22 juni 2026

Populär semesterdestination agerar – nu blir det svårare att turista

2024 09 08

Grekland har fått nog av överturismen.

Under det senaste året har en våg av anti-turism spridits bland många populära turistdestinationer.

Grekland är det senaste i en rad länder som vill göra det svårare för turister att åka dit.

Landets premiärminister har därför presenterat åtgärder för att minska på turismen.

Det rapporterar Bloomberg.

Flera åtgärder

Kryssningsturismen kommer att begränsas med hjälp av en ny avgift som måste betalas.

Samtidigt kommer man att förbjuda korta uthyrningskontrakt i bland annat huvudstaden Aten för att få bukt med turisterna som letar tillfälligt boende.

– Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis tillkännagav åtgärder som syftar till att hantera de negativa effekterna av överturism när besökare fortsätter att anlända i rekordantal i den postpandemiska eran, uppger Bloomberg.

Populära öarna

Mitsotakis lägger stort fokus på de populära öarna Santorini och Mykonos.

– Alla passagerare som anländer till grekiska hamnar kommer att betala en avgift, och avgiften kommer att vara högre på de populära turistöarna Santorini och Mykonos. 

– Mitsotakis upprepade sin oro för att delar av Grekland står inför problemet med ”överturism”. 

I en intervju med Bloomberg i juni tillkännagav han planer på att begränsa kryssningsfartyg som besöker landets mest populära öar från och med 2025. 

Drabbar samhället

Trots att turismen bidrar till ekonomin så drabbar det andra delar av samhället.

Det förklarar Katerina Kikilia, professor i turismförvaltning vid University of West Attica enligt EuroNews.

– Från att ha varit ett vackert område är det nu ett nav för korttidsuthyrning, inga familjer och inga skolbarn, säger hon om en av städerna som har drabbats.

Flera länder

Ombudsmannen framhåller följande i en rapport om hållbar turism:

– I stadsområdena är den sociokulturella påverkan stor, turisterna tränger undan de fastboende och förändrar stadsdelarnas karaktär. Bostadsfrågan har blivit explosiv.

Även i bland annat Italien och Spanien råder liknande situationer.

Foto: G. Cessati

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen