Präst får Svenska Kyrkans hårdaste straff för BDSM-sex med ung man

2021 08 31

Svenska Kyrkan utdömer sitt hårdaste interna straff mot en präst i Småland som gått över gränsen för vad kyrkan tycker är lämpligt.

Det hela inleddes med att stiftet mottog en anmälan mot Smålandsprästen som anklagades av en tonårspojke för så kallad oaktsam våldtäkt. Polisen lade ned sin utredning på grund av bristande bevis men kyrkorådet gick vidare med en egen internutredning, uppger Barometern.

BDSM-kontaktsida

Pojken var över 15 år och var därmed sexuellt myndig men hade ännu inte fyllt 18. Han hade träffat prästen på en kontaktsida för sexuella aktiviteter av modellen BDSM vilket inbegriper bondage, disciplin, dominans, submission och sadomasochism.

Bilder och filmer

Prästen och tonårspojken inledde därefter en sexuell relation som pojken mådde dåligt av rapporterar tidningen.

En analys av prästens jobbmobil och jobbdator påvisade sexuellt material och man upptäckte även BDSM-filmer och bilder med pojken. Domkapitlet slår fast att prästen borde insett att det var fråga om en ”asymmetrisk maktrelation och sexuell kontakt med en sårbar person” och att han brustit i omsorg om pojken uppger Barometern.

Inte brottsligt

Även om det inte handlar om brottsliga handlingar konstaterade kyrkan att det rör sig om en oacceptabel livsstil enligt kyrkans uppfattning. Prästen har inte heller följt sina prästvigningslöften.

Prästen blev avkragad

Svenska Kyrkan beslutade att utdöma sitt strängaste interna straff till prästen vilket är avkragning. Därmed är prästen inte längre behörig att utöva kyrkans vigningstjänst konstaterar Barometern.

[yop_poll id="558"]

13 december 2025

Diplomater chockade – ”Västliga alliansen är över”

2025 12 14

Chockstämning råder bland europeiska diplomater.

Europeiska diplomater i USA är chockade och förtvivlade över hur relationen mellan USA och Europa har utvecklats.

Vissa varnar till och med för att det inte finns någon västlig allians längre.

”Aldrig detsamma igen”

Flera diplomater, som väljer att vara anonyma, uttrycker sin desperation till följd av den nya amerikanska säkerhetsstrategin, rapporterar Politico, som har talat med diplomater i samband med julfester på ambassader i Washington.

En diplomat från ett medelstort land i Europa hävdar att det i praktiken inte finns någon västallians längre.

– Den västliga alliansen är över, säger diplomaten, enligt tidningen.

Reaktionen är stark efter att Trump-administrationen gått till en rad angrepp mot europeiska länder.

– Relationen kommer aldrig att bli densamma igen, tillägger diplomaten.

Många är dock oroliga för att öppet visa sitt missnöje.

– Det är off the record, säger diplomatens rådgivare till tidningen.

LÄS OCKSÅ: AVSLÖJAT: Trump-allierad jobbar för rysk oljejätte

”Politisk krigsförklaring”

Rädslan för att uttala sig öppet har sina skäl.

Förra månaden tvingades exempelvis Belgiens försvarsattaché avgå efter att ha beskrivit Trump-administrationen som ”präglad av kaos och oförutsägbarhet”.

USA:s försvarsminister Pete Hegseth tog illa upp, och försvarsattachén fick lämna sin post.

Men många är missnöjda och stämningen är dyster bland de europeiska diplomaterna.

EU:s tidigare utrikesrepresentant Josep Borell har beskrivit USA:s nya säkerhetsstrategi som en ”politisk krigsförklaring”.

Vissa är hoppfulla

Vissa hoppas dock fortfarande på en återgång till den världsordning som gällde innan Trump kom till makten.

– Allt kommer att återgå till det normala om två år när det finns en ny president, säger en biträdande missionschef från ett sydösteuropeiskt land till tidningen.

En annan diplomat hoppas att Trump-administrationens angrepp på Europa kan stärka EU, och menar att det kanske rent av är det som är Trumps syfte.

– Han kanske gör oss en tjänst genom att uppmuntra oss att bli starkare, mer kapabla allierade, säger källan, dock med viss tvekan, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kreml bekräftar - "Bara då kan det bli vapenvila"

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


13 december 2025

Trump rasande – hotar med hämnd

2025 12 13

Donald Trump hotar med ”allvarliga vedergällningar”.

Den amerikanska armén har utsatts för en allvarlig attack på lördagen.

Islamiska staten misstänks ligga bakom, och nu varnar president Trump för konsekvenser.

”Extremt arg och oroad”

Två amerikanska soldater och en tolk har dödats i Syrien på lördagen.

Det bekräftas av president Donald Trump.

– Vi sörjer förlusten av tre stora amerikanska patrioter i Syrien, två soldater och en civil tolk. Likaså ber vi för de tre skadade soldaterna som, som det just har bekräftats, mår bra, skriver Trump i ett inlägg på Truth Social.

Samtidigt hotar Trump med allvarliga hämndaktioner.

Både han själv och Syriens president är rasande över det som har hänt, och det kommer att få konsekvenser, enligt den amerikanska presidenten.

– Syriens president, Ahmed al-Sharaa, är extremt arg och oroad över denna attack. Det kommer att bli mycket allvarliga vedergällningar, meddelar Donald Trump.

LÄS OCKSÅ: Kalabalik i Ryssland – erkänner stort fiasko

Pekar ut terrorgruppen

Den amerikanska presidenten beskriver händelsen som en attack utförd av ISIS, alltså Islamiska staten.

 – Detta var en ISIS-attack mot USA och Syrien, i en mycket farlig del av Syrien, som inte är helt kontrollerad av dem, uppger Donald Trump i inlägget.

Trump säger också till reportrar att det var en ”fruktansvärd” attack.

De två soldaterna och tolken dödades när en konvoj av amerikanska och syriska styrkor attackerades av en ensamagerande attentatsman, rapporterar Reuters.

Syrien hävdar att de varnat

Den man som attackerade konvojen ska sedan ha skjutits till döds, uppger den amerikanska militären.

Han ska ha ingått i syriska säkerhetsstyrkor, utan att ha någon ledande roll. Men enligt amerikansk militär misstänks alltså Islamiska staten ligga bakom attacken.

En talesperson för det syriska inrikesministeriet uppger också att Syrien hade varnat för en eventuell attack i det aktuella området, men att varningen inte hörsammades.

LÄS OCKSÅ: AVSLÖJAT: Trump-allierad jobbar för rysk oljejätte

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen