10 oktober 2025

Premiärminister i EU i tal till nationen – Ryssland utgör inget hot

2023 02 19

I ett tal till nationen sågar nu en av EU:s regeringschefer Västs insatser för att beväpna Ukraina.

Ungerns ledare Viktor Orban höll tal på lördagskvällen och talet utgjorde en kalldusch för såväl Västeuropa som Ukraina.

Däremot var det positiva besked till Rysslands diktator Vladimir Putin.

Väljer Putin istället för Ukraina

På punkt efter punkt tog Orban ställning för Putins linje istället för Ukrainas.

Bland annat riktar han kritik mot EU:s och USA:s ekonomiska sanktioner mot den ryska regimen.

– Vi kommer att behålla våra ekonomiska relationer med Ryssland, framhöll Orban i talet enligt Deutsche Welle.

– Och det har vi även föreslagit för våra allierade, säger Orban.

Ungerns premiärminister menar att relationerna med Ryssland främjar Ungerns nationella intresse.

Ser inte Ryssland som ett hot

I stark kontrast med övriga Europa framhävde Orban även att Ryssland inte utgör något hot.

– Ungerns regering anser inte att antydan om att Ryssland är ett hot mot Ungerns eller Europas säkerhet är realistiskt, sade Orban i talet.

Han höll ett 60 minuter långt tal med titeln ”Fred och Säkerhet”.

Vill inte sända vapen till Ukraina

Tyska statstelevisionens internationella kanal, Deutsche Welle, följer Ungerns utrikespolitik noga och efter Orbans tal till nationen på lördagskvällen framhåller kanalen att Orban anser att det är fel att skicka vapen till Ukraina.

– Under sitt tal anklagade Orban EU för att förlänga Rysslands krig i Ukraina, rapporterar DW.

– Istället för att förhandla fram fred anser han att EU förvärrar situationen genom sanktionerna mot Ryssland och genom att förse Ukraina med vapen, uppger TV-kanalen.

Orban betonade att Ungerns regering tycker att EU borde ha valt en helt annan väg.

– När Ryssland gick till attack så isolerade inte Väst konflikten utan förhöjde den istället till pan-europeisk nivå, sade Orban i talet.

Sämre än Ecuador

Under Orbans alltmer auktoritära styre har Ungern rasat i demokrati-indexet.

Landet har sjunkit så lågt i anrika Freedom Houses index att det som enda EU-land inte längre klassas som ett fritt land enligt den internationella frihetsskalan.

Ungern får bara 69 poäng av 100 och hamnar till exempel efter Peru och Ecuador som har 72 och 71 poäng.

EU har stoppat flera miljarder euro i stöd till Ungern på grund av Regeringen Orbans icke-demokratiska agerande.

Foto: C. Wiedgier resp. Russia President Office

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


13 februari 2026

S vill införa totalförbud – berör hundratusentals svenskar

2026 02 13

Socialdemokraterna går ut med ett besked inför valet i höst.

Om partiet får mandatet att leda landet vill man införa ett totalförbud.

Förbudet gäller vinster i skolan och planen är att det kommer införas stegvis vid en vinst för oppositionen.

– Jag ser framför mig att vi då får en lagstiftning som förbjuder vinster i svensk skola, säger Anders Ygeman (S), rapporterar SVT.

Stegvis

Under mandatperiodens första period vill Socialdemokraterna införa ett totalförbud mot värdeöverföringar från skolan.

Vinstdrivande friskolor ska stoppas från att föra skolpengen från bolaget och bli återbetalningsskyldiga om de bryter mot det.

Partiet vill också tillsätta en utredning, som ska redovisas halvvägs in i mandatperioden, för att ta fram ytterligare lagförslag i frågan.

– Det kommer innebära att pengarna stannar i klassrummen, säger Anders Ygeman.

Hundratusentals i friskolan

Idag finns det fristående grundskolor i 186 kommuner av Sveriges totalt 290 kommuner.

När det kommer till fristående gymnasieskolor är siffran 97 kommuner.

– Mer än 417 000 barn och elever går i en fristående för-, grund-, eller gymnasieskola. Det är 19,9 procent av drygt 2 miljoner barn och elever i svenska förskolor och skolor, uppger Friskolornas riksförbund.

Riksförbundet anser att vinster i skolverksamheten är något som behövs.

– Om du som friskola kan attrahera elever, klarar av myndigheternas krav på kvalitet och ändå lyckas driva din skola mer effektivt än kommunen så får friskolan ett överskott, en vinst, uppger riksförbundet.

– Överskott är en självklar del av en seriös verksamhet.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Undersökning visar folkligt stöd

För ett par veckor sedan presenterades en undersökning som visar att de flesta svenska väljarna tycker att det är ett bra förslag att förbjuda vinster i skolan, uppger SR.

Det gäller väljare som stöder något av oppositionspartierna, men också bland de som sympatiserar med något av Tidöpartierna.

– Det har ett brett folkligt stöd, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason, till SR.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen