PROGNOSEN: Då gör sommarvärmen comeback – “varmare än normalt”

2024 07 04

Sommarvärmen har ersatts med regn och rusk de senaste dagarna.

Och det kommer att bli sämre innan det blir bättre för alla som väntar på solen.

Ett mer omfattade lågtryck väntas in från sydväst under torsdagen och rör sig sakta upp över landet med regn och skurar, erfar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland om torsdagen.

Han tillägger:

– I samband med lågtrycket väntas tilltagande vind från väst eller sydväst med upp mot friska eller hårda vindbyar. Ytterligare en portion med regn förs in från sydväst på fredagen.

SMHI: Mitten på nästa vecka

Men det gäller att ha tålamod. Bättre väder ser ut att vara på gång.

Det menar Christopher Greenlands kollega på SMHI, meteorologen Therese Fougman, som hänvisar till en längre prognos.

– Det ser ut som att det från mitten på nästa vecka skulle kunna bli lite varmare och stabilt väder. Lite mindre skurar, kanske lite mer sol. Vi får stå ut så länge och ta det goda med det onda, säger hon till Sveriges Radio.

Långtidsprognosen: "Varmare än normalt"

Prognosen får visst stöd från vädertjänsten Klart.se som tidigare förutspått att blött väder för Norrland och Västsverige långsamt kommer att ersättas med varmare väder under juli månad.

Enligt samma rapport, som visserligen togs fram i juni, ser den nuvarande månaden till och med ut att leva upp till ryktet om att vara årets varmaste månad för de flesta.

Det finns signaler som pekar på att det sannolikt blir varmare än normalt i stora delar av landet som får dominera vädret under juli månad, framhåller Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, i långtidsprognosen.

"Vecka 30-31"

Undantaget blir mellersta och norra Norrland som under julis inledning spås få lägre temperaturer än vad det brukar vara så här års.

– Runt mitten av juli kommer emellertid värmen leta sig in till så gott som hela landet, fortsätter Lasse Rydqvist.

– Men det är framför allt under avslutningen, mot vecka 30-31, som kan bjuda på mer ordentlig högsommarvärme.

Regnigt hela veckan

Den här veckan, och helgen, blir dock som sagt en regnig historia. Det är både Klart och SMHI överens om.

– Under lördagen rör sig lågtrycket med regn och skurar åt nordost över norra Sverige. Samtidigt väntas ytterligare lågtryck från sydväst in över södra Sverige. Detaljerna i väderutvecklingen är ännu osäker, men som det ser ut fortsatt växlingsrikt väder med sol varvat med regn in över söndagen, kommenterar Christopher Greenland.

Foto: E. Robertson

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen