12 jan 2026

PUTIN: Vi är redo för kompromisser

2024 10 25

Vladimir Putin säger att Ryssland är redo för kompromisser med Ukraina.

Det ryska invasionskriget i Ukraina rasar vidare, och hittills har ingen lösning för fred varit i sikte.

Rysslands president Vladimir Putin säger dock att han är öppen för att kompromissa.

Det har framkommit i en intervju med Putin i den ryska tv-kanalen Rossiya 1, rapporterar danska TV2.

Öppnar för ”rimliga kompromisser”

Enligt den ryske president är landet öppet för ”rimliga kompromisser”.

– Vi är redo att leta efter kompromisser, vi är redo att göra rimliga kompromisser, men jag vill inte gå in på detaljer nu, eftersom det inte pågår några betydande förhandlingar och den andra sidan avvisar detta, sade han i tv-intervjun, enligt den statskontrollerade ryska nyhetsbyrån Tass.

Han är dock bestämd på en punkt, rapporterar kanalen:

Varje resultat måste vara till fördel för Ryssland.

Putin har också i andra sammanhang gett indikationer på vad Ryssland kräver för att kriget ska upphöra.

Ställer villkor

Senast i juni kommenterade Putin vilka villkor Ryssland skulle kräva för att gå med på fred.

Från rysk sida vill man ha garantier för att Ukraina aldrig går med i Nato.

Ett annat villkor är att Ukraina överlåter de fyra ukrainska provinserna som har varit omtvistade sedan krigets början, till Ryssland.

Från ukrainsk sida har man dock varit tydlig med att man inte kommer att gå med på några sådana krav, enligt kanalen.

I praktiken kan det med andra ord bli svårt att förhandla fram ett fredsavtal.

”Allvarlig oro” över utvecklingen

Istället rasar kriget vidare, och Ryssland har till och med tagit hjälp av nordkoreanska soldater, vilket från bland annat amerikanskt håll har tolkats som ett tecken på desperation.

På fredagen har sydkoreanska, japanska och amerikanska säkerhetsrådgivare uttryckt ”allvarlig oro” över utvecklingen, enligt kanalen, som hänvisar till Reuters.

Närvaron av nordkoreanska trupper på rysk mark ses som ett tecken på stärkta militära band mellan Ryssland och Nordkorea.

Uppgifter har gjort gällande att det rör sig om 3 000 nordkoreanska soldater, men enligt Vita huset kan de vara fler än så.

Ukrainas militära underrättelsetjänst uppskattar att det snarare finns runt 12 000 nordkoreanska soldater i Ryssland, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen