Populära chokladen kommer till svensk kedja – säljer slut i Norge

2025 03 08

Konsumenter rusar till butiker i Norge för choklad – som nu kommer till Sverige.

Det är ingen hemlighet att svenskarna – precis som invånarna i våra grannländer – tycker om godis.

Många har en stark förkärlek till choklad – och i Norge har kunder rusat till butikskedjan Normal för att köpa den omåttligt populära Dubai-chokladen.

Nu är produkten på väg till Normals hyllor i Sverige.

Populär i Norge

Intresset för den populära Dubai-chokladen, som blivit en trend på sociala medier, tog fart på allvar i Norge när lågpriskedjan Normal tog in den i sitt sortiment. 

Thomas Harsvik, Chef för Normal Norge, berättar för DinSide att de har sålt flera tusen chokladkakor av Dubai-choklad.

– Intresset för Dubai-chokladen är fortsatt stort och efterfrågan är hög. Tyvärr är den för närvarande slutsåld i alla våra butiker, och vi har inget exakt datum för när den kommer tillbaka, säger han till DinSide.

“Han gjorde rätt”

Chokladen, som lockade till intresse på TikTok, har sitt ursprung i Dubai, från Fix Dessert Chocolatier. 

Den är fylld med en blandning av pistagekräm, tahini och kataifi - tunna, krispiga, spagettiliknande degbitar.

– Vad vi kan säga är att fler praliner är på väg, och vi förväntar oss att de dyker upp i butikerna runt mitten av mars, fortsätter Harsvik om situationen i Norge.

Kommer till Sverige

Nu kan Normal Sveriges vd Jan Nyberg bekräfta att den populära chokladen kommer till Normals butiker även i Sverige.

– Ja jag kan bekräfta att vi kommer att få in Dubai-chokladen, säger han till Nyheter24.

Oklart när

Nyberg förklarar vidare att kunder dagligen frågar om Dubai-chokladen finns tillgänglig i de svenska butikerna.

I Norge kostar chokladen 118 norska kronor – motsvarande ungefär 110 svenska kronor.

Han kan emellertid inte ge detaljer om när den kommer till de svenska butikerna eller hur mycket det kommer att kosta.

Han väntar sig dock ett stort tryck.

Det framgår inte om chokladen kommer att finnas tillgänglig i alla Normal-butiker i landet eller om det bara är ett urval av butiker som kommer att få in succéprodukten.

Foto: TB-gruppen

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen