PROGNOS: Ett av de 8 partierna kommer att falla ur riksdagen i valet

2022 02 28

Både Liberalerna och Miljöpartiet ligger klart under 4-procentspärren men bara ett av partierna faller ur riksdagen i valet.

Den prognosen kommer från spelbolaget Unibets odds kopplat till det svenska riksdagsvalet som hålls andra söndagen i september.

Två partier hänger löst

Med mindre än 200 dagar kvar till valet är Sveriges partier inne i ett jämnt lopp i kampen om väljarna. Mycket hänger på vilka partier som klarar sig kvar i riksdagen och just nu är det två partier som hänger löst.

◾Miljöpartiet, 3 % i Ipsos feb

◾Liberalerna, 3 % i Ipsos feb

Kan avgöra hela valet

Vilken sida som vinner valet kan mycket väl avgöras av huruvida Miljöpartiet eller Liberalerna kommer in i riksdagen eller inte.  Ett lyft över spärren för Miljöpartiet stärker Magdalena Anderssons (S) chanser att sitta kvar som statsminister.

L gynnar M-KD-SD

Ett lyft över spärren för Liberalerna stärker utmanaren Ulf Kristerssons (M) chanser att bli Sveriges nya statsminister och bilda regering med KD och Ebba Busch med stöd av Sverigedemokraterna och Jimmie Åkesson samt Liberalerna med Nyamko Sabuni i spetsen.

Och nu kommer Unibet med sin prognos som baseras på senaste speloddsen.

56 procents chans

– Enligt opinionsläget är stödet lågt för båda partierna, men enligt nya odds från Unibet kommer Miljöpartiet trots allt klara spärren, uppger Unibet.

– Enligt oddsen är sannolikheten 56 procent för Miljöpartiet att nå över 4 % av rösterna, och 63,3 procent att L hamnar under strecket, meddelar Unibet.

Hade rätt om KD

Unibets spelexpert Henrik Holm framhåller att Unibet hade rätt om Kristdemokraterna vid valet 2018.

– Enligt opinionsläget ligger både L och MP under spärren just nu, men oddsen visar sannolikheten för ett utfall på själva valdagen. Vid samma tidpunkt inför förra valet var det KD som låg pyrt till, konstaterar han.

– Unibets odds visade då att de ändå skulle klara fyraprocentsspärren, vilket också blev fallet, säger Henrik Holm.

Odds inför valet 2022

Så här ser Unibets odds ut för att Liberalerna ska klara 4%-spärren i valet.

Över 4               2.50
Under 4            1.45

Större chans för Miljöpartiet

Så här ser Unibets odds ut för att Miljöpartiet ska klara 4%-spärren i valet.

Över 4               1.65
Under 4             2.10

Ett högre odds innebär att man får mer pengar tillbaka om man spelar på alternativet. Att det är högre odds för att Liberalerna får över 4 procent än att partiet får under 4 procent innebär således att Unibet bedömer att partiet får under 4 procent eftersom det spelalternativet ger mindre pengar tillbaka. Bara 1,45 gånger de pengar man satsat.

Så funkar oddsen

Oddsen tar hänsyn till fler faktorer än opinionsmätningar. Trender, aktuella händelser och historiska data påverkar oddssättningen. Oddsen är dessutom beroende av spelarna.

Hur insatserna fördelas har betydelse för hur oddsen blir. De slutliga oddsen sätts av en analysexpert med stor erfarenhet på området.

Om Unibet           

Unibet grundades 1997 och ingår i speloperatören Kindred Group som är noterat på Stockholmsbörsen Nasdaq. Kindred Group äger nio olika varumärken inklusive Unibet och har över 30 miljoner kunder.

Foto: Miljöpartiet Fredrik Hjärling resp. Liberalerna

Text: Redaktionen


22 juli 2026

UPPGIFTER: Ryssland håller andan – beordrar totalstopp i natt

2026 07 22

Ukrainas massiva drönarattacker sätter sina spår i den ryska tillvaron.

Sedan en tid tillbaka har Ryssland drabbats allt hårdare av motståndarnas tillslag mot diverse olika anläggningar och funktioner i samhället.

Bland annat har de ryska hamnarna återkommande varit måltavla för de ukrainska angreppen.

Ryssland har hävdat att fartygstrafiken inte påverkats nämnvärt, men nu tvingas verksamheten i en av landets största hamnar till ett plötsligt stopp, rapporterar Reuters.

– Ryssland inför ett tillfälligt förbud mot fartygsrörelser in och ut ur Novorossijsks hamn mellan midnatt och klockan fem på morgonen, på grund av ukrainska drönarattacker, uppger tre källor inom spannmålsindustrin, enligt nyhetsbyrån.

Muntliga direktiv

Enligt källorna är ordern muntlig och inga officiella dokument finns på förbudet.

På dagtid är ambitionen att fortsätta transporterna som vanligt, men under natten får alltså inga fartyg vare sig lämna eller närma sig hamnen, som är oerhört viktig för Ryssland.

– Novorossijsk är Rysslands största hamn sett till godsvolym och hanterar upp till en tredjedel av landets spannmålsexport, uppger RBC-Ukraine.

– Den används också för att skeppa olja, metaller och containerlast.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA kan attackera helt nytt land

Zelenskyj övertygad

Under onsdagen uttalar sig Ukrainas president om situationen i Ryssland.

Volodymyr Zelenskyj är övertygad om att Kreml känner av den tilltagande pressen efter attackerna mot landet.

– Just nu skapar situationen på slagfältet, tillsammans med våra långdistans- och medeldistansattacker, en ny atmosfär kring Putin – en mycket giftig atmosfär, säger han, enligt RBC-Ukraine.

Börjar kännas

Zelenskyj menar att Putin bär hela ansvaret för att det ryska samhället drabbas av förluster i samband med attackerna.

Han påstår också att Putins innersta krets inte går på diktatorns lögner, utan vet att situationen för Ryssland blir mer och mer kritisk.

– De skickar signaler till våra partners och till oss. Det ryska samhället börjar i allt högre grad känna av det också, säger han, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin har ändrat sig

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen