PROGNOS: Så blir vädret till valborg och första maj

2024 04 27

Det finns hopp om sol och värme till valborgsmässoafton och första maj.

Det beskedet kommer från SMHI.

Aprilvädret har inte varit särskilt roligt i år – vårvärmen har uteblivit på många håll där det i stället har varit småkallt och ruskigt.

Men nu blir det snart bättre.

Och inför nästa veckas högtider, valborg och första maj, finns det gott hopp om värme och sol på många håll i landet.

Värme redan imorgon

Redan imorgon, söndag, finns det hopp om varmare väder. Även om det kan växla en del – klassiskt aprilväder, alltså.

– Under söndagen rör sig en varmfront upp över södra Sverige och på dagen ligger fronten med regn över Svealand, i nordvästra Svealand och när fronten rör sig upp över södra Norrland under kvällen övergår nederbörden delvis i snö, rapporterar SMHI:s meteorolog, Moa Hallberg.

– Söder om fronten väntas riktig försommarvärme med 15, möjligtvis 20 grader och lite sol här och var, tillägger hon.

Hoppfullt inför valborg och första maj

På måndagen kan det bli ostadigt i norr och ganska svalt i söder.

Men därefter finns det hopp om bättre väder.

På tisdag är det valborgsmässoafton, och på onsdag första maj.

Då vill många vara ute och njuta av vackert vårväder – vilket de också kan få göra.

Uppåt 20 grader på vissa håll

På många håll kan det bli både soligt och varmt, även om det i vissa delar av landet också kan bli en del nederbörd.

– Under tisdag och onsdag förstärks ett högtryck över landet och ger soligt väder på många håll, men också någon skur kan förekomma här och var och i norr möjligen någon snöby, förklarar Moa Hallberg.

Temperaturerna kan bli relativt höga, särskilt om man jämför med hur det har varit de senaste dagarna och veckorna.

På vissa håll kan det bli uppåt 20 grader.

– Dagstemperatur i söder omkring 15 grader, på en del platser säkert 20 grader, men det kan också vara lite friska vindbyar i ostvinden. I norr är värmen lite försiktigare och vi väntar oss från 5-10 grader i norra Norrland till 10-15 grader i södra Norrland, uppger SMHI:s meteorolog.

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen