Regeringens beslut sågas – “valt att strunta i det”

2022 12 26

Hård kritik riktas mot regeringens hantering av elstödet.

Det generella elprisstödet till företag som drabbats hårt av elkrisen har tillfälligt dragits tillbaka av regeringen.

Detta då regeringen bedömer att EU-kommissionen inte kommer att godkänna stödet.

Nu rasar organisationen Företagarna som menar att det nu finns en ökad risk för konkurser och uppsägningar, rapporterar Svenska Dagbladet.

– Vi har påpekat att stöd måste komma snabbt. När inte det går, så måste man hitta ett annat sätt. Använd finanspolitiken. Det går att göra, men regeringen har valt att strunta i det, säger Johan Grip, chefekonom hos organisationen Företagarna.

“Kan inte gå vidare”

De höga elpriserna har gjort det svårt för många svenska företag och regeringen har utlovat ett elstöd till företagen.

Regeringen har på nytt gett Svenska kraftnät i uppdrag att ta fram en ny ansökan efter att det tidigare elstödsförslaget dragits tillbaka.

Sverige kan inte gå vidare med det stöd som Svenska kraftnät föreslog. Svenska kraftnät ska inkomma med sin ansökan till Energimarknadsinspektionen senast den 4 januari 2023, säger Ebba Busch (KD) enligt Expressen.

Finns risker

Besked om såväl elstödets utformning som när det kommer är fortfarande oklart och skapar frustration bland företagare.

Hos organisationen Företagarnas medlemmar finns oroligheter om stödet kommer för sent eller inte alls.

– Osäkerhet är svår att hantera, då utgår man från det värsta. Risk finns att man överväger att lägga ned i förtid eller att man säger upp personal i onödan, säger Johan Grip.

Är kritiska

Företagarna är mycket kritiska till hur regeringen har hanterat det viktiga elstödet.

Ett problem för många företag är likviditet, och stödets dröjsmål gör det svårt för flera aktörer.

Allt från företag inom detaljhandel och restauranger till gjuterier och stålverk drabbas hårt av krisen, uppger SvD.

Kraftigt fall

Under måndagen föll elpriset i samtliga fyra elprisområden kraftigt.

Dagspriset sjönk till nivåer som inte skådats sedan den 16 november.

Foto: Wu Yi resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen