Populärt semesterparadis pekas ut som bluff – “helvetet på jorden”
2025 04 16
I broschyrerna utlovas kristallklart vatten och sagolika stränder.
Och det stämmer visserligen.
Ändå pekas ut den på senare år hajpade semesterön Comino, som tillhör Malta, ut som en bluff.
Den lilla idylliska ön med sina kritvita stränder förvandlas nämligen på sommaren till en stressfylld plats fylld av kaos och trängsel.
Långt ifrån det semesterparadis turisterna förväntar sig.
– De åker hem besvikna. Det är trångt och kaotiskt, säger turistguiden Joanne Gatt till BBC om Comino.
"Helvetet på jorden"
Omkring 10 000 människor besöker Comino dagligen under högsäsong. Badpärlan är mest känd för “Blå lagunen”, en av Medelhavets mest ikoniska destinationer.
Det är dock först på senare år som boomen slagit till. Mycket tack vare sociala medier.
Colin Blackhouse, som driver Malta Holiday Experiences på Facebook, besökte ön första gången på 1980-talet.
– Då kunde man ha hela platsen för sig själv. Tyvärr har jag sett förstörelsen med egna ögon under decennierna. Jag förstår verkligen inte varför folk bryr sig längre, säger han till den brittiska kanalen.
Nu på våren är det lugnet före stormen.
– Det här är en underbar tid på året. Men på sommaren? Du kunde inte ha betalat mig för att gå i närheten av det. Det är helvetet på jorden.
Halverar antalet besökare
Colin Blackhouse och Joanne Gatt är inte ensamma om uppgivenheten.
Frustrationen över massturismen har vuxit i flera år. En del besökare kallar till och med semesterön för en “bluff”, skriver BBC.
Och nu sätter de maltesiska myndigheterna ned foten.
Antalet besökare varje dag ska halveras från 10 000 till 5 000.
Ett steg i rätt riktning, men knappast en permanent lösning på problemet, enligt Mark Sultana, ordförande i BirdLife Malta.
– Att begränsa antalet är en bra början. Men vi behöver en offentlig hållbarhetsplan, säger han och förespråkar bland annat att ett begränsat antal biljetter borde utfärdas varje dag.
LÄS MER: Expert varnar turister för populära resmål: “Stanna hemma”
Foto: W. Miguez
Text: Redaktionen