Putins legosoldater slår larm

2024 03 19

Ryssland har rekryterat omkring 2 000 legosoldater från Nepal.

Det visar en granskning från brittiska Sky News.

Drivna av fattigdom lockas soldaterna till att ta värvning i den ryska armén.

I dag utrycker dock en majoritet av soldaterna en desperat längtan efter att få återvända hem.

Det uppger soldaten Ganesh, en av få legosoldater som kunnat återvända till Nepal.

Den 35-årige rekryten tillbringade fyra och en halv månad på slagfältet i Donetsk-regionen i östra Ukraina.

Han berättar om ett grymt förtryck från den ryska militärledningen.

– De behandlar nepaleser som hundar, säger Ganesh till Sky News.

Enligt soldaten använder Ryssland de utländska soldaterna som ”kanonmat”.

– De ryska soldaterna placerades bakom oss. Längs frontlinjen fanns det bara legosoldater, berättar han och tillägger att den ryska armén har infört en tydlig hackordning vid frontlinjen.

– Längs fram placeras ryska brottslingar, nepaleser och indier. Bakom dem finns Kremls trupper.

Två veckor

Nepaleserna skickades in i kriget efter endast två veckors träning i Moskva.

– De två första veckorna, under träningsperioden, var livet bra. Men när vi väl skickades till Ukraina uppstod problemen.

– Vi fick inte tillräckligt med mat och blev slagna av ryssarna. Det var riktigt illa, framhåller Garnesh. 

”Aldrig hållit i ett vapen”

35-åringen har en lång militär karriär bakom sig. Han spenderade tio år i Indiens armé.

Många andra nepalesiska rekryter är dock unga och oerfarna, enligt soldaten. Ganesh berättar att vissa ”aldrig hållit i ett vapen tidigare”.

Fakta Nepal

- Nepal ligger på Himalayas sydsluttning, inklämt mellan de stora nationerna Kina och Indien.

- Världens högsta berg Mount Everest ligger delvis i landet.

- Nepal är sedan 2008 en demokratisk republik.

- Fram till 2006 hade landet hinduism som statsreligion. I dag har Nepal en författning som gör landet till en sekulär stat.

- Nepal styrs av premiärminister Pushpa Kamal Daha. Hans maoistiska CPN-MC bildar regering tillsammans med kommunistiska UML och två småpartier.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: A. Jawfox resp President of Russia Office.jpg

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen