PUTIN: Varnar för “förändring av världsordningen”

2022 10 27

På en presskonferens under torsdagen attackerar Vladimir Putin västvärlden och riktar kritik mot Nato.

Putin anklagar västvärlden för ett “farligt, smutsigt och dödligt spel” under en presskonferens i Moskva, rapporterar Reuters.

Den ryske diktatorn håller sitt årliga möte på tankesmedjan Valdai.

Putin varnar även för en ny världsordning.

– Dessa förändringar har skett under många år nu, vissa har varit uppmärksamma. Detta är tektoniska förändringar av världsordningen, säger han enligt Sky News. 

Utfall mot “cancelkultur”

Under sitt tal riktar Putin hård kritik mot “cancelkulturen” i väst.

– Cancelkulturen förstör allting som är levande och kreativt, det hindrar tillväxten av fria tankar, säger han, rapporterar Sky News.

Putin menar vidare att västvärlden genomgår ett moraliskt förfall.

“Lag och ordning”

Putin fortsätter med att förklara att Ryssland inte kommer böja sig inför väst.

Vi försökte att upprätta relationer med väst och Nato, att bli vän med dem. Men väst inför sanktioner mot de som inte vill vara dem till lags, säger han.

Han understryker även hur han vill att världen ska fungera.

– Den nya världsordningen borde baseras på lag och ordning, säger han enligt Sky News.

“Farligt årtionde”

I sitt tal säger Putin att västvärldens “odelade dominans” kommer gå mot sitt slut.

– Väst är oförmögna att styra ensidigt, oavsett hur mycket de försöker göra det, menar han.

Vidare varnar Putin för att nästa årtionde kommer bli det “farligaste” sedan andra världskriget, uppger Sky News.

Anklagar väst 

Putin fortsätter sina anklagelser mot västvärlden med att säga att väst “ger bränsle” åt kriget i Ukraina.

– De ger bränsle åt kriget i Ukraina, eskalerar provokationer runt Taiwan och destabiliserar världens energi-och-matmarknad. 

Den ryske diktatorn påstår även att han tänker på de fallna ryska soldaterna, men att Ryssland inte hade något annat val än att invadera.

– Vi hade bara ett mål, att hjälpa människorna i Donbass, säger han enligt Sky News. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”De övar på att invadera” – nytt krig på väg

2026 08 05

Nya satellitbilder från en avlägsen öken indikerar att ett nytt krig kan drabba världen.

Bilderna, som publicerats av brittiska The Telegraph, visar hur Kina förbereder en invasion av Taiwan.

Replikor av viktiga taiwanesiska byggnader och en korrekt reproduktion av vägarna som omger presidentpalatset i huvudstaden Taipei har byggts upp i öknen i provinsen Xinjiang i nordöstra Kina.

Dessutom visar bilderna modeller av japanska övervakningsplan samt amerikanska hangarfartyg, krigsfartyg och stridsflygplan. Bland annat noteras en fullskalig 3D-kopia av en amerikansk jagare av Arleigh Burke-klassen – fartyg som USA bland annat använder i kriget mot Iran.

Syftet med kopiorna är otvetydigt, uppger Mikkel Vedby Rasmussen, professor i statsvetenskap vid Köpenhamns universitet.

– De övar på att invadera Taiwan, säger han till DR.

Experten beskriver bilderna som en tydlig signal till omvärlden.

– Kineserna vill visa att de tar frågan på så stort allvar att de också planerar för den, säger han.

ANDRA LÄSER: Trumps stöd rasar i USA

”En del av Kinas taktik”

Den kinesiska regimen ser det demokratiska Taiwan som en del av Kina och har hotat att "återta" ön med militära medel. 

USA har i sin tur levererat vapen till Taiwan och har lovat att försvara ön.

I USA:s nya nationella försvarsstrategi fastslås det att ”USA ska ”förhindra att någon, däribland Kina, ska kunna dominera oss eller våra allierade”. Det konstateras även att USA ska verka för att avskräcka Kina från att dominera Stilla havsområdet.

En kinesisk invasion skulle således kunna utlösa ett krig mellan stormakterna, vilket även replikorna på de amerikanska krigsfartygen och stridsflygplanen indikerar.  

– Det är en del av Kinas taktik för att förbereda sig för ett krig mot Taiwan – och mot USA om de kommer till undsättning, skriver The Telegraph i sin granskning.

LÄS OCKSÅ: Svenskt rymdbolag i konkurs

Foto: hosnysalah

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen