Prisras på svenskars favoritgodis
2025 09 30
Chokladpriset ser ut att äntligen vara på väg nedåt.
Svenskar som älskar choklad kan se fram emot lägre priser framöver.
Detta efter att kakao på världens råvarubörser har vänt upp från tidigare nedgångar, rapporterar Bloomberg.
Rekordpriser avtar
För bara några månader sedan låg priset på en 200 grams chokladkaka på nästan 60 kronor i Skandinavien.
Kombinationen av hög inflation, missväxt i Västafrika och osäkerhet på råvarumarknaderna gjorde att chokladpriset fortsatte stiga.
– Konsekvenserna märks i hela branschen, från mindre företag till stora internationella exportörer. En återgång till de gamla prisnivåerna är osannolik, sade Lydia Toth, talesperson för den schweiziska chokladtillverkarföreningen Chocosuisse till CNBC tidigare i år.
Nu börjar situationen dock ljusna.
Bättre skördar i Sydamerika, en något lägre efterfrågan och att flera tillverkare justerat sina recept har lättat på trycket.
LÄS MER: Klassiska praliner försvinner från Aladdin-asken
Köpare påverkar marknaden
Framtidsavtal för kakao i New York och London har brutit nedgångarna efter att kommersiella aktörer börjat köpa in fler bönor.
Enligt det Hamburg-baserade handelsföretaget Hanseatic Cocoa & Commodity Office har köparna reagerat på de lägre priserna.
– Köpare kliver in och handlar bönor efter att priserna nått en ny botten, meddelar företaget i sin marknadsrapport, enligt Bloomberg.
Trots uppgången ligger priserna fortfarande cirka åtta procent lägre i september, eftersom den globala produktionen förväntas överstiga konsumtionen med omkring 186 000 ton under säsongen 2025–26.
Enligt en Bloomberg-undersökning av handlare och analytiker innebär detta att marknaden går mot ett andra år i rad med överskott, vilket normalt pressar priset på råvaran.
Svenskar älskar choklad
Svenskar är bland de största chokladkonsumenterna i världen, med en genomsnittlig konsumtion på över 7 kilo per person och år, enligt chokladföretaget Whitakers Chocolates.
Som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat har svenska konsumenter kunnat göra fynd genom att köpa choklad i lösvikt, trots att priserna på choklad i allmänhet har stigit kraftigt.
Lägre råvarupriser innebär nu istället att godbitar som chokladkakor, praliner och bakchoklad kan bli mer prisvärda i butik framöver.
LÄS MER: Matpriserna sjunker
Foto: Hemmakväll
Text: Redaktionen