Raseri mot Tiktok – gynnar Putin i kriget mot Ukraina

2023 03 27

Den norska försvarskoncernen Namno, som tillverkar ammunition till Ukraina, vill expandera.

Namno, som är en av Europas största tillverkare av ammunition, vill utöka sin verksamhet i norska Raufoss.

Företaget förser Ukrainas väpnade styrkor med ammunition i kampen mot den ryska ockupationsmakten.  

Under kriget har Namnos produktion mångdubblats. Ukraina gör av med enorma mängder ammunition varje dag och är därför i stort behov av nya leveranser.

Därför vill Namno expandera fabriken i Raufoss.

Tiktok sätter stopp

Men företagets planer hindras av sociala medieföretaget Tiktok.

Sociala mediejättens bygge av fem nya datacenter förbrukar all överskottsel i området, rapporterar Financial Times. Ingen el blir över till Namnos planerade expandering.

– Vi måste expandera för att kunna tillverka mer ammunition, framförallt till Ukraina. Men regionen har en ansträngd kraftsituation och Tiktoks datacenter använder den energi som finns tillgänglig, säger Thorstein Korsvold, presschef vid Nammo, till SvD.

”Hotas av kattvideor”

Tiktoks elslukande får Morten Brandtzæg, vd på Namno, att gå i taket.

– Vi är mycket oroliga eftersom vår framtida tillväxt och Ukrainas framtida vapenbehov hotas av lagring av kattvideor, säger han till Financial Times.

Växande problem

Morten Brandtzæg förklarar att bristen på el är ett växande problem i Europa, inte minst i Norden.

– För Europa är detta ett stort problem för industrin: kritisk industri måste ha tillgång till energi. Det här är ett problem som vi kommer att få uppleva mer och mer i framtiden.

Har inte gett upp hoppet

Namno samägs av den norska staten och det finska försvarsbolaget Patria.

Från politisk håll finns det fortfarande förhoppningar om att Namno ska kunna utöka verksamheten.

– I denna speciella fråga kommer vi att arbeta för att säkra den försörjning Nammo behöver för att gå vidare med sina planer för att kunna expandera sin fabrik. Det ligger i riksintresset att säkra deras möjlighet till utveckling, säger Per-Gunnar Sveen, ordförande i Statsforvalterens näringslivskommitté för Innlandet, till Financial Times.

Över en miljard användare

Tiktok är ett av världens mest populära sociala nätverk med mer än 100 miljoner användare i USA. Globalt uppges appen ha över en miljard användare, vilket motsvarar en fjärdedel av alla internetanvändare i hela världen.

Drygt hälften av barnen i Sverige mellan 12 och 15 år använder Tiktok enligt undersökningen Svenskarna och internet från 2020.

Foto: Solen Feyissa resp President of Russia Office

Text: Redaktionen 


JUST NU: Biltema inleder bojkott

2025 11 25

På fredag är det dags för årets stora köpfest.

Då kulminerar Black Week.

Black Friday har blivit ett allt mer populärt fenomen även i Sverige och svenskarna flockar till köpcentrum för att fynda.

En kedja som bojkottar Black Friday är Biltema.

Biltema bojkottar

Även i år inleder den populära kedjan en bojkott av Black Friday.

Anledningen till beslutet har enligt Biltema själv att göra med att “företaget står fast vid sin strategi att erbjuda låga priser året runt”.

– Vi tror inte på att locka kunder med stora rabatter en gång om året, säger marknadschef Johan Gerdevåg.

– Vår strategi är att erbjuda bra priser hela året, så att alla ska kunna köpa det de behöver när de behöver det. Det är viktigt för oss att kunderna kan lita på att vi alltid har låga priser, inte bara på Black Friday.

“Året runt”

Genom att “prioritera låga priser hela året, istället för tillfälliga kampanjer”, vill företaget “sätta en standard för hur företag kan skapa värde för sina kunder på den nordiska marknaden”.

– Vår målsättning är att alla våra kunder ska kunna ha en rikare fritid med hjälp av våra produkter. Genom att hålla låga priser året runt kan vi göra det möjligt för fler att njuta av sina fritidsintressen, oavsett om det är på vinter, sommar eller någon annan tid på året, fortsätter Gerdevåg.

Läs mer: TVÅ DAGAR KVAR: Populär restaurangkedja öppnar i Sverige

10 miljarder

Den amerikanska traditionen har på senare år fått stort genomslag även i Sverige.

2024 uppgick försäljningen till närmare 10 miljarder kronor enligt siffror Svensk Handel.

Men Länsförsäkringars chefsekonom Stefan Westerberg skickar med ett tips inför Black Week.

– Reor och rabatter är trevliga men lockar oss att köpa sådant vi egentligen inte behöver, säger han.

“Stanna upp”

Westerberg fortsätter.

– Stanna upp och tänk över vad du faktiskt behöver, behöver du verkligen en till pryl eller är det bara rean som lockar? Många små impulsköp kan tillsammans växa till stora summor.

Läs mer: ”Tjänst för kunderna som försvinner” – Ica-butik slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA startar krig – ”goda nyheter för ekonomin”

2025 11 25

Maria Salazar, republikansk ledamot i representanthuset, uppger att USA kommer att invadera Venezuela.

– Maduro (Venezuelas diktator, reds.anm.) förstår att vi är på väg in, säger republikanen till Fox Business.

Samtidigt fortsätter spänningarna mellan USA och Venezuela att öka.  Det amerikanska jutitiedepartementet hävdar att landets diktator Nicolás Maduro använder terrororganisationer för att smuggla in droger i USA.

Salazar anger dock en annan motivering till en amerikansk invasion av det sydamerikanska landet. Hon pekar på att Venezuela besitter världens största oljereserver. 

– Det vore mycket goda nyheter för den amerikanska ekonomin, säger Salazar om en invasion.

Jämförs med Irakkriget

Justice Democrats, en politisk organisation som stödjer Demokraterna, reagerar kraftfullt på Salazars uttalande.

– De döljer det inte ens längre. Ett USA-lett krig för regimskifte som syftar till att fylla oljebolagens fickor. Var har vi hört det förut? framhåller organisationen i ett uttalande med hänvisning till USA:s invasion av Irak 2003.

Den tidigare generalen Fred Wellman, som har kandiderat för Demokraterna, instämmer i kritiken.

– De skickar våra trupper i krig för oljebolagen och låtsas inte ens ljuga om det. Dessa sjuka idioter kommer att döda våra barn. Det är ett enda stort skämt, säger han enligt nyhetssajten Common Dreams.

LÄS MER: Kalldusch för Putin – Kina höjer priserna rejält 

Vita huset ger annan bild

De senaste månaderna har den amerikanska militären attackerat flera fartyg i Karibien, som enligt USA smugglat narkotika till amerikanskt territorium.

Trumpadministrationen hävdar att de militära aktionerna är ett svar på den venezuelanska regimen kopplingar till drogkarteller. 

President Trump har sedan tidigare gett grönt ljus till CIA-operationer i Venezuela och enligt uppgifter till Reuters överväger han att störta den venezuelanska regimen.

Samtidigt har USA stärkt sin militära närvaro i regionen. Världens största hangarfartyg, USS Gerald R. Ford, har anlänt till den amerikanska flottans ansvarsområde Southern Command, som omfattar Karibien och Latinamerika.

Ombord finns en besättning på över 4 000 personer samt medföljande örlogsfartyg, ett antal attackhelikoptrar och stridsflygplan.

LÄS OCKSÅ: Sju tunga bakslag för Trump – ”Sämre än Biden” 

Foto: Nato

Text: Redaktionen