Psykolog vänder sig direkt till alla som använder sociala medier

2024 04 14

Allt fler människor hämtar felaktig information om psykisk ohälsa via sociala medier.

Som bekant har användningen av sociala medier som Tiktok, Instagram och Snapchat letat sig in i de allra flestas vardag.

Där finns mycket information, bland annat felaktig sådan.

Nu varnar en psykolog för att allt fler människor hämtar felaktig information om psykisk ohälsa via sociala medier.

Det rapporterar SVT.

“Kom med färdig diagnos”

Sofia Bilbao, som är legitimerad psykolog och verksam inom Höörs kommun, menar att det märks tydligt i möten.

– Jag märkte i mitt jobb som psykolog att allt fler kom med en färdig diagnos i stället för att berätta vad de faktiskt hade svårigheter med, säger hon till SVT.

Går snabbt

En av de faktorer som lockar så många till sociala medier är just den enkla och snabba tillgången till information.

Det är dock inte alltid enkelt att manövrera i svängarna, och det är lätt att påverkas av trender och den väldiga mängden information.

– Det är charmen med appen, men samtidigt är det svårt att sålla. När man sett tio klipp med tecken på adhd som man känner igen sig i så är det klart att man själv till sist tror att man har den diagnosen, fortsätter Bilbao.

Det är bäst

För den som tror sig ha besvär med psykisk ohälsa är det bäst att söka sig till vården.

– Det finns många sätt att få hjälp om du mår dåligt psykiskt. Ofta räcker det med råd och stöd, framhåller Vårdguiden 1177.

– Ibland behövs hjälp från vården. Kontakta en psykiatrisk akutmottagning eller ring 112 om du eller någon du känner har allvarliga självmordstankar eller självmordsplaner.

Om man misstänker

Den som misstänker att man kan ha en diagnos gör rätt i att prata om det med vården.

– Du kan även få hjälp vid besvär som du misstänker beror på en specifik diagnos, som till exempel adhd , depression eller OCD, tvångssyndrom. Personalen på vårdcentralen kan hjälpa dig vidare till en psykiatrisk mottagning om det behövs.

– Kontakta en vårdcentral om du mår så dåligt att det påverkar din vardag, och du har haft det så i några veckor eller längre.

Foto: Dole777

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 jul 26 använd bara en gång

Svenskar fast i Medelhavet – stridsflyg har kraschat

2026 07 10

Svenskar är strandade på en semesterö.

Hundratals resenärer har fått sina flyg stoppade från den grekiska semesterön Zakynthos.

Detta efter att ett grekiskt F16-plan kraschlandat på flygplatsens landningsbana, rapporterar grekiska Proto Thema.

Stridsflygplan har kraschat

Olyckan inträffade när ett grekiskt F16-stridsflygplan var ute på en träningsflygning.

Enligt det grekiska flygvapnet fick planet tekniska problem och tvingades nödlanda på Zakynthos flygplats.

Det grekiska flygvapnet uppger att piloten klarat sig utan skador.

– Piloten är vid god hälsa och orsaken till händelsen utreds, uppger det grekiska flygvapnet.

Enligt grekiska medier ska planet ha fått en varning om brand ombord före landningen.

Planet började sedan brinna kraftigt på landningsbanan.

Räddningspersonal och brandmän skickades snabbt till platsen.

LÄS MER:Två jättefartyg står i brand

Svenskar strandade

Olyckan har stoppat alla avgångar och ankomster under dagen.

Bland de drabbade finns svenska turister som skulle resa hem.

Sandro Björkman berättar att resenärerna fick besked om att deras flyg ställts in och att hemresan till Stockholm flyttats till fredagen.

– Från själva flygplatsen har vi inte hört någonting. Det är väldigt flummigt här just nu, säger han till SR och beskriver en kaotisk situation på flygplatsen.

Han berättar också att stridsflyg hörts över hela ön under dagen.

Flygtrafiken väntas öppna

Zakynthos är en populär semesterö i Grekland och flygplatsen är extra hårt belastad under sommarsäsongen när tusentals turister anländer varje vecka.

En särskild grupp från det grekiska flygvapnet väntas hjälpa till att flytta bort det skadade planet från banan så att flygtrafiken kan återupptas.

För de svenska resenärerna innebär olyckan dock att hemresan blir försenad – och många får tillbringa ytterligare en natt på ön innan de kan lämna Zakynthos.

LÄS MER: Stridsflygplan har skjutits ner

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen