10 november 2025

Populär streamingtjänst lanserar jättesatsning – på en enda artist

2024 03 07

Den populära streamingtjänsten Disney+ presenterar en exklusiv storsatsning.

Streamingjätten har köpt rättigheterna till artisten Taylor Swifts storsäljande "The Eras Tour".

Köpet innebär att Disney kommer att vara ensamma om att kunna visa Swifts konsertfilm på tv-skärmen.

Men det kommer att kosta.

– Disney betalar mer än 75 miljoner dollar för rättigheterna, rapporterar tidningen Variety.

Siffran motsvarar cirka 770 miljoner kronor.

Enligt rapporter var även Netflix intresserade av rättigheterna, men Disney betalade mer än konkurrenten.

Har gått på bio

Taylor Swifts konsert ”The Eras Tour” hade biopremiär den 13 oktober.

Sammanlagt har filmen dragit in hiskeliga 261,7 miljoner dollar (motsvarande cirka 2,7 miljarder kronor).

– Det gör den till den mest lönsamma konsertfilmen genom tiderna, uppger Variety.

Filmen spelades in vid de tre första showerna i Los Angeles den 3-5 augusti 2023. 

Då har filmen premiär

I ett pressutskick uppger Disney att konsertfilmen kommer finnas tillgänglig på Disney+ från och med 15 mars.

– The Eras Tour har varit ett sant fenomen som har och fortsätter att hänföra fans runt om i världen, och vi är mycket glada över att kunna ta med denna elektrifierande konsert till publiken var de än är, exklusivt på Disney+, kommenterar Disneys vd Bob Iger.

Kommer till Sverige

Taylor Swift fortsätter att turnera med The Eras Tour under våren.

I maj kommer världsstjärnan till Sverige.

Swift kommer att göra tre spelningar på Friends Arena i Stockholm, den 17, 18 och 19 maj.

Konserterna är sedan länge utsålda.

En genomsnittlig biljett till en Swift-konsert kostar 215 dollar, motsvarande cirka 2 300 kronor.

Foto: N. Shizuru

Text: Redaktionen


7 januari 2026

Trumps stora löfte – till hela Nato

2026 01 07

Trump ger ett besked till alla Natos medlemsländer.

USA:s president Donald Trump är rasande på Nato.

Trots det ger han ett stort löfte om försvarsalliansen och USA:s deltagande i den.

”Jag tivlvar på det”

I ett inlägg på Truth Social går Donald Trump till angrepp mot Nato och ”alla dessa stora Nato-fans”, som han själv uttrycker det.

Den amerikanska presidenten säger sig tvivla på att andra Natoländer skulle ställa upp på USA om de behövde hjälp.

– RYSSLAND OCH KINA HAR NOLL RÄDSLA FÖR NATO UTAN USA, OCH JAG TVIVLAR PÅ ATT NATO SKULLE FINNAS DÄR FÖR OSS OM VI VERKLIGEN BEHÖVDE DEM, dundrar Trump i inlägget.

– ALLA HAR TUR ATT JAG BYGGDE UPP VÅR MILITÄR UNDER MIN FÖRSTA MANDATPERIOD OCH FORTSÄTTER ATT GÖRA DET, tillägger presidenten.

Men trots det ger Trump ett löfte som nog får många Natoledare att dra en lättnadens suck.

LÄS OCKSÅ: Skräckbesked för Maduro - har hamnat i "helvetet på jorden"

Trumps löfte till Nato

Trump lovar att USA kommer att ställa upp på sina Natoallierade även i framtiden.

– Vi kommer alltid att finnas där för NATO, även om de inte kommer att finnas där för oss, meddelar Donald Trump.

Det är ett viktigt löfte från den amerikanska presidenten, som flera gånger har antytt att han kan tänka sig att lämna försvarsalliansen.

Löftet kommer dock mitt i ett vredesutbrott mot Nato.

I inlägget riktar Trump hårda ord mot sina Natoallierade. Han påminner bland annat om att många länder inte levde upp till Natos krav om försvarssatsningar, förrän han klev in och satte press på dem.

– USA betalade för dem, dumdristigt nog! Jag fick dem på ett respektfullt sätt till 5 procent av BNP, och nu betalar de omedelbart. Alla sade att det inte gick, men det gjorde det, för framför allt är de alla mina vänner, skriver Donald Trump.

Angriper Norge

I inlägget går Donald Trump också till angrepp mot Norge.

Presidenten anser att han borde ha fått Nobels fredspris, men att Norge nekade honom det.

– Kom också ihåg att jag på egen hand AVSLUTADE ÅTTA KRIG, och Norge, som är NATO-medlem, valde dumdristigt att inte ge mig Nobels fredspris. Men det spelar ingen roll! Det som spelar roll är att jag räddade miljontals liv, hävdar Donald Trump.

Samtidigt påstår han också att Ryssland skulle ha hela Ukraina nu om det inte vore för hans engagemang i frågan.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen