Putin uppmanas beordra Natoattack – men inte från Ryssland

2024 01 03

Ryssland uppmanas av egna aktörer att attackera en av Natos mäktigaste medlemmar.

Den ryska regimen är under press.

Tidigare förra veckan, före den brutala missilattacken mot Ukraina i fredags, genomförde den ukrainska militären en framgångsrik operation i Svarta havet när man på annandagen slog ut det över hundra meter långa ryska fartyget Novocherkassk.

Kryssningsmissilerna som användes i attacken ska ha tillhandahållits av Storbritanniens försvarsdepartement som bidrog med både satellitspaning och målstyrning, erfar Newsweek.

Kräver motattack

Det faktum att Storbritannien hjälpte Ukraina har nu fått ryska aktörer att kräva att Vladimir Putin ska slå ut det brittiska krigsfartyget HMS Diamond.

Statsvetaren Yuri Baranchick kallar attacken för en “övning” för en potentiell framtida attack mot Rysslands flotta.

– Detta är ett slag från Storbritannien och USA och en önskan om att störa de positiva omständigheterna kring belägringen av Marinka, precis som de senaste framgångarna för de ryska väpnade styrkorna vid fronten, påstår Yuri Baranchik på Telegram.

Uppmanar terrorgrupp att attackera

Men en attackorder mot Storbritannien skulle enligt den ryska statsvetaren inte genomföras av Ryssland själva.

Istället uppmanas  huthirebellerna, en terrorstämplad gruppering ansluten till Iran, att sänka det brittiska fartyget.

– Vi kan förse huthierna med lämpliga anti-fartygsmissiler, medan västvärlden förser Kyiv med relevanta specialister som inte formellt är i militärtjänst i de ryska väpnade styrkorna. I princip kan vi höja insatserna över gränserna med obligatoriskt preliminärt informationsstöd, framhåller Yuri Baranchik.

Han ger därefter en teknisk beskrivning för hur det skulle gå till.

– Gör det själva. Och förklara officiellt att Rysslands tålamod med västvärldens upptåg är över. 

"Kan inte attackera Nato själva"

Marc Cancian, pensionerad överste i den amerikanska marinkåren, menar att de ryska uppmaningarna ligger i linje med rysk logik.

– Det är klart att det tryck som Ukraina utövar på Krym skadar Ryssland, förklarar han för Newsweek.

– Logiken här är indirekt. Storbritannien levererade Storm Shadow-missiler till Ukraina, som Ukraina använde för att attackera fartyget på Krym. Ryssland kan inte attackera brittiska styrkor i Europa utan att riskera en konflikt med Nato. Däremot kan de ha undergrupper som attackerar brittiska styrkor någon annanstans.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 04

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen