PUTIN: – Det är rätt att kalla mig galen

2024 02 24

USA:s president Joe Biden kallar Rysslands diktator Vladimir Putin för en ”galen SOB”.

”SOB” är en förkortning för ”son of a bitch”.

På svenska kan man översätta uttrycket till ”skitstövel”.

Nu svarar Rysslands diktator på orden.  

”Måste oroa oss”

Joe Biden talade om klimatförändringar vid en insamling i Kalifornien tidigare under veckan.

– Vi har en galen SOB som Putin och andra, och vi måste alltid oroa oss för kärvapenskonflikt, men det existentiella hotet mot mänskligheten är klimatet, sa Biden enligt AP.

Kremls talesperson Dmitry Peskov fördömer nu Bidens kommentarer som en "stor skam" för USA och säger att "Biden beter sig i Hollywoods cowboystil för att tjäna politiska intressen."

Putins ord

Putin har nu talat med den ryske journalisten Pavel Zarubin.

Enligt AP uppger han att han skulle föredra att Biden vinner presidentvalet 2024 framför tidigare president Donald Trump.

– När du frågade mig om vår preferens för nästa amerikanska president, sa jag att vi skulle arbeta med vilken som helst, men för oss, för Ryssland, är Biden bättre, säger Putin, enligt en engelsk översättning från det Kreml-drivna mediet RT.

Putin anser även att han förstår Bidens "SOB"-kommentar.

– Det är den lämpliga reaktionen på vad jag sa. Det är inte så att han kunde säga "Bra jobbat, Volodya, tack för hjälpen." Vi förstår vad som pågår där, när det gäller internpolitik.

Internationell uppmärksamhet

När Putin sa att han föredrog Biden i Vita huset väckte kommentaren internationell uppmärksamhet.

Detta eftersom många antar att Kreml skulle vilja ha en Trump-seger.

Trump har inte bara gjort positiva kommentarer om Putin tidigare, utan Biden-administrationen har varit Kievs största anhängare i sitt försvar mot Putins pågående invasion av Ukraina.

Trump svarar

Även Trump svarar nu på Putins ord.

Trump säger att han betraktar det som en "komplimang" att Putin föredrar hans rival.

När han talade vid ett möte i South Carolina sa Trump att han inte var förvånad över att Putin stöder Biden och tillade att det berodde på slutet av Nord Stream 2 – en rysk pipeline som skulle fördubbla exporten av rysk naturgas till Tyskland – under hans tid som president.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Sibirien under attack

2026 06 20

Sibirien har attackerats på lördagen.

Ukraina fortsätter att genomföra stora attacker långt inne i Ryssland.

På lördagen har Sibirien attackerats – och lokala invånare vittnar om stora explosioner.

Explosioner vid viktig anläggning

Ukraina uppges under lördagen ha riktat en drönarattacket mot oljeraffinaderiet i staden Tyumun i västra Sibirien.

Staden och det viktiga raffinaderiet är beläget 1 900 kilometer från Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Guvernören för Tyumenregionen, Alexander Moor, gick vid middagstid ut med en drönarvarning.

13.36 uppgav han att attacken hade avvärjts, men uppgifterna motsägs av vittnesmål från lokala invånare och oberoende medier.

– Akutspecialister arbetar vid vrakplatsen. Enligt preliminära uppgifter skadades inte fabriken och de anställda har evakuerats. Jag håller situationen under personlig kontroll, meddelade Moor.

Men enligt oberoende medier och invånare i Tyumen ska Ryssland inte alls ha lyckats avvärja attacken.  

Invånare i det distrikt där raffinaderiet ligger hörde minst två explosioner, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Putin måste dö"

Största raffinaderiet i västra Sibirien

Samtidigt sprids också bilder från ögonvittnen, som visar hur rök stiger från den viktiga anläggningen.

Videor från lokalbefolkningen visar också hur ett stort antal brandbilar åker mot fabriken.

Oljeraffinaderiet i Tyumen är den största anläggningen för oljebearbetning i västra Sibirien, enligt tidningen.

Det har en årlig raffineringskapacitet på över 7 miljoner ton.

Ukraina kan alltså ha lyckats med ännu ett tungt slag mot den ryska oljeindustrin.

Samtidigt attackerar Ukraina också på flera andra håll, enligt rapporter.

Attacker mot det ockuperade Krym

Attacken i Sibirien ska ha ägt rum samtidigt som Ukraina genomförde en serie andra drönarattacker.

Dessa var riktade mot logistiska rutter och energiinfrastruktur i det ockuperade Krym samt i regionerna Kherson och Zaporizjzja och i Rysslands Belgorod-region, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Moskva brinner - explosioner över hela huvudstaden

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen