President kissar på sig offentligt – sex personer gripna

2023 01 07

Sex personer har gripits i samband med att Sydsudans president kissade på sig.

President Salva Kiir gjorde i byxan när han besökte den nya vägen mellan Jumba och Rumbek i södra Sudan i december.

TIPS: Förstora bilden med fingrarna om du använder mobiltelefon.

Sändes på teve

Presidenten skulle inviga den stora vägsatsningen och många hade samlats för att bevittna det hela rapporterar sydsudanesisk media.

Händelsen fick mycket stor spridning.

– Eftersom eventet sändes live på teve så kunde inget göras för att ordna den pinsamma situationen, rapporterar Sahara Reporters.

Under nationalsången

Det var när nationalsången spelades upp och alla stod i givakt som presidenten kissade på sig.

– Salva Kiir Kayardit, 71 år, tros lida av urinvägsinfektion vilket är vanligt bland äldre män, uppger mediebolaget.

TV-scenerna orsakade diskussioner i sociala medier.

Vissa tyckte att det hela var lustigt och andra olustigt.

– En del anklagade kamerapersonalen för att göra ett dåligt jobb genom att förnedra presidenten.

– Andra tycker att det var bra att det framkom att presidenten är medicinskt olämplig att leda landet, uppger tidningen.

Inga kiss-nyheter

Nu har presidentens säkerhetsstyrkor slagit till mot landets statliga TV-bolag Sydsudans Broadcasting Corporation, SSBC.

– Nationella Säkerhetstjänsten grep sex journalister i tisdags vid TV-bolaget, uppger organisationen Kommittén för att Skydda Journalister, Committee to Protect Journalists (CPJ).

TV-journalisterna ska nu vara under utredning för att läckt ut videoklippet till sociala medier.

Enligt Radio Tamazuj skall inte TV-kanalen ha gjort några särskilda nyheter kopplat till att presidenten kissade på sig.

Protesterna växer

Nu växer protesterna mot gripandet av journalisterna.

– Sydsudans myndigheter bör omedelbart och utan villkor frige alla journalister som gripits nu i veckan, begär kommittén.

De som gripits är chefen för TV-kanalens kontrollrum, tre kameramän, en tekniker och en kontrollrumsanställd.

Kommittén betonar att gripandet följer ett mönster där säkerhetsstyrkor gör sig skyldiga till godtyckliga gripanden när politiker upplever att mediebevakning är ogynnsam.

Foto: Twitter Nexta

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-topp stoppad på flygplatsen – inte välkommen

2025 07 08

En EU-topp har stoppats på en flygplats och blivit ombedd att vända tillbaka.

En högt uppsatt EU-topp blev på tisdagen stoppad på en flygplats.

Där fick han beskedet att han inte var önskvärd och att han måste vända om.

Det handlar om EU-kommissionären Magnus Brunner, som ansvarar för inre frågor och migration.

EU-toppen stoppad

Magnus Brunner reste till Libyen på tisdagen med anledning av en ny ökning av migranter som reser från landet för att ta sig till Sydeuropa.

Men när Brunner anlände till flygplatsen i staden Benghazi i norra Libyen, blev han stoppad, rapporterar Euronews.

Han förklarades vara ”persona non grata”, alltså en icke önskvärd person.

Därför ombads han att lämna Libyens territorium, enligt kanalen.

Rivaliserande regering

Ordern utfärdades av Government of National Stability (GNS), som är en rivaliserande regering till den internationellt erkända samlingsregeringen i landet.

GNS kontrollerar bland annat staden Benghazi och de östra delarna av Libyen. Den verkliga makten i området utövas dock av militärdiktatorn Khalifa Haftar, enligt kanalen.

Den internationellt erkända regeringen kontrollerar Tripoli och västra delen av landet.

Det var alltså GNS som beslutade att Magnus Brenner inte får vistas i Libyen och måste vända om.

Uppmanades lämna

Samma besked gavs även till Italiens inrikesminister Matteo Pantedosi, samt till en delegation av företrädare för Grekland och Malta.

Samtliga fick beskedet att de omedelbart utvisas ur landet.

De hade kommit dit för att diskutera ökningen av antalet migranter som söker sig till Sydeuropa från just Libyen, en fråga som har väckt stor oro i Bryssel den senaste tiden, enligt kanalen.

I ett pressmeddelande fördömer GNS vad de beskriver som "uppenbar överträdelse av etablerade diplomatiska normer och internationella konventioner", "handlingar som påvisbart åsidosätter Libyens nationella suveränitet" och "brott mot Libyens nationella lag". Vad de syftade på framgick inte.

Men slutsatsen var, enligt GNS, att EU-toppen och övriga besökare inte var välkomna.

– Följaktligen återkallades det planerade besöket vid deras ankomst till Benina International Airport i staden Benghazi, heter det i ett uttalande.

– De informerades vederbörligen om uppmaningen att omedelbart lämna libyskt territorium och förklarades persona non grata, tillägger GNS.

Text: Redaktionen


Forskare varnar om hörlurar – ”Kan förändra våra hjärnor”

2025 07 08

Forskare varnar för att våra hjärnor kan förändras fysiologiskt om vi lyssnar på fel sätt.

Många människor har nästan aldrig tyst omkring sig.

Istället sitter de ständigt med hörlurar i öronen och lyssnar på musik, videor, poddar eller andra ljudmedier.

Men nu varnar forskare för att våra hjärnor kan ta skada.

Kan leda till ”störd funktion”

När vi hela tiden omges av ljud kan det påverka oss på flera sätt, rapporterar SR.

Vi kan drabbas av koncentrationssvårigheten eller problem med inlärningen, varnar forskaren i audiologi Maria Hoff, enligt radiokanalen.

Men framför allt varnare hon för de starka ljuden.

De kan förändra våra hjärnor – rent fysiologiskt, och medföra skador, menar hon.

– När man har volymen alldeles för starkt, om man lyssnar i sina lurar eller om man är på konsert eller sådär, säger hon.

– Det är ju de [ljuden] som är direkt farliga och kan förändra våra hjärnor fysiologiskt och leda till störd funktion så att till exempel hörseln inte fungerar exakt som den ska och nervcellerna inte kommunicerar som de ska och bearbetar ljud, säger Maria Hoff.

Risk för hjärnan – och öronen

Om vi omger oss med ljud hela tiden, och dessutom förhåller oss oförsiktigt till starka ljud, kan det alltså få långtgående konsekvenser inte bara för hörseln, utan även för hjärnan, enligt forskaren.

Att använda hörlurar är idag väldigt vanligt och medför många fördelar, men också risker.

Förutom att hjärnan kan påverkas negativt, kan man också drabbas av hörselskador. Man kan dock skydda sig mot detta genom att helt enkelt se till att hålla volymen på en rimlig nivå.

Risken att man har för hög volym är extra stor om man har hörlurar på sig utomhus, då man vill stänga ute andra ljud.

– Om du lyssnar på någonting med hörlurar under din promenad och fortfarande kan höra vad du lyssnar på då en stor lastbil kör förbi, då är volymen i hörlurarna alldeles för hög, har lektorn i audiologi Jonas Brännström tidigare sagt till Svenska Yle.

Polisen uppmanade

Ytterligare en säkerhetsfara med hörlurar består i att man helt enkelt inte uppfattar vad som händer i omgivningen, vilket kan vara riskabelt om man är ute på stan eller i trafiken.

2023, i samband med ett försämrat säkerhetsläge och risk för terrordåd, gick den svenska polisen till och med ut och uppmanade folk att ta ut hörlurarna av säkerhetsskäl.

– Ta ut hörlurarna, annars hör du inte vad som händer runt omkring dig, sade polisens Thomas Fuxborg till SVT då.

Foto: Rasheed Kemy

Text: Redaktionen