Raseri mot ny reklam i tunnelbanan – “Får gärna anmäla”

2025 02 12

Reklamaffischer i Stockholms tunnelbana får kraftig kritik.

SL har tagit in nya reklamaffischer som går att se i Stockholms tunnelbana.

Det är Akademikliniken som står bakom reklamen - som nu får kraftig kritik, rapporterar Aftonbladet.

Får kraftig kritik

På reklamen står bland annat “Ser du tuttar vart du än tittar?” och “Har du bara läppar på läpparna” och handlar om kirurgiska skönhetsingrepp.

Aftonbladet har pratat med 30-åriga Flora som har sett reklamen.

– Det känns otäckt att man utsätter både vuxna och barn för den här normaliseringen av plastikoperationer, säger hon till tidningen.

“Får gärna anmäla”

Flora menar att “man gör som man vill”.

– Men om det finns andra därute, som också tycker att det här är en farlig reklam, får man gärna anmäla till Reklamombudsmannen precis som jag gjort.

Akademikliniken svarar på kritiken att de “inte vill vara delaktiga i att skapa några nya ideal eller att få någon att må dåligt”.

De understryker att de riktar sig mot de som redan idag överväger en förändring och att människor själva har rätt att bestämma över sin kropp.

Bra att veta

Plastikoperationer eller skönhetsingrepp är en operation eller injektionsbehandling som utförs för att förändra utseendet, främst av estetiska skäl.

Kritik har under en längre tid riktats mot marknadsföring av skönhetsingrepp - i synnerhet om det gäller yngre människor.

Innan du bestämmer dig för att göra en plastikoperation eller ett skönhetsingrepp är det viktigt att du noga tänker igenom riskerna. 

Vid komplikationer eller biverkningar gäller sällan den offentliga vården, enligt 1177.

Privata kliniker

1177 förklarar.

– Plastikoperationer eller skönhetsingrepp utförs av privata kliniker. Vid komplikationer eller biverkningar behöver du vända dig till samma klinik som utförde operationen eller ingreppet, framhåller 1177.

– Vården du får i efterhand av de privata klinikerna kan variera. Därför är det bra att du undersöker hur kliniken hanterar komplikationer och biverkningar innan operationen eller ingreppet. Den offentliga vården gäller endast vid allvarliga komplikationer.

Foto: L. Mimietz

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen