12 maj 2026

Postnord ändrar postutdelningen från måndag

2026 05 01

Postutdelningen förändras den 4 maj.

På måndagen den 4 maj kommer Postnord att förändra sina rutiner för postutdelning.

Ändringen sker först på prov i några delar av landet, men kan sedan införas i hela landet.

Två fasta dagar

Postnord inleder på måndag ett pilotprojekt med två fasta utdelningsdagar.

Syftet uppges vara att göra det enklare för människor att veta vilka dagar de får posten på.

Pilotprojektet startar i sydöstra Skåne och på Hisingen med omnejd/Öckeröarna i Göteborg, enligt Postnord.

– Hushåll i dessa områden får sin post två fasta dagar i veckan, vilket blir enklare för mottagaren, uppger företaget i ett uttalande.

Fram till nu har posten delats ut två dagar ena veckan och tre dagar andra veckan, vilket enligt Postnord gör det svårt att hålla reda på vilken dag posten kommer.

Det nya systemet som testas innebär att man får posten på samma två veckodagar, exempelvis på tisdagar och torsdagar, eller måndagar och onsdagar, beroende på vilket område man bor i.

Förändringen torde dock även innebära att man ibland får vänta längre på sin post. Postnord väljer emellertid att lyfta fram fördelarna.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig - "blev inte så bra"

Förändringen kan genomföras nationellt

Förändringen gäller brev, tidningar och reklam.

Post till postbox och till ombud samt Expressbrev och paket kommer även i fortsättningen att delas ut dagligen.

De som berörs av pilotprojektet – boende i delar av sydöstra Skåne och i delar av Göteborg med omnejd – ska ha fått information hemskickad till sig den 27-28 april.

Men pilotprojektet är förmodligen bara början på en förändring som kan genomföras nationellt.

– Ambitionen är att rulla ut leveransmodellen nationellt efter att piloten och testområdena har utvärderats, enligt Postnord.

Värt att notera är också att brevlådor i områden som ingår i pilotprojektet också kommer att tömmas på de två fasta dagarna då brevutdelningen sker, och alltså inte på andra dagar. Brevlådor vid ombud kommer dock att tömmas varje vardag.

Om den fasta utdelningsdagen är en röd dag så delas posten inte ut.

Då delas den istället ut på nästa fasta utdelningsdag, enligt Postnord.

LÄS OCKSÅ: Värsta läget på 17 år - mardröm för Putin

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Ska skicka hela flottan till Ukraina

2026 06 18

Ukraina kan se fram emot en kraftig förstärkning för militären.

Belgien kommer att skicka sju F-16-flyg till det krigsdrabbade landet, bekräftar landets försvarsminister Theo Francken.

Det är tre fler än vad som tidigare utlovats.

– När det gäller Ukraina ökar vi vår hjälpinsats ännu mer. Vi kommer att hjälpa dem genom att leverera sju F-16-plan i år. Så det kommer att finnas sju F-16-plan i år, fyra för reservdelar och tre för att operera i Ukrainas luftrum för att försvara Ukraina mot rysk aggression, säger Theo Francken enligt ukrainska Pravda.

Ska skicka hela flottan

Den belgiska leveransen är dock bara början.

Natolandet planerar att skicka hela flottan. Alla F-16-plan i Belgien ska till Ukraina, lyder planen.

– Jag kommer att föreslå för regeringen att vi under de kommande åren skickar alla våra F-16-plan till Ukraina. Det förutsätter att F-35-planen har tagits i bruk, eftersom vi naturligtvis måste upprätthålla vår luftförsvarsförmåga. Vi har också vår roll i Natos kärnvapendoktrin, säger den belgiska försvarsministern.

LÄS MER: Natoland säger nej – vill inte motverka Ryssland

Sverige skänker 16 plan

Belgien uppges för närvarande ha över 40 F-16-plan i drift. Tidigare hade landet planerat att leverera fyra stycken mellan 2025 och 2026, ett löfte som först nu blivit verklighet.

Nyligen gav även Sverige besked om att skänka 16 stridsflygplan av typen Jas Gripen till Ukraina. Dessutom ska landet få köpa ytterligare 20 stycken.

Det här är ett historiskt beslut för svensk del, men som också stärker ukrainskt luftförsvar väsentligt, sade statsminister Ulf Kristersson (M) enligt SR efteråt.

Totalt har Sverige skänkt 128 miljarder kronor till Ukraina, uppger statsministern.

Sverige har varit mycket principfast i stödet till Ukraina, och det uppskattas, sade president Volodymyr Zelenskyj enligt Aftonbladet när han var i Sverige för att bekräfta affären.

LÄS MER: Zelenskyj kan bytas ut

Foto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


18 juni 2026

Stor försämring bekräftad – Swedbankkunder förtvivlade

2026 06 18

Det blir allt svårare att traska in på banken för spontana ärenden.

De fysiska bankkontoren försvinner ett efter ett.

Trenden är tydlig. På tre år har hela 30 fysiska bankkontor i Sverige stängt dörrarna för spontanbesökare, enligt siffror från SCB.

En stor försämring, menar många kunder. Mer än varannan svensk, 56 procent, anser att det är det är viktigt med fysiska bankkonor på hemorten, visar en purfärsk undersökning från Verian.

– Resultatet utmanar föreställningen att fysisk närvaro har spelat ut sin roll. Tvärtom ser många ett värde i att banken finns kvar lokalt, säger Björn Elfstrand, VD på Sparbankernas Riksförbund, i en kommentar.

"Många är förtvivlade"

Idag saknas ett bankkontor i mer än var åttonde kommun. 

Swedbank är en av bjässarna som i snabb takt stängt möjligheten för spontanbesök. För ett år sedan hade 23 av 142 av bankens kontor i Sverige genomfört förändringen.

Det har väckt stort missnöje på berörda orter. En av dem är Klippan i Skåne.

– Många är förtvivlade, har en bankkund berättat för Helsingborgs Dagblad.

Även yngre vill ha kvar kontoren

Swedbank förklaring är att två av tre kunder idag kontaktar banken via telefon och att anpassningen är nödvändig. 

Samtidigt vill en majoritet av den yngre befolkningen, som växt upp i ett digitalt samhälle, behålla de fysiska kontoren. Över hälften, 54 procent, i åldern 18-29 år anser att kontoren är viktiga och var tredje, 31 procent, betraktar dem som en trygghet.

Vi ser att även yngre generationer behöver vägledning och många efterfrågar personlig hjälp och vill besöka banken. Det mest intressanta är kanske att så många unga kopplar bankkontoret till trygghet, säger Björn Elfstrand.

LÄS MER: Stor vändning för jobbsökande

Ska bli mer tillgängliga

Tidigare har Swedbank legat i botten när det gäller kundnöjdheten bland privatkunder, enligt Svenskt Kvalitetsindex. Kritiken har främst handlat om att banken upplevs otillgänglig.

Förra året lovade Swedbanks vd Jens Henriksson att kunder max ska behöva vänta tre minuter i telefon för att få hjälp med sina ärenden.

– Där handlar det om att bättre utnyttja de instrument vi har för att bli mer tillgängliga för våra kunder, sade Jens Henriksson till Di förra sommaren.

LÄS MER:

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen