President kissar på sig offentligt – sex personer gripna

2023 01 07

Sex personer har gripits i samband med att Sydsudans president kissade på sig.

President Salva Kiir gjorde i byxan när han besökte den nya vägen mellan Jumba och Rumbek i södra Sudan i december.

TIPS: Förstora bilden med fingrarna om du använder mobiltelefon.

Sändes på teve

Presidenten skulle inviga den stora vägsatsningen och många hade samlats för att bevittna det hela rapporterar sydsudanesisk media.

Händelsen fick mycket stor spridning.

– Eftersom eventet sändes live på teve så kunde inget göras för att ordna den pinsamma situationen, rapporterar Sahara Reporters.

Under nationalsången

Det var när nationalsången spelades upp och alla stod i givakt som presidenten kissade på sig.

– Salva Kiir Kayardit, 71 år, tros lida av urinvägsinfektion vilket är vanligt bland äldre män, uppger mediebolaget.

TV-scenerna orsakade diskussioner i sociala medier.

Vissa tyckte att det hela var lustigt och andra olustigt.

– En del anklagade kamerapersonalen för att göra ett dåligt jobb genom att förnedra presidenten.

– Andra tycker att det var bra att det framkom att presidenten är medicinskt olämplig att leda landet, uppger tidningen.

Inga kiss-nyheter

Nu har presidentens säkerhetsstyrkor slagit till mot landets statliga TV-bolag Sydsudans Broadcasting Corporation, SSBC.

– Nationella Säkerhetstjänsten grep sex journalister i tisdags vid TV-bolaget, uppger organisationen Kommittén för att Skydda Journalister, Committee to Protect Journalists (CPJ).

TV-journalisterna ska nu vara under utredning för att läckt ut videoklippet till sociala medier.

Enligt Radio Tamazuj skall inte TV-kanalen ha gjort några särskilda nyheter kopplat till att presidenten kissade på sig.

Protesterna växer

Nu växer protesterna mot gripandet av journalisterna.

– Sydsudans myndigheter bör omedelbart och utan villkor frige alla journalister som gripits nu i veckan, begär kommittén.

De som gripits är chefen för TV-kanalens kontrollrum, tre kameramän, en tekniker och en kontrollrumsanställd.

Kommittén betonar att gripandet följer ett mönster där säkerhetsstyrkor gör sig skyldiga till godtyckliga gripanden när politiker upplever att mediebevakning är ogynnsam.

Foto: Twitter Nexta

Text: Redaktionen


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen


01 okt 26

Temperaturerna störtdyker – då slår vädret om i hela landet

2026 10 02

Inledningen av hösten har bjudit på ovanligt varma dagar.

Värmerekord för månaden har slagits på flera platser i landet.

– Särskilt nu när det är rejält varm luft för årstiden som framför allt ligger över södra Sverige, säger Klarts meteorolog Lasse Rydqvist till Aftonbladet.

Stort väderomslag i hela landet

Det varma vädret håller i sig under helgen och början av nästa vecka.

Men sedan väntar ett tydligt väderomslag.  

Nästa vecka gör höstvädret entré på allvar. Ett lågtryck drar in över landet och från torsdagen väntas temperaturerna sjunka rejält.  

– Vi kan nog ligga på 7–13 grader i söder och 2–8 grader bara i norra Sverige. Det blir en skillnad mot vad vi har nu, säger Klarts meteorolog Lasse Rydqvist till Aftonbladet.

Hårda vindar

Även SMHI flaggar för att hösten är på frammarsch.

– Nästa vecka inleds med lågtryck som passerar österut på nordlig bana. Vilket ger friska till hårda vindbyar på flera platser i landet, uppger myndigheten.

Läs mer: Coop stänger butiker

Värmen återvänder?

Efter den varma starten sjunker temperaturerna under nästa vecka.

Den som hoppas på en ny omgång brittsommarvärme kan dock hålla hoppet uppe. I mitten av oktober kan det nämligen bli varmare igen.  

– Den största förändringen gäller vecka 43, där värmen nu åter får större utrymme. Det tidigare scenariot med en mer normal eller kyligare avslutning har därför försvagats, även om vecka 44 fortfarande är mycket osäker, uppger Klart i sin långtidsprognos.

SVT:s långtidsprognos framhåller att prognosen för vecka 43 är osäker.

– Tendenserna just nu pekar på att vi går mot ett mer etablerat högtrycksläge över nordöstra Europa runt eller strax efter mitten av månaden. Utfallet för Skandinavien blir allt osäkrare, men det kan bli både blött och torrt. 

Läs också: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Foto: G. Carstens Peters

Text: Redaktionen