1 november 2025

Populärt band lockar till galet intresse – 10 miljoner ville ha biljetter

2024 09 29

Biljetter till kommande Coldplay-konserter säljs för hundratusentals kronor.

Under det senaste årtiondet har brittiska Coldplay blivit ett av världens mest populära band.

Bandet har gjort konserter över hela världen och fyller arenor till maxkapacitet på löpande band.

Nu har det hela nått en ny nivå - när 10 miljoner människor slogs om biljetter till bandets konserter i Indien.

Det rapporterar BBC.

Galna siffror

Över 10 miljoner människor stod i kö för att försöka få en av de åtråvärda biljetterna.

Hela 180 000 biljetter fanns tillgängliga, men de sålde slut på några få minuter.

Vissa biljetter såldes därefter av återförsäljare för så mycket som 108 000 kronor.

– Det brittiska rockbandet ska göra tre spelningar av sin världsturné Music of the Spheres i Mumbai nästa år och biljetterna säljs för obscena belopp på återförsäljningsplattformar, efter att ha sålts slut på några minuter på BookMyShow - konsertens officiella biljettplattform, rapporterar BBC.

Otrolig rusning

Brian Tellis, en veteran inom musikbranschen och en av grundarna av musikfestivalen Mahindra Blues, menar att intresset är enormt.

– Precis som för andra branscher är Indien en blomstrande marknad även för musikbranschen. Det finns en enorm demografisk grupp som är ung och har pengar att spendera, säger han till BBC.

– Alla vill ha en bit av kakan. Att gå på konsert är en blandning av att skryta och att vara en del av scenen.

Fansen besvikna

Även i flera andra länder är intresset stort för Coldplays konserter och fans har blivit besvikna efter att återförsäljare kickar upp priserna.

– Det är sorgligt att se hur snabbt biljetter går upp för återförsäljning för fem gånger det ursprungliga priset. Riktiga fans måste vänta i flera timmar bara för att få reda på att det är slutsålt, menar en instagram-användare i Coldplays kommentarsfält.

Flera klagomål

Kommentarerna väller in.

– Så ledsen över att det inte går att få biljetter, menar en person.

– Inga biljetter tillgängliga, inte rättvist, uttrycker en annan.

– Så många genuina fans förlorar mot återförsäljare, det är hemskt, framhåller en tredje.

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen