PROGNOS: Då blir det varmare igen

2024 04 20

Aprilkylan kan snart vara på väg bort.

Många är nog besvikna över att vårvärmen hittills har uteblivit på många håll i landet.

Det är kallt och grått på många håll, och inte så många plusgrader.

Och så kan det dessvärre fortsätta några dagar till.

Men sedan finns det hopp om varmare väder.

Kallt för årstiden

Idag är det tidvis soligt men kyligt på många håll, och det är kall luft för årstiden, rapporterar SMHI.

Det finns förvisso solchanser redan i helgen, även om det inte blir så varmt.

– Ett högtrycksrygg sträcker ut sig över landet i helgen som tidvis kommer bjuda på en del sol, kommenterar Viktor Bergman, meteorolog på SMHI.

Blygsamma temperaturer

Under söndag och måndag blir det fortsatt kyligt men stabilt.

Solen kan titta fram på sina håll, men det blir fortsatt låga temperaturer.

– Det fortsätter dock vara blygsamma temperaturer för årstiden, meddelar Viktor Bergman.

På tisdag, onsdag och torsdag blir det ostadigt väder, då lågtryck närmar sig från både väster och öster.

Framåt slutet av veckan kan värmen dock komma krypande.

– Ytterligare lågtryck med nederbörd kan sedan ta sig in över landet mot slutet av veckan samtidigt som det verkar gå åt lite varmare väder, rapporterar SMHI:s meteorolog.

Då blir det varmt igen

Framåt nästa helg kan det alltså bli varmare temperaturer, och vi kan äntligen få känna av lite vårvärme.

Det bekräftas också av väderinstitutet Storm.

Deras prognos visar att det kan bli både varmare och mer soligt under nästa helg.

– När det går mot helgen ser det ut som att ett högtryck tar över, säger Pall Agust Thorarinsson från väderinstitutet Storm, till Expressen.

Det bekräftas i SMHI:s prognos.

Exempelvis visar prognosen för Stockholm att det blir 7 grader och molnigt på fredagen, men 13 grader och mer soligt på lördagen.

Liknande mönster ses i flera andra delar av landet, med en temperaturökning på flera grader framåt nästa helg.

Det finns alltså hopp om att vårvärmen ska komma tillbaka – även om det dröjer några dagar till.

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen