Populärt turistmål avslöjas som bluff – besöks av sju miljoner

2024 06 07

Ett av världens mest populära turistmål har avslöjats som en bluff.

Miljoner människor lockas varje år till det majestätiska Yuntai-berget i den kinesiska provinsen Henan.

Förra året besökte hela sju miljoner personer platsen, enligt lokala turistmyndigheter.

En av de absoluta höjdpunkterna vid berget är landets högsta vattenfall – det majestätiska vattenfallet Yuntai som sprutar ut stora mängder vatten från en 312 meter hög klippa.

Men nu har det avslöjats att vattenfallet delvis är bluff och båg. En drönarvideo har nämligen kunnat visa att vattnet forsar genom ett rör som sticker ut på toppen av vattenfallet.

"Respektlöst"

Videon har delats tiotusentals gånger på nätet, uppger Reuters.

Och det är många som rasar mot det faktum att vattenfallet inte tycks demonstrera sina krafter på naturlig väg.

– Det är respektlöst mot naturens lagar och besökarna, framhålls i en av många upprörda kommentarer online.

"Dåligt"

Kritikstormen har fått parktjänstemän vid Yuntai att gå ut med ett uttalande.

I en officiell kommentar skyller man på “säsongsfaktorer” och erkänner att man gjort en “liten förbättring under torrperioden”.

– Förändringen var tänkt att “berika besöksupplevelsen” och göra “resan värd besväret” för de “som har rest långt”, skriver Reuters och hänvisar till parkens uttalande.

Men den förklaringen köps inte av kritiska turister.

– Huvudproblemet är att vattenledningen är så dåligt installerad. Andra döljer det åtminstone på rätt sätt, uttrycker en annan kommentar.

Se videon här

Drönarvideon har blanda annat delats av tidningen Shanghai Daily.

– Källan till Asiens högsta vattenfall är ett vattenrör? frågar sig tidningen på X.

En del tycker dock att nödlösningen är helt okej.

– Fejk eller inte, det är fortfarande ett vattenfall. Vem bryr sig? Det är riktigt vatten, eller hur? Och det faller… det är allt som spelar roll, skriver en person i kommentarsfältet.

– Varför skulle någon bry sig om att det kommer ut ett rör? Det ser fortfarande vackert ut för mig, skriver en annan.

Se videon på det “fejkade” vattenfallet genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Y. Pu resp Freestocks

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen