Ramaskri efter svar om atombomb över Gaza

2023 11 05

– Det är ett alternativ.

Det svarar en minister i Israels regering när han fick frågan huruvida det kan var aktuellt att atombomba Gazaremsan.

Oväntad fråga

Amichay Eliyahu som är arvsminister i premiärminister Benjamin Netanyahus regering medverkade i Kol Barama Radio när programledaren plötsligt ställde en oväntad fråga.

– Intervjuaren frågade om ministern vill släppa någon slags atombomb på Gazaremsan för att döda allesammans, rapporterar AFP.

– Det är ett alternativ, svarade ministern.

Nazisterna

Uttalandet gjordes kopplat till ett samtal om möjligt stöd till Gazas befolkning – en region där terrorgruppen Hamas styr.

– Vi hade inte givit nazisterna humanitärt stöd.

– Det finns inget som kallas icke-skuld i Gaza, sa ministern.

Stängts av

Israels minister reagerade snabbt på utspelet.

– Ministerns uttalande är bortkopplat från verkligheten, meddelar premiärminister Netanyahus kontor.

– Israel försöker att inte skada civila, betonar kontoret för  AFP.

Den aktuella ministern har nu stängs av från regeringsmöten till dess att premiärminister Netanyahu fattar ett annat beslut.

Anhöriga till israeler som fortfarande hålls som fångar i Gaza har reagerat upprört på uttalandet.

Netanyahus regering

Amichay Eliyahu tillhör det anti-arabiska och israelnationalistiska partiet Otzma Yehudit; Judisk Makt, som ingår i Netanyahus regering.

Han förklarade för radiostationen att han anser att Israel svarat för svagt på Hamas brutala terrordåd som dödade 1 400 israeliska barn, kvinnor, pensionärer och män varav de flesta var civila.

Metaforiskt

Anhöriga till de som hålls gisslan har gått samman i The Hostages and Missing Persons Families Forum och de konstaterar att även gisslan skulle dödas om en atombomb släpps över Gaza.

– Ett galet och grymt uttalande, anser organisationen.

– Internationell lag och grundläggande principer för mänsklig moral och sunt förnuft förbjuder användandet av massförstörelsevapen, betonar de.

Ministerns atombombsutspel har orsakat ramaskri i Israel och ministern har kontrat med att mena att hans uttalande bara var metaforiskt.

– Israel vill göra allt som är möjligt för att återbörda gisslan säkert och tryggt, säger ministern.

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen