Putin tvärvänder – förväntar sig “lösning” med USA

2024 11 29

Ryssland har konsekvent förkastat USA:s uppmaningar om fred i Ukraina.

Budskapet har genomgående varit att kriget tar slut när Ryssland uppnått sina mål i Ukraina.

– Det är omöjligt att tvinga Ryssland till fred, sade exempelvis Kremls talesperson Dmitrij Peskov tidigare i höstas.

I samband med att president Joe Biden nyligen gav grönt ljus till Ukraina att skjuta amerikanska långdistansrobotar mot militära mål i Ryssland har Moskva dessutom anklagat USA för att eskalera kriget.

– Det är uppenbart att den avgående administrationen i USA vill kasta bensin på elden, sade Peskov enligt Reuters.

Putin: Trump kommer hitta lösning

Nu låter det annorlunda från Kreml.

Enligt Vladimir Putin kommer den havererade relationen mellan USA och Ryssland att förbättras i och med Donald Trumps intåg i Vita huset.

– Så långt jag kan föreställa mig är den nyvalde presidenten en intelligent och redan ganska erfaren person. Jag tror att han kommer att hitta en lösning, säger Putin enligt CNN.

Uttalandet står i markant kontrast till hoten mot den avgående Biden-regeringen, understryker tv-kanalen.

Den ryska ledaren har även tidigare sagt att han föredrog Biden som president i USA för att han mer "förutsägbar" än Trump.

Ultimatum till Ukraina

Putins uttalande kommer dagen efter Trump utsett rådgivaren Keith Kellogg som särskilt sändebud till de två länderna i krig.

Samma Kellogg var i somras med och formulerade en första fredsplan som bland annat inkluderade ett ukrainskt Natomedlemskap på is tvärstopp för fler vapen om Ukraina inte säger ja.

Krav skulle även ställas på Ryssland att infinna sig vid förhandlingsbordet.

Tillsammans kommer vi att säkra FRED GENOM STYRKA och göra USA och världen säkra igen! framhåller Trump på sociala medier.

Vägrar ge upp land

Förra veckan uppgav Reuters att Putin öppnat för att diskutera fredsavtal om Ukraina med Trump.

Avtalet föregås dock av ett ryskt ultimatum.

– Vladimir Putin (...) utesluter att göra några territoriella eftergifter och insisterar på att Kyiv överger ambitionerna att gå med i Nato, framhåller Reuters källor.

Flera världsledare har sedan invasionen varnat för följderna om Ryssland inte stoppas i Ukraina och att rysk annektering kan fortsätta i exempelvis Moldavien och Georgien.

– Jag tror inte att ryssarna kommer att sluta. Därför måste vi slå tillbaka, sade till exempel Danmarks statsminister Mette Fredriksen nyligen till TV2.

LÄS MER: Danmark varnar för helt nytt krig

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Vill deportera Elon Musk

2025 06 06

Storbråket mellan USA:s president Donald Trump och Elon Musk fortsätter att röra upp känslor.

Efter att Elon Musk gått till angrepp mot Donald Trump nya ekonomiska lagförslag, "One Big Beautiful Bill Act", eskalerade konflikten.

Musk kallade lagförslaget för en ”avskyvärd styggeelse”, eftersom de ekonomiska förslagen kommer öka den redan höga amerikanska statsskulden. Vidare hävdade Musk att Trump aldrig skulle ha vunnit presidentvalet utan hans stöd.

Trump svarade med att kalla Musk för ”galen” och hotade att dra in federala kontrakt för techmiljardärens företag.

Presidentens hot fick Musk att se rött. Han krävde Trumps avgång och hävdade att presidenten finns med Epsteinutredningen, vilket han menar är orsaken till att dessa dokument inte offentliggjorts.

Pedofilen Epstein, som stod åtalad för omfattande sexhandel, hittades död i sin fängelsecell 2019.

Kravet: Deportera Musk

Nu eskalerar bråket ytterligare.

Trumps tidigare chefsstrateg Steve Bannon ger sig in i ordkriget.

I en intervju med New York Times uppmanar Bannon president Trump att deportera Elon Musk till Sydafrika.

Musk är ursprungligen från Sydafrika. Bannon påstår att techmiljardären kom till USA illegalt, vilket möjliggör ett utvisningsbeslut.

– Jag är övertygad om att han är en illegal invandrare och att han borde utvisas omedelbart, säger han till tidningen.

LÄS MER: I NATT: Tvingas ställa in – Vita huset i krismöte

Musk svarar: ”Totalt efterbliven”

Elon Musk har svarat på Bannons uttalande.

– Bannon är en totalt efterbliven person, skriver han på X.

LÄS MER: Elon Musk varnar USA

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redkationen


USA kan stänga ned Sverige – flera experter varnar

2025 06 06

Sverige kan på kort tid stängas ned av amerikanska teknikjättar.

Den varningen kommer från flera experter och svenska myndighetschefer på fredagen.

Oron kommer efter att en motsvarande varning utfärdats i Danmark tidigare i år och fått regeringens rådgivande organ Cyber Security Council att uppmana landet att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, säger Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN.

"Blivit en jättefråga"

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani konstaterar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

Och det finns fog för oron. Bland annat pekas på hur USA införde sanktioner mot Karim Khan, åklagaren vid Internationella brottmålsdomstolen i Haag, ICC, som utfärdade arresteringsordern mot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu samt flera Hamasledare.

Enligt AP stängdes Microsoft ned Khans mejlkonto vilket tvingade åklagaren att byta till en schweizisk e-postleverantör.

Erick Enocksson, säkerhetssamordnare på Esam, ett medlemsdrivet program för samverkan mellan 29 myndigheter och Sveriges kommuner och regioner, understryker allvaret.

– Beroendet av de amerikanska tjänsterna och risken koppla till det som händer i USA har blivit en jättefråga under våren. Mardrömmen är att samma sak skulle hända en svensk myndighet som hände Internationella brottmålsdomstolen i Haag – hastigheten, att det inte går att förutse och de enorma konsekvenserna de skulle få, säger han till samma tidning.

Kan ske på en timme i Danmark

I Danmark bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, framhåller Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger han till TV2.

"Väcker farhågor i Europa"

Microsoft har inte svarat på de svenska experternas varningar.

Tidigare i veckan framhöll dock företagets vd Brad Smith att man varken stoppat eller pausat sina tjänster till ICC, enligt Politico.

Han säger att Microsofts agerande “inte på något sätt innebar att tjänsterna till ICC” upphörde.

– Bortkopplingen av Khans e-post har väckt farhågor i Europa om att Trump kan använda en "kill switch" för att stänga av digitala tjänster via amerikanska teknikjättar, skriver den amerikanska tidningen.

Foto: White House Official Photographer resp Turth Social  (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder) resp Johannes Frandsen/Regeringskansliet

Text: Redaktionen