Region går ut med Bank ID-varning – “Hjälp till att sprida”

2024 12 24

Region Halland går ut med en varning.

På nytt är det bedrägeriförsök som ställer till med problem.

Telefonbedrägerier - och känt som vishing - har blivit allt mer vanligt förekommande under de senaste åren.

Det har lett till att många svenskar förlorat pengar och tvingat banker och polisen att kontinuerligt informera om riskerna.

Nu är det Region Halland som får gå ut med en varning.

Utger sig komma från vården

Enligt regionen pågår bedrägeriförsök där bedragarna via Bank-ID vill lura offer på pengar genom att utge sig komma från vården.

– Var vaksam på bedrägeriförsök! I en nyligen inträffad händelse blev en invånare uppringd av en person som angav att den var från vården i Region Halland. 

– Personen meddelade att mer detaljer om bokningen kommer att skickas via sms som måste öppnas med BankId.

“Hjälp till att sprida”

Region Halland fortsätter.

– Vården ringer aldrig upp och ber någon att logga in med BankId - det är viktigt att komma ihåg! Bedrägerier över telefon har blivit allt vanligare och tillvägagångssätten alltmer avancerade. 

– Vem som helst kan drabbas och det är svårt att veta den exakta omfattningen. Har du utsatts för ett bedrägeriförsök bör du direkt göra en polisanmälan. Hjälp gärna till att sprida informationen - tack!

Sker på flera håll

Varningar för liknande metoder har utfärdats av flera regioner.

Även Region Stockholm har informerat att det förekommer att bedragare ringer och ber dig uppge BankID, och att vårdcentralen aldrig ringer upp dig och ber dig att identifiera dig med BankID över telefon.

Stort problem

Bedragare försöker via sms, e-mail och telefonsamtal vagga in ett tilltänkt offer i en falsk känsla av trygghet för att sedan genom exempelvis Swish eller Bank-ID lura denne på pengar.

Det har blivit ett allt större problem och Sveriges banker har satsat på utbildningsinsatser för att se till att svenska folket ska vara svårlurat.

Den som känner sig osäker kan ta sig till bankernas hemsidor för att lära sig mer eller läsa på hos polisen.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 07

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen