Psykolog: Om du mår sämre på hösten – gör detta

2024 11 04

Många svenskar känner sig tröttare och mer nere på hösten.

Det kallas årstidsbunden depression.

När höstens mörker och kyla ersätter sommaren så känner sig många svenskar tröttare och mer nere.

Det finns dock flera saker man kan göra på egen hand för att motverka effekterna - utöver att såklart söka vård.

Inte ovanligt

Doktor.se:s psykolog Gina Almegård menar att “man oftast kan se ett mönster av humörpåverkan i samband med att det blir mörkare”.

– Förutom känslan av uppgivenhet och meningslöshet är vanliga symptom ökad trötthet, stegrat sötsug och ett större sömnbehov, framhåller hon via vårdcentralens webbplats.

Gör detta

Mår man väldigt dåligt så är det viktigt att söka vård.

Det finns dock flera saker man kan göra själv för att motverka höstens effekter.

– Regelbundna och näringsrika måltider hjälper till att hålla sötsuget i schack, förklarar Almegård.

– Genom att gå till sängs en timme tidigare undviker man risken för kvällsätande och man får den där välbehövliga extra vilan. D-vitamintillskott kan också vara en god idé.

“Belagda metoder”

Ricardo Correa, psykolog hos Min Doktor, förklarar att rörelse och dagsljus är viktigt.

– Naturligt dagsljus och fysisk aktivitet är två mer belagda metoder för att behandla årstidsbunden depression, säger han.

– En promenad på morgonen eller mitt på dagen, även om det är mulet, ger dig både dagsljus och rörelse vilket kan förebygga problemen.

Olika teorier

Sajten Psykologiguiden förklarar att det emellertid inte bara finns en enkel förklaring till varför årstidsbunden depression uppstår.

Melatonin, som styr vår dygnsrytm och serotoninsystemet, som är mycket viktigt vid alla depressioner, bedöms dock påverkas, vilket kan vara en förklaring.

– Årstidsbunden depression, även kallad vårdepression och/eller höstdepression, tycks ha en stark koppling till ljus och mörker. Problem av den här typen existerar till exempel knappt i länder som ligger nära ekvatorn, förklarar Psykologiguiden.

Värt att understryka igen är att den som lider av stora besvär alltid ska söka sig till vården.

Foto: Priscilla Du Preez resp A. Spratt

Text: Redaktionen


JUST NU: Nordkoreaner i Ukraina vädjar

2025 11 02

Nordkoreanska krigsfångar i Ukraina kommer nu med en vädjan.

Diktaturen Nordkorea har skickat stridande soldater till Putins krig i Ukraina.

Några av dem har tagits som krigsfångar av den ukrainska militären.

Nu riktar nordkoreanerna en vädjan – till Sydkorea.

Vädjar till Sydkorea

Två nordkoreanska krigsfångar i Ukraina vädjar om att få bo i Sydkorea, rapporterar Kyiv Post.

Vädjan har framförts i samband med att den sydkoreanska människorättsorganisationen Gyeore-eol Nation United har spelat in en dokumentärfilm där nordkoreanerna har intervjuats.

– De vädjade till intervjuaren att lova att hon skulle återvända för att ta med dem till söder, säger Jang Se-yul, chef för organisationen och själv nordkoreansk avhoppare, enligt tidningen.

– Vi visade dem videomeddelanden och brev från nordkoreanska avhoppare för att ge dem hopp, tillägger Jang Se-yul.

Den nordkoreanska regimen har uppmanat sina soldater att hellre ta livet av sig än att låta sig tas som krigsfångar.

LÄS OCKSÅ: Militär hotar Ryssland med omfattande "blackout"

”Skulle vara dödsdom”

Enligt Sydkorea skulle det ”i princip vara en dödsdom” att skicka tillbaka soldaterna till Nordkorea.

De nordkoreanska krigsfångarna har vittnat om att de har sett sina kamrater ta livet av sig med hjälp av granater när de blivit skadade, uppger den sydkoreanska politikern Yu Yong-weon, som har träffat fångarna.

Sydkorea ser alla koreaner som medborgare – även de som kommer från Nordkorea, enligt tidningen. Därför har nordkoreaner möjlighet att hoppa av till syd.

2 000 döda

Nordkoreas diktator Kim Jong-un skickade runt 10 000 soldater till Putins krig under 2024, vilket var ett sätt för regimen att stärka sina band till Ryssland.

Runt 2 000 av de nordkoreanska soldaterna tros ha dött i strid.

Diktatorn Kim Jong-un har träffat anhöriga till dödade soldater och sagt sig känna medlidande.

Men den nordkoreanska regimen tolererar alltså inte soldater som tagits som krigsfångar, vilket är ett av skälen till att nordkoreanska krigsfångar vädjar om att få komma till Sydkorea.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Text: Redaktionen


2 november 2025

JUST NU: Ilska mot busschaufförer – resenärer upprörda

2025 11 02

Ett beteende hos busschaufförer gör resenärer upprörda.

Många anmälningar har kommit in mot busschaufförer den senaste tiden.

Anledningen är att chaufförer beter sig på ett sätt som får resenärer att känna sig osäkra.

Beteendet upprör resenärer

Runt 150 synpunkter på busschaufförer har inkommit till UL – som ansvarar för kollektivtrafiken i Uppsala län – de senaste två åren.

Resenärer har synpunkter på att busschaufförer rattsurfar – alltså använder mobilen under resan, rapporterar SR.

Beteendet medför en säkerhetsrisk och är olagligt. Många resenärer vittnar om att de känner sig osäkra när busschaufförer riktar sin uppmärksamhet mot mobilen istället för vägen.

Företaget Keolis, som kör många av UL:s resor, säger att rattsurfning inte ska förekomma, men understryker att det trots allt inte är så vanligt.

– Sen är det ju tack och lov inte så jättevanligt förekommande, de här 150 kundsynpunkterna är under två år, vi har kört 18,1 miljoner resenärer och 1,3 miljoner turer, så att det är inte jättevanligt, säger Keolis depåchef Marcus Wallman till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt - inte bara blodtrycket som påverkas

Uppmanas att filma

Samtidigt uppmanar han resenärer att agera om de ändå ser busschaufförer som rattsurfar.

Beteendet ska anmälas, och resenärer får också gärna bifoga bildbevis, enligt Keolis.

– Man ska ju självklart anmäla in det, och någonting som vi ser väldigt positivt på är ju när resenärerna faktiskt har en bild eller en film så att vi får med det i synpunkten, så har vi ett bevis som vi kan använda till grund för det samtalet, säger Marcus Wallman till radiokanalen.

Att rattsurfa är alltså inte tillåtet, och ibland har beteendet lett till olyckor.

Olyckor och polisingripanden

2024 körde en busschaufför på en av Västtrafiks bussar in i en stolpe i samband med att han satt och scrollade i mobilen, vilket SVT har rapporterat. Det ledde till att en framdörr krossades och en sidospegel förstördes.

Bussen var fylld av passagerare, men ingen kom till skada, enligt kanalen.

I just Uppsala blev en busschaufför också stoppad av polis i vintras i samband med att patrullen såg chauffören rattsurfa i en korsning, rapporterade UNT.

Chauffören godtog dock inte polisens ordningsbot, och blev då istället anmäld för brott mot trafikförordningen.

LÄS OCKSÅ: Allvarlig kris slår mot viktig amerikansk bransch

Foto: Mediocre Studio

Text: Redaktionen