Populärt turistmål avslöjas som bluff – besöks av sju miljoner

2024 06 07

Ett av världens mest populära turistmål har avslöjats som en bluff.

Miljoner människor lockas varje år till det majestätiska Yuntai-berget i den kinesiska provinsen Henan.

Förra året besökte hela sju miljoner personer platsen, enligt lokala turistmyndigheter.

En av de absoluta höjdpunkterna vid berget är landets högsta vattenfall – det majestätiska vattenfallet Yuntai som sprutar ut stora mängder vatten från en 312 meter hög klippa.

Men nu har det avslöjats att vattenfallet delvis är bluff och båg. En drönarvideo har nämligen kunnat visa att vattnet forsar genom ett rör som sticker ut på toppen av vattenfallet.

"Respektlöst"

Videon har delats tiotusentals gånger på nätet, uppger Reuters.

Och det är många som rasar mot det faktum att vattenfallet inte tycks demonstrera sina krafter på naturlig väg.

– Det är respektlöst mot naturens lagar och besökarna, framhålls i en av många upprörda kommentarer online.

"Dåligt"

Kritikstormen har fått parktjänstemän vid Yuntai att gå ut med ett uttalande.

I en officiell kommentar skyller man på “säsongsfaktorer” och erkänner att man gjort en “liten förbättring under torrperioden”.

– Förändringen var tänkt att “berika besöksupplevelsen” och göra “resan värd besväret” för de “som har rest långt”, skriver Reuters och hänvisar till parkens uttalande.

Men den förklaringen köps inte av kritiska turister.

– Huvudproblemet är att vattenledningen är så dåligt installerad. Andra döljer det åtminstone på rätt sätt, uttrycker en annan kommentar.

Se videon här

Drönarvideon har blanda annat delats av tidningen Shanghai Daily.

– Källan till Asiens högsta vattenfall är ett vattenrör? frågar sig tidningen på X.

En del tycker dock att nödlösningen är helt okej.

– Fejk eller inte, det är fortfarande ett vattenfall. Vem bryr sig? Det är riktigt vatten, eller hur? Och det faller… det är allt som spelar roll, skriver en person i kommentarsfältet.

– Varför skulle någon bry sig om att det kommer ut ett rör? Det ser fortfarande vackert ut för mig, skriver en annan.

Se videon på det “fejkade” vattenfallet genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Y. Pu resp Freestocks

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Kommer explodera” – Ukraina varnar Ungern

2025 12 03

Konflikten mellan Ukraina och Ungern eskalerar.

Detta efter att Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR) återigen attackerat den ryska oljeledningen Druzhba, som är avgörande för Ungerns import av rysk olja.

Den 1 december inträffade den senaste explosionen vid oljeledningen. Lokalinvånare vittnade om en kraftig explosion som lyste upp hela himlen.

– En HUR-agent med kännedom om operationen uppger att explosionen utlöstes av ett fjärrdetonerat sprängämne utrustat med brandfarliga ämnen för att intensifiera branden, rapporterar Kyiv Post.

Ungern rasar

Ungern har fördömt attacken, som tillfälligt stoppat de ryska oljeleveranserna till landet.

Landets utrikesminister Péter Szijjártó kallar händelsen för ”ännu en attack mot Ungerns energisäkerhet” och ”ett försök att dra in oss i krig”.

Svaret: ”Kommer fortsätta brinna”

Nu ger Ukraina ett tydligt svar. Landets militär kommer fortsätta att attackera oljeledningen.

– Det ryska oljenätverket, som finansierar angriparens krig och dess militärindustriella komplex, kommer att fortsätta explodera och brinna tills fienden slutar attackera Ukraina, säger en ukrainsk militärkälla till Kyiv Post. 

Ungern och Slovakien köper rysk olja

Druzhba är en av världens största oljeledningar. Via ledningen transporterar Ryssland råolja till Ungern och Slovakien. Länderna är de enda inom EU som fortfarande importerar rysk olja via Druzhba.

EU har förbjudit import av rysk olja. Men leveranser via Druzhba är undantagna från förbudet, vilket både Ungern och Slovakien utnyttjar.  

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland 

Konflikt om region

Den spända relationen mellan Ungern och Ukraina handlar inte enbart om import av rysk energi.

Det handlar även om regionen Zakarpatska i västra Ukraina.

Zakarpatska var en del av Österrike-Ungern innan första världskriget och en del av Ungern strax innan andra världskriget.

Ukraina har tidigare anklagat Ungern för att landet kände till Rysslands invasionsplaner innan den 24 februari.

Chefen för Ukrainas nationella säkerhet- och försvarsråd, Oleksij Danilov, har även påstått att Ungern erbjudits ukrainskt territorium (Zakarpatska) av Ryssland efter kriget.

– Ungern förklarade öppet sitt samarbete med Ryssland. Dessutom varnade Putin dem i förväg för att vårt land skulle invaderas. Av någon anledning trodde Ungern att de skulle få ta en del av ”sitt” territorium. Det kommer aldrig att hända. Låt oss se vad som blir konsekvenserna för detta land efter krigets slut, sade Danilov till den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform i maj 2022.

Ungern tillbakavisade anklagelserna i kraftiga ordalag.

– Uttalandet av Oleksij Danilov innehåller anklagelser som är falska och ogrundade. De uppviglar till hat mot det ungerska folket och mot Ungern i den ukrainska opinionen, framhöll den ungerska ambassaden i Kyiv i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: ”Exakt som Biden” – film på Trump sprids som en löpeld

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


Galen rusning till Clas Ohlson – alla köper samma sak

2025 12 03

Många svenska hushåll har haft ovälkommet besök under året.

2025 har varit ett riktigt musår – antalet möss i hem och bostäder har ökat kraftigt. I Jönköpings län har Anticimex under hösten registrerat en ökning av antalet musärenden med hela 47 procent jämfört med i fjol och antalet saneringar har exploderat med hela 140 procent.  

Dessutom varnar Anticimex för att mussäsongen långt ifrån är över. Lagom till jul riskerar många hushåll att få in möss i bostaden.

– Säsongen då möss letar sig inomhus pågår ända in i februari, konstaterar saneringsföretaget.

Rusning till Clas Ohlson

Ett annat företag som märker av den kraftiga ökningen är detaljhandelskedjan Clas Ohlson.

Kunder väller in till kedjan och alla har ögonen på samma sak: den klassiska musfällan.

Produkten säljer som aldrig förr, uppger Clas Ohlsons presstalesperson Anders Wahl.

– Vi har sett en ökning med 100 procent, säger han till Din Side.

Enligt Wahl handlar det om en extraordinär uppgång.

– Det här är en produkt som vi säljer mycket av varje år, så en fördubbling av försäljningen är en väldigt stor ökning,

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Så säkrar du huset

Utöver musfällor finns det flera andra förebyggande åtgärder mot möss. Anticimex går ut med följande tips:

Inomhus

- Se till att mat inte ligger framme, använd förslutande förpackningar och töm skafferiet i sommarstugan.

- Lägg tvål, stearinljus och värmeljus i tätslutande glasburkar eller metallådor.

- Håll rent i källaren och på vinden, ju mer bråte desto mer attraktiv boplats för mössen.

- Ställ madrasser och soffdynor på högkant i den kallställda sommarstugan.

- Se till att genomföringar är täta, till exempel under diskbänken eller till elementrör.

Utomhus

- Stapla inte ved, trädgårdsmöbler eller annat bråte intill fasaden.

- Se till att gräs, buskar och klätterväxter är kortklippta runt husets fasad. Möss använder växter för att klättra upp och in i hus.

- Mata inte fåglar eftersom mössen lockas till fröresterna under boet.

- Ställ sopbehållare och kompost en bit från huset med tätslutande lock.

- Täta synliga hål i husgrunden och sätt metallnät över ventiler.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: Clas Ohlson

Text: Redaktionen