Räddningstjänsten utfärdar varning till barnfamiljer

2023 01 19

Efter den senaste tidens omväxlande väder går räddningstjänsten ut med en varning.

Varningen kommer från räddningstjänsten i Medelpad som förklarar att snö på taken kan vara förknippat med livsfara.

Trots att snö på taket kan vara fint så innebär det en ökad risk för takras vilket är mycket farligt för små barn.

– Det är stora krafter i rörelse när snö släpper från ett tak. Det växlande vädret vi har haft den senaste tiden där det smälter och fryser på om vart annat ökar risken. Den gör att snön kan släppa från taket. Vi får ett takras helt enkelt, säger Tora Åström, avdelningschef för förebyggande avdelning på Medelpads räddningstjänstförbund till Aftonbladet.

Kan vara livsfarligt

När snön släpper från taket och faller till marken kan den begrava allt i sin väg.

Åström förklarar att takras leder till såväl skador som dödsfall varje år och anser att fler bör bli medvetna kring faran.

– Det är som en lavin släpper från taket. Får man en sådan mängd över sig är det livsfarligt. Inte minst för barn. Men även för vuxna, säger hon.

Har ett ansvar

Som fastighetsägare är man skyldig att se till att snö och is som kan rasa tas bort så det inte innebär någon risk.

Om inte det efterföljs och i synnerhet om en olycka sker kan utöver skyldighet att betala för skadan även ett straffrättsligt ansvar uppkomma.

– Försök inte att själv avlägsna snö och is från tak, risken är för stor för olyckor. Anlita istället ett plåtslageri. För skottning av yttertak krävs ett arbetslag med en skottare, en säkerhetsman och en person som bevakar att förbipasserande inte kommer i närheten av riskzonen på marken, förklarar branschorganisationen Fastighetsägarna.

Andra problem finns

Utöver risken för takras leder de kraftiga snöovädren även till andra problem.

Bland annat att fastighetsägare inte skottar undan snö på speciella uppställningsplatser där räddningstjänsten ska kunna parkera sina fordon.

Boende i lägenhetshus uppmanas att meddela hyresvärden eller styrelsen för bostadsrättsföreningen ifall snöröjning krävs innan istappar eller snö faller från taken.

Foto: R. Gomez Angel

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen