PUTIN: – Det är rätt att kalla mig galen

2024 02 24

USA:s president Joe Biden kallar Rysslands diktator Vladimir Putin för en ”galen SOB”.

”SOB” är en förkortning för ”son of a bitch”.

På svenska kan man översätta uttrycket till ”skitstövel”.

Nu svarar Rysslands diktator på orden.  

”Måste oroa oss”

Joe Biden talade om klimatförändringar vid en insamling i Kalifornien tidigare under veckan.

– Vi har en galen SOB som Putin och andra, och vi måste alltid oroa oss för kärvapenskonflikt, men det existentiella hotet mot mänskligheten är klimatet, sa Biden enligt AP.

Kremls talesperson Dmitry Peskov fördömer nu Bidens kommentarer som en "stor skam" för USA och säger att "Biden beter sig i Hollywoods cowboystil för att tjäna politiska intressen."

Putins ord

Putin har nu talat med den ryske journalisten Pavel Zarubin.

Enligt AP uppger han att han skulle föredra att Biden vinner presidentvalet 2024 framför tidigare president Donald Trump.

– När du frågade mig om vår preferens för nästa amerikanska president, sa jag att vi skulle arbeta med vilken som helst, men för oss, för Ryssland, är Biden bättre, säger Putin, enligt en engelsk översättning från det Kreml-drivna mediet RT.

Putin anser även att han förstår Bidens "SOB"-kommentar.

– Det är den lämpliga reaktionen på vad jag sa. Det är inte så att han kunde säga "Bra jobbat, Volodya, tack för hjälpen." Vi förstår vad som pågår där, när det gäller internpolitik.

Internationell uppmärksamhet

När Putin sa att han föredrog Biden i Vita huset väckte kommentaren internationell uppmärksamhet.

Detta eftersom många antar att Kreml skulle vilja ha en Trump-seger.

Trump har inte bara gjort positiva kommentarer om Putin tidigare, utan Biden-administrationen har varit Kievs största anhängare i sitt försvar mot Putins pågående invasion av Ukraina.

Trump svarar

Även Trump svarar nu på Putins ord.

Trump säger att han betraktar det som en "komplimang" att Putin föredrar hans rival.

När han talade vid ett möte i South Carolina sa Trump att han inte var förvånad över att Putin stöder Biden och tillade att det berodde på slutet av Nord Stream 2 – en rysk pipeline som skulle fördubbla exporten av rysk naturgas till Tyskland – under hans tid som president.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Förbjuden hamburgare ska säljas i Sverige

2025 07 10

Hamburgare som förbjöds så sent som i juni har nu fått klartecken att säljas i Sverige.

“International Food Festival, den återkommande internationella matmarknaden, är på turné genom landet igen. Just nu pågår festivalen i Helsingborg.

Men mattältet Down under som bland annat säljer krokodil- och känguruburgare har stött på patrull.

Burgarna förbjöds nyligen av kommunens inspektörer när festivalen var på plats i Jönköping i slutet av förra månaden, rapporterar Jönköpings-Posten.

Anledningen var att det till exempel inte gått att fastställa att det verkligen var krokodil i köttet.

– Enligt intyget så rörde det sig om krokodilkött, men man sålde det som hamburgare med krokodil och inslag av kalv. Därför sa vi att det här är inte tillräckligt säkert för konsumenter och förbjöd dem att sälja det, säger Niclas Purfürst, chef för miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun, till lokaltidningen.

"Inget underlag överhuvudtaget"

Samma mattält har även strutskött på menyn. Inte heller dessa eller känguruburgarna fick säljas. Enligt kommunen hade företaget inte uppvisat “något underlag på övriga köttslag överhuvudtaget”.

– Så de fick inte heller säljas. Det stängdes ned helt och hållet, det här ståndet, säger Niclas Purnfürst.

Jönköping hade fått tipset från Lidköping där matmarknaden hade varit veckan innan.

Där hade inspektörerna även synpunkterna på bristen på god handhygien. Kommunen påpekade dessutom att “ingen spårbarhet inkommit för exotiska köttslag såsom känguru, struts eller krokodil”, skriver JP.

Vändningen: får grönt ljus

Följden blev att köttet fick slängas.

Efter ett stopp i Ystad har festivalen nu dragit vidare till Helsingborg.

Och där har burgarna fått grönt ljus, rapporterar SR. Kommunens inspektörer har nu kunnat verifiera varifrån köttet kommer. Klartecknet kommer efter att företaget fått ordning på dokumentationen, bekräftar Lotten Johansson, tf miljödirektör i Helsingborg.

Patrik Kjörling, ägare till Becano AB som står bakom ståndet, välkomnar beskedet. Att företaget till slut har fått rätt beskriver han som viktigt.

Han är dock kritisk till att kommunernas inspektörer varnat varandra för burgarna. Kjörling menar även att kommunernas krav på att ta fram rätt uppgifter kom med för kort varsel.

– De får stanna upp och lyssna så de får rätt information. Så där är det i ett nötskal, det spelar ingen roll om det är en hälsomyndighet eller arbetsmiljöverk, de lyssnar inte, säger Patrik Kjörling till SR.

Foto S. Dalhuisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Rubios besked om Ukrainakriget – “nytt tillvägagångssätt”

2025 07 10

USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov i Malaysia.

Under ett 50 minuter långt möte i Kuala Lumpur diskuterade Marco Rubio och Rysslands Sergej Lavrov nya idéer för att bland annat få slut på kriget i Ukraina.

– Det är ett nytt och annorlunda tillvägagångssätt. Jag skulle inte karakterisera det som något som garanterar fred, men det är ett koncept som jag, ni vet, tar tillbaka till presidenten, säger Rubio om mötet, enligt PBS News.

USA:s President Donald Trump uppges, enligt Rubio vara frustrerad över att Ryssland inte varit mer villigt att kompromissa.

– Vi behöver se en handlingsplanplan för hur den här konflikten kan slutföras. Och så delade vi några idéer om hur det kan se ut.

– Vi kommer att fortsätta att vara engagerade där vi ser möjligheter att kunna göra skillnad, säger han till samma tidning.

Flera konflikter på bordet

Rysslands utrikesdepartement kallade mötet för ett “ärligt och djupgående samtal” där även situationerna i Iran och Syrien togs upp.

Det var andra gången Marco Rubio och Sergey Lavrov träffades sedan Rubio blev utrikesminister.

Första mötet hölls i februari i Riyadh, Saudiarabien, då Trumps administration ville se hur villiga Ryssland och Ukraina var att inleda fredssamtal. De har även haft flera telefonsamtal sedan dess.

Båda länderna vill se fredliga lösningar och återuppta samarbeten, bland annat genom att återinföra direktflyg och stärka diplomatiska relationer.

Oro för handelskrig

Samtidigt ökar spänningarna kring handel. Trump har meddelat att flera länder i Asien, inklusive nästan alla i ASEAN, kommer få höjda tullar från 1 augusti om inga nya handelsavtal sluts.

Enligt amerikanska utrikesdepartementet kommer tullar och handel dock inte vara Rubios huvudfokus under mötena.

Istället vill Trumps regering lägga tonvikten på säkerhet till havs, där Kina har agerat allt mer hotfullt mot mindre grannländer, samt på att bekämpa gränsöverskridande brottslighet.

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen