelektronik att skadas av ett blixtnedslag. Varje år anmäls flera tusen åskskadade föremål till oss, framhåller Folksam.

– Främst är det datorer och tv-apparater men även andra elektroniska prylar kan slås ut av åskan.

Flera tips

Folksam går ut med flera tips för att förhindra skador.

– Dra ur kontakter till el- och antennuttag och lägg sladdarna minst 50 centimeter från uttaget, annars finns risk att blixten hoppar från uttaget till kontakten

– Standby-läge, förutom att hemelektronik drar onödig el i standby-läge så innebär det risk för skada. Stäng av helt i stället där det är möjligt.

– Vänta med att duscha eller bada eftersom ström kan ledas genom vattnet vid ett nedslag

– Stäng alla fönster i huset för att försvåra för en eventuell brand att sprida sig

Flera gånger under sommaren har larm kommit in till räddningstjänsten om att blixten har slagit ner i hus.

Det kan orsaka stora skador, och försäkringsbolag uppmanar till att följa tipsen för att undvika detta.

Foto: T. Ma

Text: Redaktionen


22 maj 26

Alla får pengar – nytt stöd i Sverige

2026 05 22

Den digitala brevlådan Billo lanserar ett nytt elstöd till svenska folket.

– Vi älskar lösningar. Om du betalar din elräkning med Billo så bjuder vi på 250 kronor, säger Billos vd Johan Eklöf.

För att ta del av stödet måste användare betala sin elräkning med Klarna via Billo.

– Det enda vi kräver är att du registrerar dig kostnadsfritt hos oss och betalar räkningen med hjälp av Klarna. Sedan får du 250 kronor att göra vad du vill med, säger Eklöf.

Statligt godkänd

Billo är godkänd av både av Myndigheten för digital förvaltning, Digg, och Finansinspektionen.

Sedan en tid tillbaka erbjuder Billo betallösningar från Klarna.

– Över huvud taget finns det oerhört mycket vi kan göra för att förenkla vardagsekonomin för vanliga svenskar. Att du nu kan betala dina räkningar på ett sätt som passar just dig är ett stort steg framåt. Vi kommer att fortsätta underlätta och förenkla folks vardag på det här sättet. Framtiden är flexibel, säger Johan Eklöf.

LÄS MER: Nytt flygbolag i Europa – planerar 100 destinationer

Så går det till

För att ta del av elstödet behöver användare betala en elräkning i Billo med Klarna mellan 22 maj och 30 juni 2026.

Processen utgörs av fyra steg:

1, Skaffa Billo gratis. Registrera dig med BankID eller Freja eID.

2, Betala din elräkning i Billo med Klarna. Välj att betala direkt eller senare.

3, Mejla in din elräkning. Bifoga en kopia av din betalda elräkning till [email protected].

4, Få upp till 250 kr.

Elräkningen måste vara på minst 250 kronor för att du ska kunna ta del av hela elstödet. Vid lägre belopp får du tillbaka det belopp som står på räkningen. Erbjudandet gäller första gången du använder Klarna i Billo.

Källa: Billo

LÄS OCKSÅ: Nya regler i Thailand – svenskar påverkas starkt 

Foto: I. Rifath

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen