Profilerade programledare i blåsväder – ”Det är fruktansvärt”

2023 10 18

En stor nyhetssajt i Sverige anklagas för antisemitism.

Det rapporterar SR Ekot.

Radiokanalen har granskat Sveriges  största arabiskspråkiga nyhetssajt, Alkompis.

Profilerade programledare pekas ut

Enligt Ekots granskning har två profilerade programledare på sajten utryckt sig antisemitiskt om judar och skrivit positiva saker om terrorgruppens Hamas attack mot Israel förra lördagen.

– Våra killar är bra, uppges en av programledarna ha skrivit på sin Facebooksida, endast en timme efter attacken.

Samma person uppges ha hjärtmarkerat kommentarer som hyllade och uppmuntrade Hamas aktioner.

Spred antisemitiska konspirationsteorier  

Den andra programledaren som Ekot granskat har utryckt sig antisemitiskt på sin Facebooksida.

I ett inlägg på sociala medie-plattformen skrev personen att hen förstått att Facebooks ägare Mark Zuckenberg är jude. 

– De mest inflytelserika personerna i världen är judar. Därför har de inflytande över regeringar i väst och alltid en hjälpande hand från USA, kommenterade en annan person.

Alkompis programledare svarade:

– Hundra procent.

”Finns knappt ord”

Willy Silberstein, styrelsemedlem i Svenska kommittén mot antisemitism, har reagerat på granskningen.

– Jag tycker att det är fruktansvärt.

– Så många judar som mördades förra lördagen har inte mördats under en dag sedan förintelsen. Jag tycker det är förfärligt och jag finner knappt ord för att sådant kan sägas eller skrivas.

Det säger Willy Silberstein till SR Ekot.

"Alkompis kommenterar 

I en kommentar till radion uppger Alkompis vd Julia Agha att de undersökt uppgifterna.

Hon meddelar att  det är ”allvarliga anklagelser som vi inte har funnit någon grund för”.

Programledarna har raderat kommentarerna från sina Facebooksidor. 

På sin egen hemsida skriver Alkompis att man är ett ”svenskt mediehus som utgår från svenska demokratiska värderingar såsom yttrandefrihet, jämställdhet och alla människors lika värde”.

– Vår journalistik är etniskt, religiöst och politiskt oberoende, och all information vi publicerar är faktagranskad, sann och relevant. Vi tror på ett öppet och tolerant samhälle genom ökad transparens, respekt och kommunikation.

Fakta Alkompis

- Alkompis är ett mediehus som sedan 2012 skriver svenska nyheter och samhällsinformation på arabiska.

- Alkompis finns idag i de flesta digitala kanaler och når ut till hundratusentals arabisktalande i Sverige varje månad.

- Kanalens dagliga nyhetssändning med nyheter om Sverige på arabiska har över 90 000 visningar varje vardag över alla plattformar.

- Alkompis grundades av Mahmoud Agha i Stockholm år 2012. Mahmoud är idag chefredaktör och ansvarig utgivare. Alkompis organisation består av cirka 15 personer som är journalister, filmare, redigerare, webbutvecklare, programledare, projektledare och säljare. Julia Agha är vd.

Källa: Alkompis

Foto: John Schnobrich

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen