POSITIVT MED TUPPLUR: 6 st fördelar med att sova middag

2023 03 26

Att ta en tupplur framåt eftermiddagen har många positiva effekter.

Det konstaterar forskare i Singapore.

Tupplurens längd

Något som är hett omdebatterat med att ta en tupplur – eller som det kallas i USA; en power nap – är hur lång tuppluren ska vara.

Men det exakta antalet minuter är inte det avgörande enligt doktor Ruth Leong och hennes forskarteam vid The National University of Singapore.

– Alla tupplurar från 10 till 60 minuter är fördelaktigare än att vara vaken slår forskarna fast, enligt The Sun.

Bättre minne

Den som sover en stund mitt på dagen uppnår många fördelaktiga effekter.

Enligt forskarnas studie kunde man slå fast att bland annat följande fördelar uppstår:

- Man får bättre humör

- Man får bättre minne

- Man blir piggare

Dessutom varar de positiva effekterna i flera timmar, enligt tidningen.

32 testpersoner

Forskarna i Singapore har kommit fram till resultatet efter att ha studerat 32 kvinnor och män.

– De 32 unga vuxna [som ingick i undersökningen] har sovit sin vanliga sömnmängd på natten, klargör forskarteamet.

Därefter genomgick de fyra olika test:

- Vaket tillstånd

- Tupplur på 10-minuter

- Tupplur på 30-minuter

- Tupplur på 60-minuter

De fyra testen genomfördes på fyra olika dagar.

Tupplur på 10 minuter

– Humör, upplevd trötthet och kognitiv förmåga mättes sedan under intervall om 5, 30, 60 och 240 minuter efter att man vaknat, förklarar forskarteamet.

Syftet var att jämföra fördelarna med de olika tupplurarna.

Forskarna kom fram till att 30-minuterssömnstunden hade störst fördelar.

– Ett bättre humör, mindre trötthet och ökad pigghet varade så länge som fyra timmar efter tuppluren.

– Men till och med en tupplur på bara som 10 minuter hade effekt enligt forskarna.

Snabbare reaktionstid

Och professor Göran Kecklund vid stressforskningsinstitutet framhåller att en tupplur på blott fem minuter också har effekt.

Han radar upp ytterligare tre fördelar utöver de tre fördelarna som nämnts ovan:

- Man får bättre koncentration

- Man får ökad uppmärksamhet

- Man får snabbare reaktionstid

Om de anställda tar en tupplur så gynnas även arbetsgivaren enligt forskningen.

– Man får en energiboost helt enkelt och kan ofta göra ett bättre arbete efter en sådan kort sömn, säger han.

Foto: Z. Kaiyv

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


1 sep 2026

Pensionärer kan bli utan BankID i ett år

2026 09 01

En vanlig miss kan blockera BankID för äldre.

När anhöriga hjälper äldre med bankärenden är det lätt att göra en vanlig miss.

Det kan i värsta fall leda till att pensionären blir utan BankID i upp till ett år.

Anhöriga stoppas

När en äldre person behöver hjälp med räkningar, bankärenden eller myndighetskontakter kan det vara lockande för en anhörig att använda personens BankID.

Men det är inte tillåtet.

BankID är personligt och får bara användas av den person som det är utfärdat till.

Även säkerhetskoden ska hållas hemlig.

Anledningen är att BankID fungerar som en digital legitimation.

När någon annan använder det går det inte längre att veta vem som faktiskt har godkänt en betalning, ansökan eller ett avtal.

Kan blockeras

Konsekvenserna kan bli kännbara för pensionären.

Om banken bedömer att BankID har använts i strid med villkoren kan personnumret blockeras från att aktivera ett nytt BankID i upp till tolv månader.

Det hjälper alltså inte att byta bank.

Blockeringen gäller personen och inte bara den bank där problemet upptäcktes.

I Dagens Nyheter berättar anhöriga samtidigt om problematiken för äldre med BankID.

– Jag gjorde som så många andra, använde min dementa pappas BankID, eftersom det är enda rimliga sättet att hantera många av situationerna, säger en läsare till tidningen.

En annan menar att det nästan inte går att leva utan BankID idag.

Så kan anhöriga hjälpa

Det finns lagliga alternativ för den som behöver hjälpa en äldre person.

Om personen fortfarande kan fatta egna beslut kan en fullmakt ge en anhörig rätt att sköta vissa bankärenden.

Det finns också framtidsfullmakt, som kan ordnas i förväg och börja gälla om personen senare inte längre kan sköta sina angelägenheter själv.

I vissa situationer kan även anhörigbehörighet användas.

Den kan ge exempelvis make, sambo eller barn möjlighet att sköta vissa vardagliga ekonomiska ärenden när en person på grund av sjukdom eller försvagat hälsotillstånd inte längre klarar det själv.

Även myndigheter har lösningar där en anhörig kan använda sin egen e-legitimation.

Hos Skatteverket kan exempelvis ett deklarationsombud sköta vissa ärenden för en annan person.

– Deklarationsombudet måste vara en myndig person med svenskt personnummer och e-legitimation, och måste godkännas av Skatteverket enligt vissa lagkrav, meddelar myndigheten.

Foto: BankID

Text: Redaktionen