Populär semesterdestination agerar – nu blir det svårare att turista

2024 09 08

Grekland har fått nog av överturismen.

Under det senaste året har en våg av anti-turism spridits bland många populära turistdestinationer.

Grekland är det senaste i en rad länder som vill göra det svårare för turister att åka dit.

Landets premiärminister har därför presenterat åtgärder för att minska på turismen.

Det rapporterar Bloomberg.

Flera åtgärder

Kryssningsturismen kommer att begränsas med hjälp av en ny avgift som måste betalas.

Samtidigt kommer man att förbjuda korta uthyrningskontrakt i bland annat huvudstaden Aten för att få bukt med turisterna som letar tillfälligt boende.

– Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis tillkännagav åtgärder som syftar till att hantera de negativa effekterna av överturism när besökare fortsätter att anlända i rekordantal i den postpandemiska eran, uppger Bloomberg.

Populära öarna

Mitsotakis lägger stort fokus på de populära öarna Santorini och Mykonos.

– Alla passagerare som anländer till grekiska hamnar kommer att betala en avgift, och avgiften kommer att vara högre på de populära turistöarna Santorini och Mykonos. 

– Mitsotakis upprepade sin oro för att delar av Grekland står inför problemet med ”överturism”. 

I en intervju med Bloomberg i juni tillkännagav han planer på att begränsa kryssningsfartyg som besöker landets mest populära öar från och med 2025. 

Drabbar samhället

Trots att turismen bidrar till ekonomin så drabbar det andra delar av samhället.

Det förklarar Katerina Kikilia, professor i turismförvaltning vid University of West Attica enligt EuroNews.

– Från att ha varit ett vackert område är det nu ett nav för korttidsuthyrning, inga familjer och inga skolbarn, säger hon om en av städerna som har drabbats.

Flera länder

Ombudsmannen framhåller följande i en rapport om hållbar turism:

– I stadsområdena är den sociokulturella påverkan stor, turisterna tränger undan de fastboende och förändrar stadsdelarnas karaktär. Bostadsfrågan har blivit explosiv.

Även i bland annat Italien och Spanien råder liknande situationer.

Foto: G. Cessati

Text: Redaktionen


JUST NU: Hamburgerjätte ska öppna nya 100 restauranger

2025 09 15

Hamburgerjätten Max når en historisk milstolpe – och planerar för fler.

Max når nu en ny milstolpe.

Hamburgerkedjan har öppnat den 200:e restaurangen – någonting som de beskriver som “historiskt”.

Samtidigt ger snabbmatskedjan besked om att ytterligare 100 restauranger ska öppnas fram till 2030.

Når milstolpe

Max når en ny milstolpe när den 200:e restaurangen öppnar i Gislaved – mitt i det expansiva handelsområdet Smålandia.

Kedjan har nu 160 restauranger i Sverige, 26 i Polen, 8 i Norge och 6 i Danmark.

– Att öppna vår 200:e restaurang känns otroligt stort – både för oss som företag och som familj, säger Christoffer Bergfors, vice vd för Max, i ett pressmeddelande.

100 till

200 restauranger är dock inte nog för kedjan.

Max tydliggör att de har satt upp ett mål om att öppna ytterligare 100 restauranger under de kommande fem åren.

– Ambitionen är att nå 300 restauranger till år 2030, menas det.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Öppnar i Gislaved

Restaurang nummer 200 öppnar vid handelsområdet Smålandia i Gislaved.

Restaurangen har plats för 206 gäster, varav 70 sittplatser inomhus och 136 utomhus.

Inför öppningen har 30 nya medarbetare anställts, och fler rekryteringar är planerade under hösten.

“Varm kultur”

Max Gislaved leds av restaurangchef Taha Javaid, som själv har gjort karriär under sina sex år inom företaget.

Han började som deltidsanställd under sin masterutbildning i ekonomi, och har nu flyttat till Gislaved för att ta sig an sitt första restaurangchefsuppdrag.

– På Max är det kompetens, engagemang och driv som räknas – inte var du kommer ifrån, säger Javaid.

– Jag har alltid känt mig inkluderad och sedd här. Nu som restaurangchef vill jag skapa en arbetsplats där människor växer, inspireras och får ta plats. Min vision är att bygga en restaurang där framtidens ledare formas, i en varm och familjär kultur.

Restaurangen ligger på Smålandiagatan 8 i Gislaved.

Läs mer: Expanderar i rasande fart – hamburgerkedja tar över Sverige

Foto: MAX Burgers

Text: Redaktionen


15 september 2025

UPPGIFTER: Slår till mot Palestinademonstrationer

2025 09 15

Palestinademonstrationerna utanför riksdagen fortsätter att skapa debatt.

Nu öppnar statsminister Ulf Kristersson (M) för lagändringar som skulle försvåra för aktivisterna.

– Jag utesluter inte alls lagförändringar, men i första hand tycker jag att vi borde kräva att demonstranter beter sig som anständiga personer, säger Kristersson till SVT.

Statsminsitern anser att demonstrationerna urartat vid flera tillfällen. Han nämner bland annat att ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, har förföljts av skrikande Palestinademonstranter.

–  En del av de här demonstrationerna har agerat på ett så hotfullt sätt, jag har sett det i Göteborg och Malmö där inte minst den judiska minoriteten är ständigt utsatt. Det finns en avvägning att göra här och jag tycker att den ofta har gått ut över minoriteter på ett helt orimligt sätt.

KD kräver hårdare tag

Kristdemokraterna anser att fler Palestinaaktivister ska kunna lagföras och stängas av från offentliga platser.

– Det är dags för fler att gå från allmänna fördömanden till aktiv handling och agera för att skydda vår demokrati, våra gemensamma värderingar, svenska medborgare, och därtill säkerställa att vi inte ger vika för detta dominans­beteende och krav på under­kastelse, skriver partiledare Ebba Busch och KD:s EU-parlamentariker Alice Teodorescu Måwe i SvD.

LÄS MER: Palestinaaktivisterna svarar Carl-Oskar Bohlin

Kritiken: ”Hot mot yttrandefriheten”

Aftonbladets ledarskribent Anders Lindberg anser att KD går för långt. Han menar att KD:s retorik är ett hot mot yttrandefriheten.

– Om vi ger staten makt att begränsa demonstrationsfriheten för en grupp så begränsas den för alla. Vem kan veta vilka som i så fall står på tur att tystas? framhåller Lindberg i en ledartext.

LÄS MER: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen