Räntorna på bostadslån ökar igen

2022 07 26

Nu höjs räntorna på bostadslånen ännu en gång.

Den statliga bolånejätten och bankinstitutet SBAB höjer räntorna på nästan alla sin löptider för bostadslånen.

3-månaders upp 0,45

För den populära 3-månadersräntan – som i folkmun ofta kallas för rörligt lån eftersom det bara är bundet ett kvartal – blir det en höjning med hela 0,45 procentenheter.

Det innebär att 3-månaderslånen nu landar på 2,97 procent i listränta. Det kan jämföras med bottennivån som var 1,64 procent i januari i år.

Här är alla höjningar

Även den 1-åriga räntan höjs med 0,45 procentenheter medan den 3-åriga höjs med 0,15 procentenheter.

Samtliga räntor upp till 5 års löptid höjs av SBAB.

Efter höjningen som genomfördes i går måndag är de nya nivåerna följande:

Bundet     Höjning   Ny listränta

3 mån      +0,45        2,97

1 år          +0,45        3,77

2 år          +0,25        4,11

3 år          +0,15        4,13

4 år          +0,15        4,16

5 år          +0,10        4,16

7 år          +0,00        4,19

10 år        +0,00        4,29

Dyrare bolån

Den som har lånat 3 miljoner kronor till sin bostad och har valt ett rörligt lån får med andra ord en räntehöjning på 0,45 procentenheter vilket motsvarar 1 125 kronor i månaden. Utslaget på ett helt år blir det 13 500 kronor mer i räntekostnader för låntagaren.

Ett bostadslån som är så kallat rörligt, det vill säga löper på 3 månaders tid blir nu så här mycket dyrare per månad före ränteavdrag:

Skuld                  +0,45 procent

1 miljon                375 kr

2 miljoner           750 kr

3 miljoner        1 125 kr

4 miljoner        1 500 kr

5 miljoner        1 875 kr

Från 4 till 839 anställda

SBAB startades 1985 och uppdraget var att finansiera de statliga bostadslånen som tidigare hade finansierats via statsbudgeten. Det helägda aktiebolaget hade vid starten fyra medarbetare som i dag har växt till 839 stycken.

SBAB som ursprungligen är en förkortning för Statens Bostadsfinansieringsaktiebolag har en händelserik historia.

– I april 2007 utökades produktutbudet till att omfatta sparande till privatpersoner. Under 2009 började SBAB även att erbjuda inlåning till företag och bostadsrättsföreningar, uppger banken på sin webbsida.

291 000 bolånekunder

2009 lämnade SBAB in en ansökan om tillstånd att bedriva bankrörelse till Finansinspektionen, vilken beviljades i november året därpå.

2010 lanserades privatlån och 2013 lanserades fonder.

– 2014 beslutade SBAB att återigen fokusera på bolagets kärnaffär – bolån och bostadsfinansiering. Beslutet innebar att utvecklingen av andra banktjänster såsom kort- och betaltjänster avbröts samt att fonderbjudandet avvecklades.

Antal bolånekunder uppgår till 291 000 och 402 000 privatpersoner hade sparkonto per den 31 december 2021.

Foto: R. Ledbetter

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

700 000 svenskar riskerar böter – nu säger SD nej

2025 10 13

SD vill sätta stopp för en lag som innebär att 700 000 svenskar riskerar böter.

Antalet svenskar som tittar på olaglig ip-tv, alltså illegalt streamad tv, har skjutit i höjden på senare tid.

Enligt Mediavision är det runt 700 000 svenska hushåll som tittar på olaglig tv.

I en utredning föreslås att detta ska kunna bestraffas med böter – men nu säger SD nej.

Riskerar böter – SD säger nej

Regeringens utredare har föreslagit att personer som tittar på illegal ip-tv ska kunna bötfällas genom en ny lag som föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

Men Sverigedemokraterna går nu emot förslaget.

”Polisen ska inte jaga vanliga tittare”, skriver partiets kulturpolitiska talesperson Alexander Christiansson i en debattartikel i SvD.

– Att bötfälla tittare som bara vill se sitt favoritlag spela är varken rättvist eller effektivt. Sverige behöver en politik som bekämpar brott – inte kriminaliserar vanliga människor, menar Christiansson.

Många som använder illegal ip-tv gör det för att kunna streama sport eller film.

Antalet svenska hushåll som använder illegal ip-tv uppgår till 700 000, uppgav Mediavision i januari, vilket SR rapporterade. Det var då en ökning med 25 procent på bara sju månader.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen

Höga priser i Sverige

SD:s kulturpolitiska talesperson menar att förslaget om att dessa människa ska kunna bötfällas är felriktat.

– Det är inte den som vill se sitt fotbollslag spela som ska jagas utan de bolag som ofta med koppling till organiserad brottslighet driver och tjänar pengar på dessa olagliga tjänster, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Han menar också att det helt enkelt är för dyrt att streama lagligt i Sverige, och att det är därför människor använder olagliga tjänster.

Därför bör man göra någonting åt den svenska streamingmarknaden, anser SD.

– Sverige har bland de högsta priserna i världen på laglig streaming. Det beror på att rättigheterna är dyra, konkurrensen svag och den svenska marknaden liten, skriver Alexander Christiansson i debattartikeln.

Kulturministern vill se förändring

Regeringens utredare har påpekat att enskilda rättighetshavare, filmskapare och idrottsföreningar årligen går miste om cirka en och en halv miljard kronor på grund av den olagliga streamingen.

Kulturminister Parisa Liljestrand (M) tycker att det här är ett stort problem.

– Fler och fler svenskar väljer att betala pengar rakt in i organiserad brottslighet för att kunna titta på filmer, sportevenemang och tv-serier genom illegal IP-tv, har Parisa Liljestrand tidigare sagt till Expressen.

Hon menar också att Sverige sticker ut i Europa.

– Sverige är ett av de länder i EU där det här problemet är väldigt utbrett, har kulturministern sagt till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Enorm vindkraftspark stoppas

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 oktober 2025

JUST NU: Kräver akut åtgärd – Zelenskyj vädjar till Nato

2025 10 13

Vintern närmar sig. 

I takt med att minusgraderna lägger sig över Ukraina väntas de ryska luftattackerna mot landets energiinfrastruktur att öka.

Nu stålsätter sig Ukraina för ännu en tuff vinter.  

– Vi förväntar oss problem med elektriciteten. Efter en eller två attacker kan vi bli tvungna att importera elektricitet, säger landets president Volodymyr Zelenskyj under ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

Kräver akut åtgärd

Nu går Zelenskyj ut med en akut vädjan till sina allierade. Han uppmanar Natos och EU:s medlemmar att agera snabbare och stärka Ukrainas luftförsvar innan Ryssland trappar upp attackerna mot energiinfrastrukturen.  

Att skydda och återställa landets energisektor är Ukrainas högsta prioritet, uppger Zelenskyj.

– Putin hoppas kunna använda denna terror för att bryta ner vår motståndsvilja. Vi kan inte tillåta det, säger han enligt Kyiv Post.

– Därför uppmanar jag era parlament och regeringar att trycka på för att stärka vårt luftförsvar och påskynda leveranser av luftvärnsrobotar, vilket vi behöver. Besluten om system och robotar måste fattas under de kommande veckorna, fortsätter Zelenskyj.

LÄS MER: Värsta läget sedan 90-talet – rysk bransch i fritt fall

Ska träffa Trump

På fredag reser Zelenskyj till Washington DC för att träffa USA:s president Donald Trump.

Inför mötet uppger Zelenskyj att han diskuterat flera viktiga åtgärder med sin amerikanske motsvarighet. Det handlar bland annat om leveranser av luftvärnssystemet Patriot och långdistansroboten Tomahawk.

Dessutom har ledarna diskuterat nya stödinsatser för att skydda ukrainsk energiinfrastruktur och sanktioner mot rysk oljeexport.

LÄS OCKSÅ: Förslaget: Ska gå långsammare att tanka bilen 

Foto: President of Ukraine Office 

Text: Redaktionen