PRISKRIGET: Så hittar du de lägsta matpriserna

2023 03 28

Ica, Coop, Lidl och Willys – nu sänker alla priserna och då måste man vara extra alert om man även framöver vill handla till de billigaste priserna.

Efter att livsmedelspriserna rusat månad efter månad och nått rekordhöga nivåer i Sverige väntas priserna nu falla på bred front.

Stora prissänkningar

Nästan alla stora matjättar sänker nu sina matpriser och rena rama priskriget har inletts.

En del butiker sänker priset på upp till 500 varor, andra sänker på vissa kategorier och dessutom skiljer det rent tidsmässigt.

– Coop innan påsk och Ica efter påsk, uppger SR.

Men Coop sänker bara för de som redan är medlemmar.

Allt vänds upp och ner

När alla sänker sina priser om varandra och på olika sätt kan det bli snårigt för alla konsumenter som försöker hänga med och  som vill jaga rätt på det absolut lägsta priset i de olika mataffärerna.

Många har under vintern lärt sig vilka butiker som har lägst pris på exempelvis frukt och vilka som har lägst på mejerivaror.

Men nu vänds allt upp och ner igen.

Bästa tipset

Konsumentrådgivare Karolina Karjatkar Öberg bjuder nu på tips och råd till den som fortsatt vill handla till det bästa och lägsta priset även efter att priskriget har inletts.

– Man kan läsa annonsbladen och se vad har de för kampanjpriser.

– Vad är billigt just nu och låta det styra, säger Borås konsumentrådgivare Karolina Karjatkar Öberg till P4 Sjuhärad.

– I stället för att man tidigare bestämmer ”nu ska jag äta köttfärssås och spaghetti.” Nej men då kanske man får äta något annat för att det är det som är billigt, förklarar hon.

Den som vill spara mest

Hon har även ett andra tips till den som verkligen vill spara mest pengar.

– Man får jämföra och till och med kanske åka runt. För det finns ingen riktigt bra prisjämförelsesida för mat.

– Så man får väga tiden och energi det tar att åka runt till företag gentemot vad man kan spara, förklarar Borås konsumentrådgivare.

- Lidls prissänkning inleddes måndagen 27 mars.

- Coops prissänkning inleds torsdagen 30 mars.

- Icas prissänkning inleds tisdagen 11 april.

- Willys prissänkning pågår kontinuerligt enligt butiken.

FAKTA – KAROLINAS TIPS I KORTHET:

- Läs veckans erbjudande och köp det billigaste.

- Jämför priserna mellan flera olika butiker.

Foto: E. Escobar

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen