Rasmus Paludan tillbaks i Danmark – Nere på 0 % i danska mätningar

2022 04 17

Koranbrännaren Rasmus Paludan har nu rest hem till Danmark. Och i hemlandet har hans parti fallit till 0 procent i stöd.

Den högerextrema politiker som fått stor uppmärksamhet i samband med sina koranbränningar i Sverige under påsken har nu lämnat Sverige och åkt hem till Danmark igen enligt Expressen.

Deltog i valet 2019

I Danmark har hans parti Stram Kurs har fallit rejält i opinionsmätningarna.

Partiet bildades 2017 och ställde upp i danska valet för första gången 2019.

I Danmark är det betydligt lättare att få in ett parti i parlamentet då det endast behövs 2 procent av rösterna istället för 4 procent som gäller i Sverige.

Fick 1,8 procent

Rasmus Paludans parti nådde upp till 1,8 procent och kammade därmed hem 0 mandat i danska Folketinget.

Partiet betecknas som ett högerradikalt parti som vill motverka Islam men har i övrigt få kända programpunkter.

Han är mest känd för att ägna sig åt koranbränning och hans parti Stram Kurs har gått mycket dåligt efter valet 2019.

Nere på 0,0 procent

I de senaste danska opinionsmätningarna har partiet till och med sprungits förbi av Veganpartiet som ligger på omkring 0,3 procent.

Stram Kurs är nere så nära 0,0 procent att partiet inte ens registrerar i mätningarna.

Sextortyr

En del av partiets impopularitet kan sannolikt kopplas till Extrabladets avslöjande om partiledarens grova sexchattar med ungdomar online.

Ekstrabladet gick i augusti 2021 ut med rubriken ”Paludan i grovt sexsnack med barn” och redogjorde i detalj för sexchattar med unga pojkar om så kallade sextortyrlekar och grova sexkommentarer.

Endast 13 år

Enligt tidningen upplyste en del av barnen att de endast var 13 år gamla vilket resulterade i att Rädda Barnen gick ut med att de skulle polisanmäla Rasmus Paludan.

Till Ekstrabladet uppgav Rasmus Paludan att om han haft sexchattar med personer så skulle det ha skett på chattar för personer över 15 år.

Inget stöd kvar

Redan innan sexavslöjandet låg Stram Kurs nere på omkring 0,5 procent i opinionsmätningarna och i flera mätningar registrerade inte partiet.

Efter avslöjandet har partiet legat på 0 procent och Rasmus Paludan har istället svängt över till Sverige den senaste tiden.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


25 november 2025

JUST NU: Trump ställer ultimatum – då träffar han Zelenskyj

2025 11 25

Donald Trump ställer ett ultimatum.

Ukraina har uttryckt förhoppningar om att president Volodymyr Zelenskyj snart ska kunna träffa president Trump för att diskutera fredsplanen.

Men Trump ställer ett ultimatum.

Trumps ultimatum

Donald Trump uttrycker sig mycket optimistiskt om utsikterna för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Samtidigt ställer han ett ultimatum:

Han är bara redo att träffa Zelenskyj – och Putin – när fredsuppgörelsen är klar eller nästan klar.

– Jag ser fram emot att förhoppningsvis träffa president Zelenskyj och president Putin snart, men ENDAST när överenskommelsen om att avsluta detta krig är SLUTGILTIG eller i sitt slutskede, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

Ukraina har tidigare uppgett att man hoppas på att få till ett möte mellan Zelenskyj och Trump de kommande dagarna – men Trump kräver alltså att fredsuppgörelsen i så fall ska vara klar eller nästan klar.

LÄS OCKSÅ: Flygplan förstörda - enorm prestigeförlust för Putin

”Fåtal punkter återstår”

Trump är emellertid väldigt optimistisk och menar att stora framsteg har gjorts.

– Under den senaste veckan har mitt team gjort enorma framsteg när det gäller att avsluta kriget mellan Ryssland och Ukraina (ett krig som ALDRIG skulle ha börjat om jag vore president!), skriver Trump i inlägget.

Enligt den amerikanska presidenten börjar man närma sig en överenskommelse.

– Den ursprungliga fredsplanen med 28 punkter, som utarbetades av USA, har finjusterats med ytterligare input från båda sidor, och det finns bara ett fåtal återstående punkter där man inte är överens, uppger Donald Trump.

Witkoff träffar Putin

Nästa steg är att Trumps särskilda sändebud, Steve Witkoff, ska resa till Moskva och träffa Rysslands diktator Vladimir Putin, meddelar han.

Samtidigt ska USA:s arméminister Dan Driscoll träffa den ukrainska sidan.

– Jag kommer att informeras om alla framsteg som gjorts, tillsammans med vicepresident JD Vance, utrikesminister Marco Rubio, krigsminister Pete Hegseth och Vita husets stabschef Susie Wiles, skriver Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: "Enorma framsteg" i fredsförhandlingarna

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


25nov25

JUST NU: Partiledardebatt i ny tv-kanal

2025 11 25

Den nystartade tv-kanalen 100 procent fortsätter att satsa stort på svensk politik.  

Nu meddelar kanalen att man planerar att anordna en partiledardebatt under nästa års valrörelse.

– Vi vill ha en partiledardebatt, säger Marie Söderqvist, vd och ansvarig utgivare för 100 procent, till SR.

Söderqvist är osäker på om samtliga partiledare kommer att medverka. 

– Vi är inte helt säkra på om vi kommer få hit hela fältet, men vi kommer köra på med de partiledare som kommer.

”Kärnan är rörlig bild”

Bakom den nya tv-kanalen står även högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson.

Tillsammans med en redaktion på tio medarbetare ambitionen att producera olika former av rörligt material.

–  Kärnan i verksamheten är rörlig bild och det vi gör är betydligt mer avancerat än att man ställer sig framför en green screen och pratar. Sedan kompletteras det innehållet med mer traditionella publiceringar i form av krönikor och nyheter, säger han till DN.

Både Jönsson och Söderqvist betonar att kanalen på sikt ska bära sina egna kostnader. I nuläget behöver dock 100 procent hjälp i form av donationer. Tittare erbjuds att bidra med 1 249 kronor.

– Tre dagar efter lanseringen har vi 3 000 frivilligt betalande kunder, vilket är 3 000 fler än vad SVT har. Till sommaren siktar vi på att ha 10 000, säger Söderqvist till tidningen.

LÄS MER: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige 

Kritiska mot SVT

Både Jönson och Söderqvist är uttalade kritiker av public service och har en slagsida åt höger i politiken.

Henrik Jönson hymlar inte med att 100 procent kommer att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, har han sagt till Expressen.

LÄS OCKSÅ: Tidöparti kräver: Mer pengar till asylsökande

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen