REGERINGSBILDNINGEN: C-topp till angrepp mot L

2022 10 17

Debatten och spekulationerna inför och under regeringsbildningen fortsätter gå högt.  Det framkom i SVT:s Agenda på söndagskvällen.

Dels vilka som ska få ministerposter.  

Dels vilka eftergifter L har fått göra för på sin politik för att få plats bland samarbetspartierna M, SD och KD. 

– Det enda som är liberalt med den kommande regeringen är att de får ministerposter, framhöll Daniel Bäckström, gruppledare för Centern i söndagskvällens Agenda i SVT. 

Det blev bitvis uppskruvad stämning när SVT-studion fylldes av både blivande regerings- och samarbetspartier och blivande oppositionspartier. 

Mest frustrerat blev det när C och L blev oense kring hur mycket liberal politik det omdiskuterade samarbetsavtalet, det så kallade Tidöavtalet, mellan M, SD, KD och L egentligen innehåller. 

Inte mycket L-politik

C:s gruppledare ifrågasatte den liberala halten i avtalet och indikerade att Johan Pehrson och hans förhandlare gett alltför stort avkall på partiets värderingar. 

Han framhöll bland annat avtalsinnehållets konservativa “nationalistiska riktning”. Bland annat punkten som tar upp sänkningen av antalet kvotflyktingar som Sverige ska ta emot. 

– Detta är inte alls i närheten av en liberal politik, underströk Bäckström. 

Och tillade: 

– Och att man från Liberalernas sida släpper igenom det här har jag väldigt svårt att förstå. 

När L-ledaren kontrade och menade att samarbetet visst innehåller L-värderingar.: 

–Det innehåller viktiga satsningar på skolan. Satsningar för jämställdhet och en jämställd vård, påpekade han. 

Satsningar på utanförskap

Och: 

– Det innehåller insatser gällande socialt utanförskap och satsningar på att stärka grundlagarna. 

För att raljant konstatera: 

– Men det innehåller inte Centerpartiets och Miljöpartiets migrationspolitik. Det är helt korrekt. 

Tre av fyra partiledare för de fyra högerpartierna fanns på plats i studion. Alla utom Ulf Kristersson hade valt att delta. Bland dem går ryktet kring vilka som ska få ministerposter. 

Det mesta talar för att Ulf Kristersson släpps igenom som statsminister. 

Vilka får ministerposter?

Men sedan? 

SVD “delar ut ministerposter” och siar att Elisabeth Svantesson är trolig finansminister, Gunnar Strömmer justitieminister, medan Ebba Busch kan tänkas bli vice statsminister och socialminister. 

– Ibland när jag tycker att arbetsdagarna är långa så tänker jag: får vi chans i regeringsställning så ser jag fram emot den dagen jag kommer stå på en presskonferens och berätta att vi nu ska leverera den största satsningen på kvinnovård någonsin, framhöll KD-ledaren i SR förevalet. 

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet 

Text: Redaktionen 


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen