14 november 2025

Priset på mediciner kan gå upp med 40 procent

2024 10 20

Medicin ska bli 40 procent dyrare, enligt regeringens förslag.

Många levnadsomkostnader har ökat för vanliga svenskar på senare år.

Nu ser även mediciner ut att bli dyrare.

Högkostnadsskyddet ska förändras så att man kan tvingas betala drygt 40 procent mer för medicinen nästa år, rapporterar SR.

”Känns inte bra”

Idag måste man betala fullt pris upp till 1 425 kronor för medicin. Därefter aktiveras rabatt.

Men nu vill regeringen alltså höja taket till 2000 kronor.

Det är ökning med 40,35 procent.

En del känner att ökningen kommer att svida i plånboken.

– Det känns inte bra. I och med att jag har astmamedicin så, den är ju dyr som den är redan, första gången när man ska plocka ut den. Så det tycker jag inte är något bra alls, säger Inger i Gävle till radiokanalen.

”Blir alldeles förfärad”

Anledningen till att taket höjs uppges vara att statens kostnader för läkemedel har stigit snabbt den senaste tiden.

Men Pensionärernas riksorganisation, PRO, är kritiska till förslaget.

– Jag blir alldeles förfärad. Alltså, 2000 kronor är mycket pengar att höja till, det måste jag säga, säger Åsa Lindestam, ordförande PRO, till radiokanalen.

Hon menar att många, inte minst pensionärer, kommer att få det väldigt tufft i och med förändringen av högkostnadsskyddet.

– För att jag har hunnit prata med några pensionärer, och de säger: ”Nej, men det kommer inte att gå, vi har ju knapert som det är just nu”. Dock inte alla, en del kommer inte att märka av och kommer att ha råd. Men väldigt många får väldigt besvärligt, säger Åsa Lindestam.

Träda i kraft 1 juli

Förändringen förväntas träda i kraft den 1 juli nästa år, skriver tidningen Senioren.

Efter 2 850 kronor per år täcker högkostnadsskyddet hela kostnaden, enligt tidningen, men den första rabattgränsen väntas alltså höjas till 2000 kronor.

Kostnaderna för läkemedelsförmåner väntas öka med 6,1 miljarder kronor nästa år, vilket är orsaken till att regeringen har lagt fram det här förslaget, enligt tidningen.

Detaljerna kring förslaget uppges dock inte vara klara än, enligt tidningen.

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen