Postnord avslutar tjänst i dag onsdag – “Varit väldigt populärt”

2024 05 15

Postnord ger besked om att man avslutar en populär tjänst.

Under en tid har det varit möjligt att med fri frakt skicka förnödenheter till Ukraina.

Från och med i dag, onsdagen den 15 maj, är det inte längre möjligt.

Det meddelar Postnord via sin webbsida.

“Finns andra kanaler”

Postnord menar att det finns andra lösningar som i nuläget fungerar bättre och att det är anledningen till att man nu avslutar tjänsten.

– PostNord avslutar tjänsten att med fri frakt skicka förnödenheter till Ukraina, förklarar det statliga bolaget.

– Anledningen är att andra upparbetade kanaler och hjälporganisationer finns etablerade på plats.

Central i Polen

Tjänsten har fungerat genom att privatpersoner och företag med hjälp av Postnord skickat olika typer av förnödenheter och paket till det krigshärjade landet.

– Kort efter att Ryssland inledde den fullskaliga invasionen i Ukraina den 24 februari 2022 införde PostNord möjligheten att skicka paket med humanitär hjälp utan kostnad till Ukraina.

– Distributionen har gått via våra företagscenter för vidare transport till en uppsamlingscentral i Polen. Det är flera europeiska postoperatörer, däribland PostNord, som har tillhandahållit transporter av nödhjälp till det ukrainska folket.  

“Varit väldigt populärt”

Anders Porelius, pressansvarig vid Postnord, kan bekräfta att det har varit en populär tjänst.

–  Det här har varit väldigt populärt, totalt har nästan 120 000 paket skickats ner under de här två åren, säger han till SVT.

– Det är inte bara vi tacksamma för utan det har även ukrainska posten framfört.

Pågår fortfarande

En kvinna som SVT har pratat med och som donerar till Ukraina har blandade känslor om beslutet med hänvisning till det pågående kriget.

– Det känns sorgligt, kriget är inte slut, säger hon.

– Vi vill att de ska få leva i fred och frihet. Varje liten människa har en uppgift.

I dagarna har ryska styrkor avancerat i Ukraina och stridigheterna bedöms just nu vara mycket intensiva på flera håll.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen