18 april 2026

Putins bisarra åtgärd – för att ”skydda barn”

2024 10 19

Putins Ryssland vidtar nu åtgärder som enligt regimen syftar till att skydda barn och få upp barnafödandet.

Vladimir Putin vill att ryska kvinnor ska föda många barn.

Därför vidtar den ryska regimen nu kraftiga åtgärder mot vad man beskriver som ”propaganda för barnlöshet”.

Åtgärden ingår i en större kampanj från ryska myndigheter som går ut på att försvara vad de anser är traditionella värderingar, rapporterar Radio Free Europe. Man ser det även som ett sätt att ”skydda barn”.

”Propaganda för barnlöshet”

En ny lag som Ryssland håller på att driva igenom syftar till att förbjuda det man beskriver som ”propaganda för barnlöshet”.

Organisationer som anses främja eller propagera för frivillig barnlöshet kommer att bestraffas med böter på upp till 5 miljoner rubel, vilket motsvarar runt 550 000 kronor.

Enskilda individer som förespråkar barnlöshet kommer att få upp till 400 000 rubel i böter, vilket motsvarar knappt 44 000 kronor.

Åtgärden bygger vidare på den redan existerande lag som förbjuder ”HBTQ-propaganda”, enligt kanalen.

”Radikaliserad feminism i väst”

Frågan har aktualiserats i Ryssland under de senaste månaderna.

Bland annat för att höga företrädare för den ryska regimen har kopplat barnlöshet till ”radikaliserad feminism i väst”.

Frågan har drivits hårt av bland andra Valentina Matviyenko, ordförande för parlamentets övre kammare, som anser att det finns en rörelse som uppmuntrar till frivillig barnlöshet och underminerar familjevärderingar.

Ryssland genomgår också en djup demografisk kris, vilket gör att frågan om barnlöshet har hamnat högt upp på dagordningen.

Vladimir Putin har beskrivit detta som ett av Rysslands mest akuta problem.

Förutom att förbjuda ”propaganda för barnlöshet”, har den ryska regeringen även infört olika ekonomiska incitament som ska få fler att vilja skaffa barn.

Man har även vidtagit åtgärder för att minska antalet aborter.

Dessutom anser man att HBTQ-rörelsen är ett hot mot barnafödandet, vilket har fått regimen att utöka sin förföljelse av den rörelsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen