Putin rasande: Sätter stopp för bananer

2024 02 14

Rysslands diktator Vladimir Putin är mycket upprörd över ett beslut från Ecuadors regering.

Det sydamerikanska landet har nyligen slutit ett militärt avtal med USA.

Det nya avtalet innebär att Ecuador kommer att överlämna sin vapenarsenal från sovjettiden till USA i utbyte mot moderna amerikanska vapen.

USA har meddelat att man kommer att skicka de gamla vapnen till Ukraina.

Något som får Ryssland att se rött.

– Ett vårdslöst beslut som fattats under allvarliga påtryckningar från externa berörda parter, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova i ett uttalande.

Diktatorn rasande

Den ryska diktatorn Vladimir Putin reagerar även starkt på det nya vapenavtalet.

I färskt beslut meddelar diktatorn att han stoppar importen av bananer från Ecuador, något som kommer att slå hårt mot den egna befolkningen.

Det ryska livsmedelsverket Rosselchoznadzors chef Oleg Knyazkov varnar för att importstoppet kommer orsaka bananbrist i hela landet, eftersom Ryssland importerar 90 procent av sina bananer från Ecuador.

– Det handlar om en tillfällig brist. Import av bananer från Indien redan har etablerats, men det finns fortfarande vissa logistiska svårigheter, säger Knyazkov enligt Newsweek.

Uppmanar ryska folket

Oleg Knyazkov går även ut med en direkt bananuppmaning till ryska folket.

Livsmedelschefen uppmanar befolkningen att odla sina egna bananer, uppger Newsweek.

– Denna tillfällig brist kan kompenseras genom att odla bananer i Ryssland, säger han och hänvisar till ”lyckade odlingsexperiment” redan utförts i Krasnodar i södra Ryssland.

Ryssland hävdar: Stor förlust för Ecuador

Enligt statliga ryska medier kommer importförbudet även slå hårt mot Ecuador.

Enligt den statsägda nyhetsbyrån Ria Novosti kommer Ecuador förlora uppemot 754 miljoner dollar på bananstoppet.

Före invasionen av Ukraina levererade Ecuador 20-25 procent av sin årliga bananexport till Ryssland.

                 

Foto: President of Russia Office resp Rodrigo dos Reis

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen