29 juni 2026

Putin oroad över kriget i Israel: ”Katastrofal ökning”

2023 10 11

Rysslands diktator Vladimir Putin har utryckt en ”djup oro” över den katastrofala ökningen av antalet civila offer i striderna mellan Israel och den militanta gruppen Hamas.

Det uppger Kreml i ett uttalande.

Putin påstås ha utryckt sin ”oro” under ett  telefonsamtal med sin turkiske motsvarighet Recep Tayyip Erdogan.

– Djup oro uttrycktes över den fortsatta upptrappningen av våldet och den katastrofala ökningen av antalet civila offer, framhåller Kreml.

Vill se vapenvila

Enligt den ryska ledningen upprepade även Putin och Erdogan behovet av ”en omedelbar vapenvila” mellan Israel och Palestina.

Det turkiska presidentkansliet uppger att ledarna diskuterade "den alarmerande utvecklingen av den israelisk-palestinska konflikten och de åtgärder som ska vidtas för att undvika en eskalering."

Fortsätter att döda civila i Ukraina

Samtidigt som Putin hävdar att han känner en djup oro över antalet döda i Israelkonflikten så fortsätter den ryska terrorn i Ukraina, på order av diktatorn.

Förra veckan dödades över 50 personer i ett ryskt robotanfall mot en begravningsceremoni i Hroza i nordöstra Charkiv-regionen.

Bland de döda fanns en åttaårig pojke.

Närmare 15 procent av byns befolkning utplånades i den ryska attacken.

Ukraina: Inga militära mål i byn 

Invånare i byn närvarade vid begravningen av en ukrainsk soldat, som växt upp i samhället, när roboten slog ned.

Ukrainas försvarsdepartement har uppgett att inga militära mål fanns i närheten av begravningsceremoni.

Ryska svaret: ”Nynazistiska medbrottslingar”

Ryssland har tagit på sig attacken.

Landets FN-ambassadör Vasilij Nebenzia påstod vid ett FN-möte att den ukrainska soldaten som begravdes var "en högt uppsatt ukrainsk nationalist".

– Många nynazistiska medbrottslingar var närvarande, sa Nebenzia enligt AFP.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Melania Trump försvunnen

2026 07 29

Var är Melania Trump?

Det är en fråga som många ställer sig för närvarande.

USA:s första dam tycks ha försvunnit från offentligheten den senaste tiden. 

När den avlidna senatorn Lindsey Graham igår begravdes fanns inte Melania Trump på plats vid sidan av sin make Donald Trump.

Det har eldat på spekulationerna om var presidentfrun håller hus. 

– Melanias frånvaro var anmärkningsvärd då hennes make satt bredvid vicepresident JD Vance, finansminister Scott Bessant, Eric Trump och Lara Trump (Donald Trumps son respektive svärdotter, red. anm.), skriver den brittiska tidningen Daily Express.

Publicerade kuslig video

Melania Trumps frånvaro har en kuslig timing.

I dagarna släpptes en iransk video där en statligt styrd iransk nyhetsbyrå uppmanade till att mörda USA:s första dam.

Klippet har titeln “Var man dödar Melania” och utreds för närvarande av amerikansk polis. 

– Secret Service är medvetna om videon och utreder allt som kan uppfattas som ett hot mot våra beskyddare, säger Nate Herring, chefsspecialist inom informationsfrågor vid Secret Services kommunikations- och medieavdelning, till Newsweek.

Andra läser: Uppgifter: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Ovanligt frånvarande

Det är inte första gången som Melania Trump undviker offentligheten. Flera USA-experter har flaggat för presidentfruns anmärkningsvärda frånvaro.

Hon lyser med sin frånvaro. Det är i grunden svårt att få något intryck av Melania Trump i rollen som USA:s första dam eftersom hon helt enkelt inte syns, har Sigrid Rege Gårdsvoll, USA-kännare och politisk kommentator, sagt till norska Dagbladet tidigare i år.

Enligt Gårdsvoll signalerar Melanias frånvaro ett ointresse för makens politiska utspel. USA-experten Eirik Løkke, rådgivare på den liberala tankesmedjan Civita, har fört liknande resonemang.

– Hon vill inte ta en offentlig roll, utan håller sig hellre i bakgrunden. Det var konsekvent under valkampanjen 2024 och skiljer sig från både tidigare första damer och presidentkandidatfruar, sade han till samma tidning i januari.

Vita huset har inte kommenterat Melania Trumps senaste frånvaro eller den iranska hotvideon.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Ryska trupper kapitulerar

2026 07 29

Ryska soldater överlämnar sig till Ukraina.

Både Ryssland och Ukraina tar återkommande fångar bland motståndarnas trupper.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022 har många fångutbyten gjorts mellan länderna.

Nu märker Ukraina en allt vanligare trend från de stridande på den ryska sidan, rapporterar RBC-Ukraine.

– Ryska soldater som skickas tillbaka till fronten efter att ha utväxlats kapitulerar i allt högre grad till ukrainska styrkor istället för att återvända till strid, uppger ledningen för den enhet som samordnar hanteringen av Ukrainas krigsfångar, enligt tidningen.

20 soldater just nu

Enligt Ukraina hålls just nu 20 ryska soldater som har kapitulerat för andra gången, efter att ha fått återvända genom ett fångutbyte, som fångar i landet.

Den växande trenden vittnar om skillnaderna mellan länderna, enligt den ukrainska sidan.

– Denna situation visar också den grundläggande skillnaden mellan Ukrainas och Rysslands tillvägagångssätt gentemot sin egen militära personal, uppger samordningsledningen.

– I Ukraina har militär personal som återvänt från fångenskap laglig rätt att av egen fri vilja gå i pension från militärtjänsten. Efter utbytet lämnar den ryska ledningen sina soldater inget val – de skickar alla till frontlinjen igen.

Dessutom följer Ukraina internationell humanitär rätt och Genèvekonventionen, vilket de som tidigare suttit fångar är medvetna om. Det gör att förhållandena som fångar i Ukraina är bättre än i den ryska militären, menar samordningsledningen för krigsfångarna.

Läs också: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Viktigt med fångar

Andrii Yusov är biträdande chef för samordningshögkvarteret. Han menar att de ryska fångarna har en viktig funktion.

– Det är viktigt för oss att så många ryssar som möjligt kapitulerar, säger han, enligt tidningen.

– Varje sådan krigsfånge ökar vår utbytespool och ökar vår förmåga att ta hem ukrainska försvarare från rysk fångenskap.

Enligt Ukrainas parlamentariska ombudsman för mänskliga rättigheter, Dmytro Lubinets, håller Ryssland omkring 1 900 ukrainare som fångar.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Bohan_伯韩 Shen_沈 

Text: Redaktionen