12 jan 2026

PUTIN: Vi är redo för kompromisser

2024 10 25

Vladimir Putin säger att Ryssland är redo för kompromisser med Ukraina.

Det ryska invasionskriget i Ukraina rasar vidare, och hittills har ingen lösning för fred varit i sikte.

Rysslands president Vladimir Putin säger dock att han är öppen för att kompromissa.

Det har framkommit i en intervju med Putin i den ryska tv-kanalen Rossiya 1, rapporterar danska TV2.

Öppnar för ”rimliga kompromisser”

Enligt den ryske president är landet öppet för ”rimliga kompromisser”.

– Vi är redo att leta efter kompromisser, vi är redo att göra rimliga kompromisser, men jag vill inte gå in på detaljer nu, eftersom det inte pågår några betydande förhandlingar och den andra sidan avvisar detta, sade han i tv-intervjun, enligt den statskontrollerade ryska nyhetsbyrån Tass.

Han är dock bestämd på en punkt, rapporterar kanalen:

Varje resultat måste vara till fördel för Ryssland.

Putin har också i andra sammanhang gett indikationer på vad Ryssland kräver för att kriget ska upphöra.

Ställer villkor

Senast i juni kommenterade Putin vilka villkor Ryssland skulle kräva för att gå med på fred.

Från rysk sida vill man ha garantier för att Ukraina aldrig går med i Nato.

Ett annat villkor är att Ukraina överlåter de fyra ukrainska provinserna som har varit omtvistade sedan krigets början, till Ryssland.

Från ukrainsk sida har man dock varit tydlig med att man inte kommer att gå med på några sådana krav, enligt kanalen.

I praktiken kan det med andra ord bli svårt att förhandla fram ett fredsavtal.

”Allvarlig oro” över utvecklingen

Istället rasar kriget vidare, och Ryssland har till och med tagit hjälp av nordkoreanska soldater, vilket från bland annat amerikanskt håll har tolkats som ett tecken på desperation.

På fredagen har sydkoreanska, japanska och amerikanska säkerhetsrådgivare uttryckt ”allvarlig oro” över utvecklingen, enligt kanalen, som hänvisar till Reuters.

Närvaron av nordkoreanska trupper på rysk mark ses som ett tecken på stärkta militära band mellan Ryssland och Nordkorea.

Uppgifter har gjort gällande att det rör sig om 3 000 nordkoreanska soldater, men enligt Vita huset kan de vara fler än så.

Ukrainas militära underrättelsetjänst uppskattar att det snarare finns runt 12 000 nordkoreanska soldater i Ryssland, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen