Prognosen tvärsäker: nu förändras den svenska kronan

2023 11 30

Storbanken SEB är övertygad om vilken utveckling Sveriges valuta tar framöver.

Historiskt är kronan svag.

Det har den varit hela året.

Utländska turister har flockats till Sverige för att köpa mat, kläder, cigaretter eller bo på hotell till en, för dem med annan valuta, relativt billig peng.

I november gjorde kronan emellertid viss comeback.

Och utvecklingen har fortsatt i samma fina takt.

Nu väntar sannolikt ett bakslag i december – men därefter vänder det ordentligt.

Så lyder prognosen från SEB, rapporterar Dagens industri.

"Starkaste drivkraften"

Det som framför allt förklarar kronans stärkta värde är att amerikansk Federal Reserves, Fed, lät styrräntan förbli oförändrad.

För andra gången i följd.

– Det har gett lägre amerikanska räntor, högre aktiekurser och en ökad riskaptit. Det tror vi är den starkaste drivkraften till att kronan gått starkt på senare tid, säger SEB:s analyschef Karl Steiner till tidningen.

Priset om ett år

Idag ligger priset för en euro på 11,36 kronor. 

Redan till våren kommer det priset att sjunka några ören.

Om ett år, när 2024 går mot sitt slut, är prognosen att nivån istället ligger på 11,15 kronor per euro.

Dollarn beräknas kosta 9,78 kronor i slutet av nästa år – till skillnad från 10,36  kronor som en dollar kostar idag.

De senaste siffrorna bekräftades igår och innebär kronans starkaste position sedan sommaren.

Ett glädjebesked som kan ge ringar på vattnet.

– Jag är alltmer övertygad om att policyn är tillräckligt väl positionerad för att bromsa ekonomin och få inflationen tillbaka till 2 procent, säger Fed-ledamoten Christopher Waller enligt Di, som hänvisar till nyhetsbyrån Direkt.

Överträffade förväntningarna

Det finns god grund för en glädjeprognos.

I mitten av november överraskade nämligen kronan ordentligt i positiv bemärkelse.

– Analysen visar att vi fortsatt tror på kronstyrka i december men nu verkar den förväntade förstärkningen ha fått en tjuvstart redan i november då SEK har stärkts med 2,6 procent mot EU och hela 5,3 procent mot USD, framhåller Karl Steiner i en kommentar på bankens hemsida vid tillfället.

Har stor betydelse

Förra veckan gav Riksbanken besked om att man lämnar styrräntan oförändrad.

Detta efter en lång tid av höjningar, och kronans låga status pekades ofta ut av myndigheten som en av de mest betydande faktorerna för att höja räntan i syfte att bekämpa inflationen.

– Det finns en risk att kronans genomslag på prisökningarna är större i nuvarande situation med hög inflation, kommunicerade myndigheten exempelvis när man höjde räntan i somras.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Lågprisjätte chocksänker priserna

2025 12 02

Priskriget i de svenska matbutikerna fortsätter.

Det har tidigare rapporterats att Ica och Willys sänkt priserna på ett större antal varor i samband med Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Nu ansluter sig även Lidl till priskriget, rapporterar jämförelsesajten Matpriskollen.

–  Prissänkningarna är ner till under inköpspris och detta kostar kedjorna och butikerna mycket pengar. Många artiklar ur PRO-listan, har nu också sänkts på samtliga Lidlbutiker, medan Willys och Ica Maxi sänkt på utvalda butiker, så för oss konsumenter är det bara att passa på, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

”Extremlåga”

Enligt Mazur är priserna nere på historiskt låga nivåer.

–  Priserna är extremlåga och dom verkar inte ge sig. Röd Garantmjölk för 8,90/liter, Makaroner 8,50 kr, Rågsikt 9,90, Heinz ketchup 17,90, Rydbergs Potatisallad 400 gram 9,90 kr, medan samma potatissallad 200 gram kostar 14,90. Det är helt galet, säger han.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs 

Stor prissänkning nästa år

Nästa år beräknas matpriserna sjunka ordentligt. Regeringen har beslutat att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026. En matpriskommission ska tillsättas för att säkerställa att butikerna sänker priserna i samma utsträckning.

De stora livsmedelskedjorna jobbar aktivt för att säkerställa att producenterna inte kommer få igenom prisökningar som skulle kunna slå mot momssänkningen.

– Vi har redan fått tydliga indikationer på att alla de stora kedjorna verkligen pressar producenter och leverantörer för att det inte ska ske prisökningar som kan göra att momssänkningen ifrågasätts. Normalt förhandlar man nu om ganska stora prisökningar i januari och februari, men min gissning är att de kommer vara väldigt små, om ens några, säger Ulf Mazur.

– Detta kommer givetvis göra det ännu tuffare för många mindre leverantörer om man inte får öka priserna när kostnaderna ökar, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten 

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kreml använder hemlig “mellanhand“ för oljeexport

2025 12 02

Ryssland försöker använda ett asiatiskt land som mellanhand för oljeexport.

Ukrainsk underrättelsetjänst uppger att Ryssland använder Vietnam för att kringgå oljesanktioner och säkra finansiering för kriget i Ukraina, rapporterar ukrainska RBC.

Kringgår sanktioner

Enligt Ukrainas försvarsunderrättelsetjänst (HUR) har Ryssland tecknat flera avtal med Vietnam för att stärka samarbetet inom olje- och gasindustrin.

Avtalen omfattar både ryskt och vietnamesiskt territorium samt Vietnams kustnära havsområden, med inblandning av företagen Zarubezhneft, PetroVietnam och det gemensamma bolaget Vietsovpetro.

– Hur Ryssland systematiskt skapar internationella partnerskap för att kringgå sanktioner är ett tydligt tecken på att de försöker säkra långsiktiga intäkter för kriget i Ukraina, säger en talesperson från HUR.

LÄS MER: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Export via tredje länder

Enligt HUR ger avtalen parterna rätt att etablera dotterbolag i tredje länder, vilket möjliggör export av rysk olja under vietnamesisk flagg och döljer den verkliga ursprungsplatsen.

– Särskilt anmärkningsvärt är att avtalet mellan Ryssland och Vietnam fastställer ett lägsta försäljningspris för olja på minst 75 dollar per fat, vilket är betydligt högre än det pristak på 47,6 dollar per fat som EU-länderna införde i juli 2025, uppger HUR via Telegram.

– Med tanke på Kremls försök att säkra ett ”garanterat” oljepris på längre sikt är det fullt möjligt att ryska underrättelsetjänster kommer att intensifiera operationer riktade mot internationella energikedjor – inklusive sabotage av infrastruktur i andra länder.

Sanktioner och risker

USA och EU har under hösten infört nya sanktioner mot Ryssland för att minska Kremls intäkter och förhindra kringgående av restriktionerna.

I oktober lanserade USA sanktioner mot bland annat Rosneft och Lukoil samt 36 dotterbolag, och EU godkände sitt 19:e sanktionpaket mot Ryssland.

EU förbereder dessutom ytterligare åtgärder mot Ryssland och Belarus, som är allierad med Moskva.

Sanktionerna omfattar bland annat restriktioner mot oljeexport, finansiella transaktioner och exportkontroller på avancerad teknik.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jätteförändring väntas för oljepriset

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen