20 juli 2026

Positivt besked från svensk myndighet – “Överraskande”

2023 01 15

Socialstyrelsen kommer med nya uppgifter angående försörjningsstöd.

Hög inflation och ett pressat ekonomiskt klimat har skapat huvudbry för många svenskar det senaste året.

Inte minst har de höga elräkningarna utmanat såväl företag som hushåll.

Nu meddelar dock Socialstyrelsen att allt färre lever på försörjningsstöd i Sverige, rapporterar SR.

– Jag trodde att det skulle ha ökat, så det är lite överraskande, säger forskaren Tapio Salonen vid Malmö universitet.

Det är anledningen

Sedan inflationen började stiga sommaren 2021 så har antalet personer som får ekonomisk hjälp från kommunerna minskat med ungefär 18 procent.

Siffrorna bygger på preliminär statistik från Socialstyrelsen.

– Minskningen beror nog till stor del på att många som kom till Sverige i mitten av 10-talet nu klarar sig för egen maskin, säger Salonen.

Fortsätter stiga

Inflationstakten i Sverige fortsätter att stiga, någonting som ställer till det för svenska konsumenter.

Tidigare i veckan publicerade Statistiska Centralbyrån statistik för måttet KPIF, där ränteeffekter räknats bort.

Inflationstakten låg på årsbasis i december på 10,2 procent, högre än marknadens förväntningar på 9,8 procent.

I november låg inflationstakten på 9,5 procent på årsbasis.

Högt över målet

Inflationen har under året varit mycket hög i stora delar av världen, och Sverige är inget undantag.

Inflationstakten på 10,2 procent är högt över Riksbankens målsättning.

– Det kan finnas olika orsaker till att priserna stiger, som ökad efterfrågan eller högre produktionskostnader. Riksbanken i Sverige har som uppgift att hålla inflationen stabil, runt 2 procent, uppger SCB.

Därför sker inflation

Det finns flera olika orsaker till att inflationstakten stiger, bland annat handlar det om att efterfrågan på varor och tjänster ökar snabbare än utbudet.

– En annan orsak till inflation är att kostnaderna för att tillverka varor eller erbjuda tjänster ökar. Det kan bero på att lönerna blivit högre. Det kan också bero på att värdet på den svenska kronan sjunkit mot andra valutor, vilket gör det dyrare att importera varor eller delar till det som ska produceras, menar SCB.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

SWEDBANK: Höjning på väg för många svenskar

2026 08 07

Inflationen enligt KPIF – där räntekostnaderna är borträknade – var något högre än väntat i juli.

Den kom in på 0,7 procent i juli, vilket var högre än Riksbankens prognos på 0,5 procent.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström konstaterar att inflationen ligger på en ”exceptionellt låg nivå”, trots den nya siffran.

Wallström bedömer att riksbankschef Erik Thedéen kommer att sitta still i båten och undvika nya räntehöjningar under resten av året.

Nästa år kan dock räntan höjas en till två gånger.

– Utsikterna styrs till stor del av utvecklingen i Mellanöstern och trycket i svensk ekonomi och hur bra det går. Riskbilden är att det blir en höjning eller två mot bakgrund av situationen i Mellanöstern, säger Wallström till Di.

– Vi räknar med att inflationen kommer att studsa upp i motsvarande mån nästa år. Och det ser även Riksbanken på när man ska besluta om räntan, och nu försöker man se igenom den här tillfälligt exceptionellt låga inflationen.

LÄS MER: Större trygghet för snabblån

”Kostnadstrycket har ökat”

Riksbanken uppger att riskerna för att inflationen ska stiga över målet på 2 procent har ökat.

– Inflationen i Sverige är låg och konjunkturläget är något svagare än normalt. Samtidigt har utbudsstörningarna kopplade till kriget i Mellanöstern lett till att inflationstrycket stigit och riskerna för att inflationen ska bli för hög har ökat, skriver centralbanken i sitt senaste penningpolitiska beslut från juni.

Riksbanken hänvisar till att det spända läget kring Hormuzsundet utanför Iran har minskat utbudet av bland annat oljeprodukter och pressat upp priserna på energi och drivmedel.

– Inflationen i omvärlden har stigit och kostnadstrycket för det svenska näringslivet har ökat, framhåller centralbanken 

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen