Regeringen till mycket hårt angrepp mot ryssvänliga politiker i Sverige

2022 04 08

Sveriges regering går nu till hårt angrepp mot Sverigedemokraterna och anklagar partiet för att gå den ryska diktatorns ärenden.

– Man skulle faktiskt kunna säga att man agerar nyttiga idioter, och att man därmed stödjer Putin och Kreml. Det är väldigt allvarligt, säger Sveriges utrikesminister i en intervju med Dagens Nyheter.

“Valobservatörer”

Bakgrunden är att nio svenskar de senaste åren agerat “valobservatörer” i Ryssland och annekterade Krim där de uppges ha hyllat regimens valsystem. 

Två av dessa är tidigare riksdagsledamöter för Sverigedemokraterna, som nu alltså får svidande kritik av utrikesministern.

“Mönster”

– Jag kan bara djupt beklaga att det finns individer som låter sig själva bli en del av det här ryska narrativet genom att delta i så kallade valobservationer. Det här är ett mönster hos ledande sverigedemokrater, och jag måste säga att jag tycker att det är särskilt beklagligt att det har ägt rum på illegalt annekterade Krim, säger Ann Linde.

Sedan den ryska regimen gick till angrepp mot Ukraina och annekterade Krim har 15 000 personer dödats i Putins krig mot östra Ukraina under perioden 2014 till 2021.

Åkesson kunde inte välja

Utrikesministern motiverar sina angrepp genom att bland annat räkna upp Jimmie Åkessons ovilja att välja mellan Rysslands diktator Vladimir Putin och USA:s demokratiskt valda president Joe Biden – enbart några få dagar före Rysslands anfallskrig och invasion av det självständiga landet Ukraina.

Rysslands brutalitet har chockat världen.

Delade rysk desinformation

Ann Linde belyser även avslöjandet om att Roger Richtoff, SD:s försvarspolitiska talesperson fram till alldeles nyligen, delade en video med rysk propaganda och desinformation.

Jag har bestämt mig för att lämna partiet idag. Vi har alldeles för olika uppfattningar i avgörande frågor såsom, EU, vaccineringstvång, Nato och anpassningen till M, meddelade Roger Richtoff på sin Facebook i samband med han tvingades lämna Sverigedemokraterna.

Sämsta stödet sedan 2017

Även Anders Ygeman (S), integrations- och migrationsminister, går till angrepp mot Sverigedemokraterna som i en färsk opinionsmätning får sitt lägsta stöd sedan 2017.

Partiets Putinkopplingar ger avtryck i opinionen. Åkesson får nu betala priset för sin oförmåga att välja mellan Putin och demokratiskt valda ledare, framhäver han på sin Facebooksida.

Dessutom åkte en SD-delegation med två riksdagsledamöter till Syriens grymma diktatur 2017. Därefter användes SD:s resa i den brutala regimens propaganda mot sitt eget folk. Syriens diktator Bashar al-Assad är Putins kanske närmaste allierade statschef i hela världen.

Moderaterna håller med

Ann Linde får även medhåll från politiska motståndare. 

– Man brukar tala om nyttiga idioter. Jag tror att vi kan stryka prefixet “nyttiga” här. Att under de senaste åren gått med på bjudresor till Ryssland är så omdömeslöst att det liknar ingenting annat. Det är förkastligt och det är fel och det kommer missbrukas av den ryska regimen, säger Hans Wallmark, utrikespolitisk talesperson för Moderaterna, till DN.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen