30okt2025

Problem för Postnord – “Kommer få konsekvenser”

2024 08 22

Postnord har drabbats av problem i samband med en misstänkt it-attack.

Det är Postnords e-handelsbolag TPL som misstänks ha drabbats av en it-attack.

Man har direkt beslutat att isolera it-miljöerna i två stora lagerhallar, i Jönköping och Ljungby.

Omfattningen har sedan dess ökat, rapporterar SVT. 

“Kommer få konsekvenser”

Henrik Ishihara, presschef på Postnord, understryker att angreppet kommer att få konsekvenser utan att precisera på vilket sätt.

– Vi kan bekräfta att det finns en pågående it-incident som påverkar fyra enheter hos PostNord TPL, som är ett aktiebolag i PostNord-koncernen, säger han till SVT.

– Det blir naturligtvis konsekvenser, men exakt vad kan vi inte svara på. Vi arbetar på att försöka lösa det här.

Det är TPL

TPL arbetar med logistik och e-handel för Postnord och anställer ungefär 3 000 personer.

Bolaget förfogar över en lageryta på drygt 700 000 kvadratmeter och år 2023 omsatte de cirka 3,1 miljarder kronor.

– Våra logistikenheter är strategiskt placerade på orter som ligger nära starka, nordiska konsumentmarknader och har bra infrastruktur med möjlighet att bygga fastigheter, förklarar TPL.

– Vår geografiska bredd gör att dina varor på våra lager alltid är nära din slutkonsument.

Så kan det fungera

Tidigare i år skedde en omfattande it-attack mot företaget Tieto Evrys datacenter.

Det fick enorma effekter på svenska myndigheter och företag.

Stockholms universitet förklarar hur en sådan attack kan se ut.

– Det går till så att angriparen tar sig in IT-miljön manuellt eller helt automatiserat, förklarar Fredrik Blix, universitetslektor på Institutionen för data- och systemvetenskap.

– Ofta finns en teknisk sårbarhet, en felkonfigurering av något slag, eller så luras en medarbetare att släppa in angriparen i sin dator

Letar sårbarheter

Fredrik Blix fortsätter.

– Väl inne i systemet etablerar sig angriparen genom att identifiera fler IT-system på det interna nätverket, och loggar in via tekniska sårbarheter, felkonfigureringar eller lösenord som kommits över på den första datorn. 

– Ett mål är att hitta och ta över eventuella säkerhetskopieringssystem.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen